P2P na miarę XXI wieku

Zastanawiałeś się, z której sieci bezpośredniej wymiany plików warto korzystać? Zostaje jeszcze dobór i konfiguracja odpowiedniego programu. Dowiedz się, dlaczego BitTorrent jest wydajniejszy niż FTP i które programy uznaliśmy za najlepsze do poszczególnych sieci P2P.


Zastanawiałeś się, z której sieci bezpośredniej wymiany plików warto korzystać? Zostaje jeszcze dobór i konfiguracja odpowiedniego programu. Dowiedz się, dlaczego BitTorrent jest wydajniejszy niż FTP i które programy uznaliśmy za najlepsze do poszczególnych sieci P2P.

P2P na miarę XXI wieku

BitComet dzięki integracji z przeglądarką internetową jest łatwy w obsłudze, a jednocześnie ma zaawansowane statystyki pobierania.

Coraz bardziej zaawansowane programy, lepszej jakości filmy i gry - oto konsekwencja dążenia do większej funkcjonalności i realizmu. Niestety, tradycyjne metody przesyłania plików w Sieci nie przystają do współczesnych wymagań ustalanych przez producentów oprogramowania i multimediów. Niedawno wydana gra "Lord of the Rings Shadows of Angmar" zajmuje ponad 7 GB. Taka objętość plików instalacyjnych może przyprawić o zawrót głowy użytkowników wolnych łączy internetowych. Najgorsze jest jednak to, że wielogodzinne pobieranie nie gwarantuje zapisania. Często w miarę upływu czasu spada szybkość transferu lub pojawiają się niewyjaśnione błędy. Nawet menedżer pozwalający wznowić pobieranie okazuje się bezużyteczny w wypadku specjalnie zabezpieczonych adresów URL. Jeżeli na przykład po sześciu godzinach pobierania połączenie zostanie zerwane, a próbę wznowienia go uniemożliwi błąd autoryzacji, wszystko trzeba będzie zaczynać od nowa. Im większy plik, tym lepsza musi być technologia przesyłania go przez Internet.

P2P na miarę XXI wieku

Nieskomplikowany interfejs Arctic wystarcza do najprostszych zastosowań.

Czym powinien się charakteryzować niemal idealny transfer? Niezawodnością i szybkością. To właśnie oferują aplikacje P2P - wykorzystują rozproszoną sieć komputerów do przesyłania fragmentów plików, co zapewnia maksymalną efektywność transferu. Szybkość pobierania to główne kryterium wyboru programu. Niestety, ograniczona przepustowość łączy domowych sprawia, że nawet przeciętnie duże aplikacje mogą całkowicie zająć pasmo. Kolejnym elementem powinna być zatem funkcjonalność, pozwalająca na takie skonfigurowanie programu, żeby nie przeszkadzał w codziennym korzystaniu z komputera. Odbieranie poczty elektronicznej i przeglądanie stron WWW wymaga wymiany pewnej ilości danych, dlatego warto ustanowić limity transferu. Programy do obsługi sieci P2P mają ograniczenia maksymalnego pobierania i wysyłania danych. W wypadku łączy asynchronicznych (np. neostrada tp) tempo wysyłania może być ważniejszym parametrem, bo jest dużo wolniejsze niż tempo pobierania.

Co zrobić, gdy nie można sobie pozwolić na całodobowe ściąganie plików? Wtedy przyda się planowanie zadań. Można ustawić w programie maksymalną wydajność pobierania, a późnym popołudniem i wieczorem warto całkowicie wyłączyć transfer P2P, aby zwiększyć wygodę korzystania z Internetu.

P2P niejedno ma imię

Do wyboru masz kilka sieci bezpośredniej wymiany plików, które różnią się nie tylko sposobem działania, ale także dostępnością materiałów. BitTorrent, Direct Connect, eDonkey, Gnutella to najpopularniejsze protokoły P2P. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, wejdź do katalogu tematycznego Bezpośrednia wymiana plików na naszej stronie internetowej (http://www.pcworld.pl/drzewo/tree.asp? id=1091 ). Znajdziesz tam notki i artykuły w postaci cyfrowej oraz najnowsze pliki umieszczane w serwisie programy.idg.pl. Poznasz także szczegóły dotyczące akcji policji przeciw piratom komputerowym w Polsce i na świecie.

Tworzenie torrentów

Jeśli chcesz samodzielnie udostępnić w Internecie pliki, to nie ma lepszej metody niż protokół BitTorrent. Dzięki temu nie wydasz majątku na wydajne łącze internetowe lub na hosting serwera FTP z dużymi limitami transferu. Obecne klienty uprościły maksymalnie tę czynność, stosując wygodne kreatory, np. Azureus nie potrzebuje zewnętrznego trackera, aby rozsyłać pliki. Wystarczy zaznaczyć kilka opcji (lub pozostawić domyślne) i gotowe. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Torrent - koń pociągowy P2P" (www.pcworld.pl/news/78456.html ).

BitTorrent

Ten pięcioletni protokół wymiany plików jest obecnie najpopularniejszą metodą transferu we wszystkich sieciach P2P. Z powodu uniwersalności i dużej wydajności korzystają z niego zarówno twórcy oprogramowania (zwłaszcza dużych dystrybucji Linuksa), jak i piraci ściągający programy, filmy, gry i inne "dobra" wymieniane w Internecie. Według niemieckiej firmy ipoque, nawet 90 procent ruchu w Sieci to bezpośrednia wymiana plików. Dla porównania: komunikator głosowy Skype, który również korzysta z metody wymiany danych bezpośrednio między użytkownikami, generuje zaledwie 2 procent ruchu (http://pcworld.pl/news/122240.html ).

