P2P na usługach kinematografii

2 marca w kalifornijskim San Jose rozpoczęła się 15. edycja festiwalu filmowego Cinequest, w trakcie którego będzie można obejrzeć ok. 200 produkcji kina niezależnego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że większość filmów będzie można obejrzeć online, za pomocą sieci bezpośredniej wymiany plików.

Wsparcie techniczne zapewnia festiwalowi system wymiany plików wideo Kontiki, oparty na technologii peer-to-peer. Podobnie jak w przypadku technologii BitTorrent, im więcej użytkowników pobiera dany plik, tym proces ten przebiega szybciej. Można pobierać filmy z wielu serwerów, co zapewnia szybszy transfer danych. Dodatkowo, pliki pobierane są w kawałkach.

Niestety dla posiadaczy komputerów Macintosh, filmy zapisane są w tylko formacie Microsoft Windows Media (są także zabezpieczone przed kopiowaniem), wobec czego 'macowcy' nie będą mogli zapoznać się online z prezentowanymi na festiwalu filmami. Halfdan Hussey, dyrektor wykonawczy imprezy, zapowiada jednak, iż system Kontiki zostanie dostosowany do platformy Macintosh najpóźniej do kolejnej edycji festiwalu.

Organizatorzy spodziewają się, że liczba pobrań plików filmowych osiągnie w tym roku poziom 75 tysięcy.

Festiwal filmowy Cinequest potrwa do 13 marca. Więcej informacji na stronie festiwalu.


Zobacz również