P2P reaktywacja

Radykalne działania koncernów muzycznych i filmowych, mające na celu zlikwidowanie procederu nielegalnej wymiany w sieciach P2P plików muzycznych i filmowych, przyniosły skutek dokładnie odwrotny do zamierzonego. Zamiast ograniczyć liczbę użytkowników sieci peer-to-peer, działania te doprowadziły do opracowania całej serii nowych, bardziej wydajnych i wygodnych dla internautów, programów do bezpośredniej wymiany plików. W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z istnym wysypem takich aplikacji - pojawił się m.in. nowy eDonkey, Morpheus, BitComet, Azureus czy LimeWire... Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po świecie 'reaktywowanych' sieci P2P.

P2P reaktywacja
Czasy, w których zdecydowanym liderem na rynku P2P był program KaZaA, wykorzystujący protokół FastTrack, dawno minęły - w znacznym stopniu przyczyniła się do tego 'antypiracka' wojna, rozpoczęta przez amerykańskie stowarzyszenie RIAA. Taktyka RIAA, polegająca na namierzaniu adresów IP internautów i pozywaniu osób kopiujących nielegalnie pliki, skutecznie zniechęciła wiele osób do korzystania z KaZaA - przede wszystkim dlatego, ze to właśnie użytkownicy tej aplikacji byli pozywani najczęściej.

Alternatywa dla KaZaA

Wtedy też popularność zaczęły zdobywać alternatywne rozwiązania - przede wszystkim eDonkey, eMule, BitTorrent czy DC++. Liczba ich użytkowników od kilkunastu miesięcy sukcesywnie rośnie.

Spośród wymienionych powyżej serwisów zdecydowanie największą popularność zdobył BitTorrent - system wymiany plików, przystosowany, jak mówi jego twórca - Bram Cohen - do szybkiego kopiowania dużych plików. Zasada jego działania różni się od poprzedników (takich, jak np. sieć P2P Fastrack). W sieciach opartych na tym systemie na centralnych serwerach umieszczane są pliki .torrent, w których zapisywane są informacje o plikach przesyłanych w sieci. Aby pobrać wybrany plik, dostępny w BitTorrent, użytkownik musi znaleźć odpowiedni 'torrent' (np. w serwisie internetowym) - dopiero wtedy może rozpocząć pobieranie właściwego pliku.

Wedle danych firmy Cachelogic z listopada 2004 r., aktywność użytkowników BitTorrenta stanowi w tej chwili 35% całego ruchu w Internecie, co pozostawia daleko w tyle inne aplikacje P2P.

BitTorrent ewoluuje

Pod koniec ubiegłego roku - do antypirackiej wojny dołączyło stowarzyszenie MPAA, reprezentujące amerykański przemysł filmowy. Taktyka MPAA była jednak zgoła odmienna od działań RIAA - organizacja skupiła się na zwalczaniu serwisów, dystrybuujących odnośniki do plików dostępnych w sieciach BitTorrent (tzw. trackerów). To z kolei zaowocowało pojawieniem nowego programu, którego działania oparte jest na systemie BitTorrent - mowa tu o eXeemie.

eXeem jest swoistą odpowiedzią na taktykę MPAA - program umożliwia pobieranie plików z sieci P2P i nie wymaga korzystania ze scentralizowanych stron, na których znajduje się baza plików torrent. Odpowiedni moduł (tracker) odpowiedzialny za ten proces został umieszczony w samym programie.

Wysyp premier P2P

Poniżej przedstawiamy Wam listę najciekawszych, naszym zdaniem, programów do pobierania plików z sieci P2P, których nowe wersje pojawiły się w ostatnim czasie:

eMule 0.45b

P2P reaktywacja
Program P2P, idealny do wyszukiwania programów, gier, filmów i muzyki w Sieci. Aplikacja jest zorientowana na duże pliki tzn. szybciej znajdziemy cały album danego wykonawcy niż pojedyncze utwory. Program działa w sieci eDonkey2000 i należy do grupy najpopularniejszych klientów P2P. Polską wersję językową interfejsu można pobrać z poziomu programu.

eDonkey 1.0.9

Sieć eDonkey w czasie wyszukiwania plików korzysta z centralnego serwera producenta. Program ceniony jest przez użytkowników głównie za stabilność i szybkość działania. Aplikacja posiada funkcję wznowienia pobierania, a pojedynczy plik może pobierać z kilku lokacji, co skraca cały proces. Program oferuje również funkcję chatu, ma możliwość zmiany wyglądu interfejsu (obsługa skórek) oraz podaje szczegółowe statystyki dotyczące wyszukiwania i pobierania plików (łącznie z wykresami). W czasie instalacji wymagany jest dostęp do Internetu.

