P4 powraca na szczyt

Mamy nowego króla wydajności procesorów - jest nim Pentium 4 Extreme Edition 3,46 GHz. Procesor stworzony na bazie serwerowego Xeona taktowany jest z częstotliwością 3,46 GHz i choć jest to wartość niższa niż ta, z którą pracował najszybszy testowany dotychczas przez nas P4 E 3,6 GHz, to dzięki 2-megebajtowej pamięci podręcznej trzeciego poziomu, układ ten jest szybszy także od dotychczasowego lidera naszego rankingu - Athlona 64 4000+. Po raz pierwszy procesor Intela pracuje pod kontrolą tak szybko taktowanej szyny systemowej - aż 1066 MHz.

Procesor Intel Pentium 4 z podstawką LGA775 wizualnie nie różni się od modelu Extreme Edition 955. Różnice są jednak istotne jeśli chodzi o architekturę wewnętrzną oraz proces technologiczny.

Procesor Intel Pentium 4 z podstawką LGA775 wizualnie nie różni się od modelu Extreme Edition 955. Różnice są jednak istotne jeśli chodzi o architekturę wewnętrzną oraz proces technologiczny.

Niedawno prezentowaliśmy pojedynek wydajności pomiędzy procesorami P4E 3,6 GHz vs Athlon 64 4000+ . Teraz przyszedł czas na szybszą jednostkę Intela.

Wysoka wydajność zawsze wiązała się z wysoką ceną. Nie inaczej jest teraz, kiedy to najszybszy procesor na rynku - P4 EE 3,46 GHz ma cenę tak ekstremalną jak jego nazwa Extreme Edition (procesor kosztuje 999 USD). Lepsze wyniki uzyskiwane w testach przez najszybsze procesory AMD skłoniły Intela do powzięcia odpowiednich kroków w celu zmiany tego stanu rzeczy. Nie trzeba było długo czekać, aby Intel odpowiedział skutecznie i odzyskał palmę pierwszeństwa w tym segmencie. Uczciwie trzeba sobie powiedzieć, że gra idzie raczej o prestiż niż o rzeczywistą wartość najszybszych procesorów dla użytkowników domowych. Powód to abstrakcyjne ceny jakie producenci ustalają na swoje najszybsze jednostki obliczeniowe. Niewielu będzie w stanie wydać 3200 zł na procesor Intela czy ok 2500 zł na Athlona 64 4000+. O wiele opłacalniejszymi zakupami okażą się procesory niewiele wolniejsze lecz wielokrotnie tańsze od liderów wydajności.

Płyta głóna Intel z chipsetem i925XE

Płyta głóna Intel z chipsetem i925XE

Szybka szyna, duża pamięć - tak się wygrywa w testach

Można narzekać na architekturę procesorów Intela i to, że układy AMD choć dużo wolniej taktowane pracują równie wydajne niż modele P4 z szybszymi zegarami. Nie ulega jednak wątpliwości, że częstotliwości pracy CPU mają istotny wpływ na wydajność procesora w praktyce. Wraz z wprowadzeniem prezentowanego przez nas układu 3,46 GHz Intel wprowadził istotne udoskonalenie, które zapewne wkrótce trafi i do pozostałych procesorów koncernu - szynę systemową 1066 MHz. Dotychczas FSB procesorów P4 było ustalone na 800 MHz, a Celeronów D na 533 MHz. Przeszkodą w przejściu na nowy standard, która czeka na część dotychczasowych użytkowników procesorów P4 będzie niemożność instalacji na starych płytach procesorów pracujących z FSB 1066 MHz. Oczywiście procesory takie będą na nich funkcjonowały jednak w wolniejszym trybie 800 MHz. Aby skorzystać z pełnej mocy procesora trzeba będzie albo uaktualnić BIOS płyty głównej z chipsetem i915 i i925X (o ile producent zaoferuje taką możliwość) lub też zaopatrzyć się w płytę z nowym chipsetem i925XE.Oczywiście układ posiada podstawkę LGA775. Platformę z nowym chipsetem otrzymaliśmy wraz z procesorem. Wraz z referencyjną płytą główną Intela dotarły do nas pamięci DDR2 (2x512 MB) pracujące z taktowaniem 667 MHz. Pozostałe elementy zestawu testowego to dysk twardy Maxtor MaXLine III 250 GB SATA150, karta graficzna MSI PCX 5750.

Technologia znana nie od dziś

P4 3,46 GHz EE (Extreme Edition) wykonywany jest w procesie technologicznym 0,13 mikrona. Jego nowsze wersje mają być wytwarzane w masowo wykorzystywanym przez Intela procesie technologicznym 0,09 mikrona. Jego wyposażenie to 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu i aż 2 MB pamięci trzeciego poziomu. Jest to procesor bazujący na architekturze serwerowych układów Xeon, nie może oczywiście pracować tak jak Xeony w konfiguracjach wieloprocesorowych. Układ nie posiada także funkcji ochrony antywirusowej XD-bit, której należy się spodziewać z procesorach EE bazujących na rdzeniu Prescott (najprawdopodobniej pojawią się w pierwszym kwartale br.).

Dane techniczne i wyniki testów procesorów AMD i Intel

Dane techniczne i wyniki testów procesorów AMD i Intel

Wydajność

W testach wydajności procesor zwyciężył konkurencję w tych aplikacjach gdzie liczyła się pojemna pamięć podręczna. Procesor doskonale spisał się w testach jednostki zmiennoprzecinkowej, gdzie nie dał żadnych szans rodzinie procesorów Athlon 64. Równie szybko jak Athlon 64, kompresował pliki RAR-em. Prędzej za to renderował obraz w aplikacji CinemaBench 2003. W kilku testach tradycyjnie wydajniejszy okazał się 64-bitowy Athlon 4000+. Sumując jednak wszelkie wyniki P4 EE 3,46 GHz wypadło lepiej niż konkurent AMD.


Zobacz również