P2P nie składa broni: nowe eDonkey2000, eMule i LimeWire

Choć część producentów oprogramowania służącego do bezpośredniej wymiany plików musiała zamknąć swoje serwery i zapłacić odszkodowanie, to pozostali na rynku gracze wciąż podejmują ryzyko i udostępniają najnowsze wersje swoich aplikacji klienckich. Właśnie zaprezentowane, kolejne wydania eDonkey2000, eMule Plus oraz LimeWire z pewnością przyczynią się do dalszego wzrostu popularności P2P.

Pomimo zawirowań związanych z sieciami bezpośredniej wymiany plików (P2P) powstają kolejne wersje aplikacji klienckich umożliwiających współdzielenie wszelkiego rodzaju plików w Internecie. Dzięki najnowszym wydaniom popularnych programów eDonkey2000 0.53, eMule Plus 1k oraz LimeWire 3.9.7 Beta korzystanie z peer-to-peer stanie się jeszcze przyjemniejsze.

Osiołek w akcji

eDonkey2000 do swojego działania wykorzystują wspólną sieć o nazwie eDonkey2000, która zezwala na włączenie się do sieci dwóch różnych rodzajów użytkowników – klientów i serwerów („miejsca spotkań”). Zasada działania tej sieci jest prosta – aplikacje klienckie indeksują zasoby współdzielone na danym komputerze, po czym wymieniają się informacjami o nich z serwerem, który znacznie przyspiesza proces wyszukiwania informacji, ułatwiając również zestawianie bezpośrednich połączeń.

eDonkey2000 zdobył już ugruntowaną pozycję na rynku P2P. Jego użytkownicy chwalą sobie dużą stabilność i szybkość działania aplikacji. Oprócz podstawowych funkcji (wyszukiwanie plików i proste pobieranie) program posiada kilka funkcji dodatkowych, wśród których najbardziej przydatne to funkcja wznowienia pobierania, pobieranie z kilku lokacji oraz zintegrowany chat. Aplikacja umożliwia również daleko idącą personalizację wyglądu, głównie poprzez obsługę skórek. Zaawansowani użytkownicy z pewnością docenią dostępne w programie szczegółowe statystyki dotyczące wyszukiwania i pobierania plików (łącznie z wykresami). Najnowsza wersja eDonkey2000 została oznaczona numerem 0.53 i wprowadza m.in. nową wtyczkę, IE ed2k DownloadManager 1.0, dzięki której znacznie uproszczone zostało przechwytywanie odniesień do plików publikowanych na stronach internetowych. Drobną zmianę wprowadzono również w interfejsie użytkownika dodając opcję Simple Download Progress, upraszczającą metodę prezentacji stopnia zaawansowania pobierania. Warto wspomnieć, iż sieć eDonkey2000 posiada swoją bardziej rozbudowaną wersję, Overnet, w której wyeliminowano konieczność korzystania z pośrednictwa serwerów w czasie wymiany plików. Tym samym budowa sieci Overnet przypomina nieco sieć Gnutella, jednak działa znacznie szybciej.

Nieoficjalną modyfikacją sieci eDonkey2000 jest protokół eMule, wykorzystywany przez najnowszą wersję nieoficjalnego klienta eMule Plus 1k. Program ten, dystrybuowany na zasadzie Open Source, błyskawicznie zdobywa serca użytkowników, głównie dzięki szybkiemu wdrażaniu licznych ułatwiających życie funkcji. Jego główną zaletą jest sprawny mechanizm wyszukiwania plików, znakomicie współdziałający zarówno z sieciami eDonkey2000 jak i ze starymi klientami wykorzystującymi protokół eMule. Użytkownik ma do dyspozycji przejrzysty, czytelny interfejs (w języku polskim), dzięki któremu szybko i bez żadnych problemów można dodawać własne serwery sieci, wyszukiwać pliki, śledzić aktywne transfery, zarządzać pobranymi plikami oraz prowadzić rozmowy ze znajomymi lub dołączyć do kanału IRC. Podobnie jak w przypadku eDonkey2000, eMule Plus 1k posiada niezwykle bogatą statystykę każdej sesji, która zawiera wszelkie szczegóły dotyczące zarówno pobierania jak i samego działania programu.

Najnowsza wersja eMule Plus 1k niesie ze sobą liczne drobne zmiany. Wielu usprawnień doczekał się interfejs – pojawiły się nowe ikony klientów, dodano boczną belkę w menu Opcji (Preferences), po kliknięciu ikony z typem pliku pojawia się okienko ze szczegółami. Dodano również opcję automatycznego czyszczenia ukończonych pobrań, dodano przechwytywanie ze schowka odniesień do oficjalnych plików eDonkey2000 oraz wbudowano opcję przełączania pomiędzy plikami współdzielonymi a listą wszystkich plików.

Pewne modyfikacje spotkały również moduł wyszukiwawczy. Pojawia się ilość odnalezionych źródeł, dodano przycisk Więcej (More), dzięki któremu można wznowić i rozszerzyć zasięg wyszukiwania. Od tej wersji istnieje również możliwość wyszukiwania z uwzględnieniem rozszerzenia pliku.

Gnutella ciągle żywa

LimeWire umożliwia swobodną wymianę plików w Internecie w oparciu o sieć Gnutelli, która od eDonkey2000 odróżnia się brakiem jakichkolwiek serwerów centralnych. Użytkownicy noszą nazwę węzłów (nodes). Ich aplikacja kliencka, zawiera listę kilku działających węzłów i gdy zostanie po raz pierwszy zainstalowana, stara się nawiązać połączenie z każdym z nich. Po odnalezieniu aktywnego węzła, aplikacja pobiera zniego niego listę działających węzłów i sprawdza również je. Ze względu na konstrukcję sieci LimeWire najlepiej sprawdza się w procesie wyszukiwania, pobierania i udostępniania plików w formacie MP3, choć możliwe jest również współdzielenie dowolnego formatu plików (programy, grafika, wideo).

W programie, oprócz niezwykle przydatnej opcji "Find More Sources" (umożliwiającej wyszukanie dodatkowych źródeł dla pobierania), znajdziemy wiele innych ciekawych usprawnień i dodatków, do których należy między innymi sprawne i oszczędne zarządzanie dostępną przepustowością pasma, zintegrowany czat, wymienne skórki oraz wsparcie dla projektu MAGNET (automatyczne przekierowanie do sieci Gnutella po kliknięciu odnośnika na stronie Internetowej). Jedną z najistotniejszych zmian wprowadzonych w najnowszej wersji LimeWire 3.9.7 jest usunięcie wszelkiego oprogramowania dodatkowego, instalowanego razem z programem w poprzednich wydaniach. Drobnych zmian doczekał się również mechanizm wyszukiwawczy, wyeliminowano także drobne błędy pojawiające się w czasie pracy z programem.

eDonkey2000 0.53 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3434/eDonkey2000.0.53.html

Overnet 0.53 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3435/Overnet.0.53.html

Więcej informacji:

http://www.edonkey2000.com

eMule Plus 1k do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3436/eMule.Plus.1k.html

Więcej informacji:

http://emuleplus.sourceforge.net/

LimeWire 3.9.7 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3433/LimeWire.3.9.7.Beta.html

Więcej informacji:

http://www.limewire.com


Zobacz również