P4 Prescott zablokuje wirusy

4 października Intel zaprezentuje udoskonaloną wersję procesora P4 Prescott. Układ będzie wyposażony w funkcje dynamicznego "dawkowania mocy" oraz długo oczekiwany NX bit, który ma ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów pomiędzy komputerami.

Technologia AAC ma dopasowywać wydajność procesora w zależności od zapotrzebowania zgłaszanego przez aplikację. W efekcie zmniejszeniu ma ulec zużycie energii, a tym samym procesor będzie wydzielał mniejsze ilości ciepła co pozwoli na cichszą pracę układów chłodzenia. Z kolei technologia XD (czyli NX bit) ma ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów pomiędzy komputerami. Dla przypomnienia NX bit mają w standardzie procesory AMD Athlon 64, a już wkrótce wyposażone w nią zostaną układy C3 VIA oraz Efficeon Transmety.

NX bit w chwili obecnej jest niestety bezużyteczny. Jego funkcjonalność docenić będzie można po udostępnieniu przez Microsoft uaktualnienia Service Pack 2 do Windows XP.

Zobacz również:

  • Intel opublikował niespodziewaną aktualizację swoich procesorów. O co chodzi?

Procesory P4 Intela z nowymi funkcjami będą wyposażone wyłącznie w nowe podstawki LGA775.

Pod koniec 2004 roku na rynek trafią z kolei P4 pracujące z szyną systemową 1066 MHz i wyposażone w 2 MB pamięci poręcznej drugiego poziomu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: