PAT masowo odblokowany

Technologia PAT zwiększająca wydajność systemów bazujących na chipsetach i875P jest możliwa do uaktywnienia na dużo tańszych płytach z układami i865PE. Producenci płyt głównych zaczęli masowo odblokowywać tę funkcję w swych najnowszych produktach, ale czy jest to słuszna decyzja?

PAT to nic innego jak „audiofilski krzem”. Intel tłumaczy, że chipsety i875P tworzone są z selekcjonowanego krzemu, gdzie ścieżki wewnętrzne ulegają skróceniu dzięki wysokiej jakości materiału, z którego wykonany jest chipset. Dzięki temu możliwy jest kilkuprocentowy wzrost wydajności systemu. Jako pierwszy na odblokowanie PAT-a zdecydował się Asus. Wbrew ogólnemu aplauzowi do całej sprawy należy naszym zdaniem podchodzić z rezerwą. Uaktywnienie PAT-a w przypadku słabszych jakościowo (przynajmniej z definicji) chipsetów i865PE może nie przyspieszyć, a wręcz zwolnić pracę systemu. Druga sprawa związana jest z funkcjami realizowanymi przez chipset i875P, który pozwala np. na kontrolę parzystości pamięci. PAT jest więc jednym z elementów wyróżniających chipset, jednak z punktu widzenia bardzo wymagającego użytkownika nie jest to element kluczowy.

Producenci płyt głównych, którzy zdecydowali się na uaktywnienie PAT w płytach z układami i865PE to Asus, Abit, Albatron oraz Chaintech. Oczywiście jeśli testy wykażą iż chipsety i865 PE mogą korzystać z zalet „zablokowanej” technologii, to zyska na tym klient końcowy, który będzie mógł nabyć równie wydajny produkt za dużo mniejsze pieniądze. Do czasu redakcyjnych testów wstrzymujemy się na razie z wydawaniem ostatecznych werdyktów.


Zobacz również