Shareaza 2.1.0.96

P2P reaktywacja
Najnowsze wydanie testowej wersji klienta P2P umożliwiającego bezpośrednią wymianę plików przez Internet. Aplikacja przeszukuje zasoby sieci Gnutella, Gnutella2 i eDonkey2000 oraz posiada wsparcie dla systemu BitTorrent i Piolet. Program umożliwia kategoryzację pobranych plików, posiada również wbudowany odtwarzacz plików multimedialnych, który można obsługiwać za pomocą osobnego panelu.

BitTornado 0.3.10

Aplikacja kliencka sieci BitTornado, eksperymentalnej wersji protokołu BitTorrent, która zawiera kilkanaście usprawnień w stosunku do swojego pierwowzoru. Program podczas uruchomienia prosi o podanie lokalizacji pliku torrent i po jego wskazaniu natychmiast rozpoczyna połączenie z innymi komputerami. Dodatkowo aplikacja umożliwia ograniczenie wykorzystywanego pasma, dzięki czemu można równocześnie wygodnie korzystać z Internetu.

DC++ 0.670

P2P reaktywacja
Niezwykle popularny klient sieci Direct Connect, stworzony w języku C++. Program jest szybszy od oryginalnego klienta, został też wzbogacony o dodatkowe opcje. Aplikacja umożliwia połączenie z wieloma serwerami, można ją zminimalizować do zasobnika systemowego, wspiera logowanie oraz pozwala tworzyć listy ulubionych adresów. Autorzy planują również stworzenie oprogramowania umożliwiającego prowadzenie Huba (serwera).

Morpheus 4.7.0

P2P reaktywacja
Najnowsze, pełne wydanie popularnego klienta sieci peer-to-peer. Od wersji 4.5 program zawiera technologię NEOnet. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy łączą się ze sobą poprzez sieć Neo. Pliki znalezione w jej zasobach pobierają się łatwiej i szybciej, nawet jeśli udostępniane są tylko przez jeden komputer. Program przeszukuje również inne popularne sieci bezpośredniej wymiany plików: Kazaa, iMesh, eDonkey, LimeWire, Gnutella, Grokster i G2.

Dodatkowo, Morpheus pozwala czatować za pomocą specjalnego, wbudowanego modułu oraz umożliwia prowadzenie rozmów głosowych (częściowo płatna usługa). Jedną z wielu zalet programu jest możliwość zdefiniowania osobnych katalogów "Downloads" (do którego zapisywane są pobierane z Sieci pliki) oraz "My Shared Folder" (katalogu, z którego inni użytkownicy będą mogli pobierać programy).

TrustyFiles 2.4

P2P reaktywacja
Znakomity program pozwalający na pobieranie plików z wielu sieci P2P jednocześnie. Umożliwia korzystanie z sieci Kazaa, Gnutella, Gnutella 2 oraz BitTorrent. Jego dużą zaletą jest brak jakiegokolwiek rodzaju szkodliwego oprogramowania (spyware). Użytkownik może udostępniać wybrane pliki na różne sposoby - np. jedynie dla grupy "przyjaciół" albo tradycyjnie - dla wszystkich użytkowników sieci.

Azureus 2.2.0.3 Beta 30

P2P reaktywacja
Darmowy, zbudowany w Javie, klient sieci bezpośredniej wymiany plików BitTorrent. Umożliwia wiele jednoczesnych pobrań plików, kolejkowanie procesów, nadawanie priorytetów pobierania (na torrenty i pliki) oraz natychmiastowy dostęp do najważniejszych informacji o torrencie. Aplikacja posiada wbudowany moduł automatycznie przechwytujący kliknięcia torrentów z poziomu przeglądarki internetowej.

BitTorrent 3.91

Jeden z najpopularniejszych protokołów do bezpośredniej wymiany plików, różniący się nieco działaniem od takich sieci jak KaZaA czy Gnutella. BitTorrent po zainstalowaniu automatycznie identyfikuje kliknięcia w przeglądarce plików (torrentów) przeznaczone do pobrania. Przewaga tego protokołu nad innymi sieciami wynika z tego, iż użytkownicy mogą sami zgłaszać pliki w sieci i umieszczać odniesienia do nich np. na stronach internetowych, dzięki czemu mogą je wymieniać bez wsparcia serwera. Aby wymieniać pliki w sieci BitTorrent potrzebny jest klient (dowolny program P2P obsługujący tą sieć).

LimeWire 4.4.4

P2P reaktywacja
Umożliwia swobodną wymianę plików w Internecie w oparciu o sieć Gnutella. Główną funkcją programu jest wyszukiwanie, pobieranie i udostępnianie plików w formacie MP3, ale w pełni obsługuje dowolny format plików np. grafikę, animacje oraz pliki z programami lub grami komputerowymi.