Celem twórców sieci BitTorrent było opracowanie mechanizmów eliminujących wąskie gardła w Sieci. Użytkownicy pobierający równocześnie ten sam plik z jednego serwera za pomocą protokołu FTP lub HTTP obciążają maszynę udostępniającą wprost proporcjonalnie do liczby połączeń. Łatwo się domyślić, co się dzieje w wypadku udostępnienia popularnego pliku (np. dema najnowszej gry) na pojedynczym serwerze - po kilku godzinach obciążenie jest takie, że uniemożliwia realizację kolejnych "zamówień" na pliki, a jednocześnie prędkość pobierania maleje. Często też dochodzi do restartu maszyny, jeśli dostanie zbyt wiele zapytań od użytkowników. Cała tajemnica torrentów tkwi w tym, że protokół umożliwia wymianę plików teoretycznie bez udziału serwera, który udostępnił całość na początku, a przesyłanie fragmentami znacznie przyśpiesza procedurę. Tracker (komputer wymieniający informacje na temat numerów IP użytkowników, którzy pobierają i wysyłają dane) nawet nie musi zawierać pliku do pobrania.

P2P na miarę XXI wieku

Azureus jest zintegrowany z serwisem vuze.com, który oferuje płatne i darmowe multimedia lub gry. Jakość jest nieporównywalnie lepsza niż w youtube.com.

Najpierw trzeba pobrać plik metadanych z rozszerzeniem.torrent. Dzięki niemu klient wymiany plików zainstalowany na komputerze będzie wiedział, co i skąd pobierać. Następnie należy umożliwić klientowi połączenie się z trackerem, który wyśle informacje o wszystkich użytkownikach zainteresowanych wybranym plikiem - automatycznie, po otwarciu pliku .torrent. Większość rozpoznaje pliki typu .torrent, dlatego wystarczy kliknąć plik (np. demo_gry.zip.torrent), aby nastąpiła wymiana informacji między wszystkimi komputerami w sieci P2P. Jeżeli ktoś pobrał fragment o wielkości 1 MB, to będzie wysyłał wszystkim zainteresowanym tę część. Im więcej pobranych fragmentów, tym więcej można udostępnić. Łatwo się domyślić, że w wypadku bardzo dużych i popularnych plików BitTorrent jest niezwykle wydajny, bo zamiast "zabijać" serwer, zwiększa ilość wymienianych danych. Osoba pobierająca fragment i wysyłająca go to Peer, natomiast udostępniający na dysku swojego komputera cały plik (program lub grę) to Seed. Przeważnie Peerów jest znacznie więcej niż Seedów, których zresztą może nie być wcale, a jednak uda się pobrać kompletny plik, jeśli wszystkie jego fragmenty są rozproszone pomiędzy użytkownikami.

Wady protokołu BitTorrent

Ze względu na swoją popularność stanowi najlepszy kanał rozprzestrzeniania nowych wirusów, trojanów, szpiegów i innych szkodników. Niedoświadczeni użytkownicy wyszukujący torrenty mogą trafić na spreparowane strony wykorzystujące luki w przeglądarkach internetowych. Jeśli nadal korzystasz z Internet Explorera 6, to niemal na pewno zobaczysz wkrótce pasek reklamowy lub ikony niewiadomego pochodzenia na pasku stanu. Pobieranie nielegalnych kopii programów również nie jest rozsądne ze względu na wspomniane wcześniej szkodniki. Niektóre klienty pobierania oferują automatyczne skanowanie zapisanych plików za pomocą oprogramowania antywirusowego (instalowanego osobno). Obecnie BitTorrent wykorzystywany jest głównie do rozpowszechniania nielegalnych treści w Internecie. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w Sieci, a policja dysponuje technologiami namierzania pojedynczych komputerów.

Jakie aplikacje?

Ostrzegamy przed nieznanymi lub reklamowanymi jako "superszybkie" aplikacjami do bezpośredniej wymiany plików. Najczęstszą przyczyną wolnego pobierania jest niewłaściwa konfiguracja lub ograniczona przepustowość łącza, a nie klient. Żaden program nie zmieni abonamentu u dostawcy Internetu, więc nie warto pobierać narzędzi potencjalnie zawierających oprogramowanie szpiegowskie. Spośród wielu dostępnych programów rekomendujemy trzy, które sprawdzą się niemal w każdej sytuacji.

Azureus - wydajnykombajn dla każdego

P2P na miarę XXI wieku

Klient BearShare 6.1 ma wiele mechanizmów społecznościowych, które pozwalają komunikować się w Sieci.

Ten bezpłatny klient doczekał się niedawno trzeciej edycji. Można go zainstalować w dowolnym systemie operacyjnym, który obsługuje Javę (np. Windows, Linux, Mac OS X), a za pomocą wtyczek rozbudować jego funkcjonalność. Obsługuje wiele pobrań jednocześnie, ma możliwość ograniczenia wykorzystania łącza (globalnie oraz dla poszczególnych torrentów), a jednocześnie oferuje bezpłatne treści z Internetu - głównie teledyski i zwiastuny filmowe, ale często można obejrzeć pilot nowego serialu telewizyjnego. Od czasu do czasu trafia się prawdziwa gratka, np. pierwsza seria serialu, dostępna w wysokiej rozdzielczości. Zainteresowanych odsyłamy na stronęhttp://www.vuze.com . Oczywiście aplikacja świetnie sobie radzi z pobieraniem innych treści, a bogata dokumentacja oraz wbudowane narzędzia diagnostyczne sprawiają, że można ją dostosować do własnych potrzeb.