W programie, oprócz opcji "Find More Sources", która umożliwia wyszukanie dodatkowych źródeł w celu kontynuacji ściąganego pliku, znajdziemy wiele innych ciekawych usprawnień i dodatków, do których należy między innymi redukcja wymagań przepustowości, zintegrowany czat, wymienne skórki, wsparcie projektu MAGNET (automatyczne przekierowanie do sieci Gnutella po kliknięciu odnośnika na stronie Internetowej).

W serii oznaczonej numerem "4" kompletnie przebudowano interfejs, który posiada teraz usprawniony i intuicyjny moduł wyszukiwawczy, wprowadzono nowy mechanizm eliminacji błędnych źródeł, co dało dość istotny wzrost szybkości pobierania. Bardzo ciekawą, nową opcją jest możliwość współdzielenia plików w ramach grup językowych. Z programu instalacyjnego aplikacji usunięto także wszelkie oprogramowanie dodatkowe (również spyware).

BitComet 0.56

P2P reaktywacja
Darmowy, niewielki i prosty w obsłudze klient kompatybilny z siecią wymiany plików BitTorrent. Program umożliwia tworzenie cache'u na dysku, wznawia przerwane połączenia, wspiera mapowanie portów oraz pozwala ograniczać dostępne pasmo.

Kazaa Lite Rewolucja 2.6

P2P reaktywacja
Tej aplikacji chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. W wydaniu 2.6 poprawiono wszystkie zgłoszone błędy, zaktualizowano stronę startową, zaktualizowano listę niebezpiecznych adresów IP, dodano najnowsze wersje dodatków, dodano Kazaa Coruption Fixer i Kchecker, ponowne pobieranie 'popsutych' fragmentów pliku, drobne ulepszenia w programie.

Turbo Torrent 1.0.7

P2P reaktywacja
Bardzo prosty w obsłudze klient sieci BitTorrent, posiadający wbudowany silnik wyszukiwania plików torrent w Internecie. Aplikacja umożliwia pobieranie wielu plików z kilku źródeł, pozwala rozpoczynać, zatrzymywać, przerywać i wznawiać pobieranie oraz posiada opcję ograniczania szybkości wysyłania/pobierania danych.

Dodatkowo program pozwala zoptymalizować parametry łącza internetowego, wspiera protokół UDP i format multi-tracker dla torrentów. Dzięki zaawansowanej obsłudze adresów IP można blokować dostęp do naszych zasobów wybranym maszynom w sieci, bądź też nadawać przywileje adresom IP uznanym za "przyjaciół".

Videora 1.0.1

P2P reaktywacja
Narzędzie do pobierania plików wideo z Internetu przy pomocy technologii "peer to peer" (BitTorrent) oraz Really Simple Syndication (RSS). Dzięki temu aplikacja automatycznie i inteligentnie znajduje i pobiera pliki wideo, które chcemy obejrzeć.

Program jest bardzo łatwy w użyciu - wystarczy go zainstalować i już można wyszukiwać, a przy pomocy takich funkcji jak Want Lists lub Season Tickets możesz oglądać swoje ulubione filmy, bez względu na to gdzie jesteś - wystarczy szerokopasmowy dostęp do Internetu oraz Windows. Pierwsza opcja oferuje porządkowanie filmów w grupy: tytuły, kanały, studia lub gatunek dla prostszego pobierania, a druga automatycznie uruchamia pobieranie ulubionych filmów wg wspomnianych wcześniej kategorii. Dzięki częstym synchronizacjom z serwerem Videory listy filmów są ciągle aktualne.

Dużą zaletą jest możliwość przeszukiwania stron internetowych, stosowanie filtry, oraz obsługa RSS. To dzięki tej ostatniej funkcji możemy śledzić nowości w Sieci nie otwierając kilkunastu stron z torrentami.

Zalety programu:

- szybsze transfery, niż w przypadku użycia programu Kazaa;

- nie zawiera programów spyware czy adware;

- wbudowane oprogramowanie (znakomity BitCommet);

- pobieranie plików z wielu źródeł;

- dostosowanie wyszukiwania do własnych potrzeb;

- pomoc techniczna;

- historia pobranych plików.

Exeem 0.21

P2P reaktywacja
Program do wymiany plików w sieciach P2P, który korzysta z rozwiązań znanych z BitTorrenta, jednak w przeciwieństwie do niego nie wymaga korzystania ze scentralizowanych stron, na których znajduje się baza plików torrent. Odpowiedni moduł (tracker) odpowiedzialny za ten proces został umieszczony bezpośrednio w samym programie. Dodatkowo, do każdego pliku możemy dodawać komentarz, który będzie publikowany (pozycja Comments), a także oceniać zawartość, co będzie bezpośrednio wpływało na jego ogólna ocenę (Rating). Możemy również przejrzeć listę najnowszych plików dostępnych w sieci (New files).

W nowej wersji:

- poprawiono stabilność funkcjonowania aplikacji;

- dodano STOP w New Files;

- usunięto reklamy;

- usunięto drobne błędy.