PC-BSD - pierwsza stabilna wersja

Dwa bliźniaczo do siebie podobne projekty systemów operacyjnych opartych na FreeBSD - DesktopBSD i PC-BSD - nie zwalniają tempa i idą łeb w łeb. Autorzy tego drugiego ogłosili właśnie wydanie pierwszej stabilnej i pełnej wersji swojego produktu.

Na początku kwietnia informowaliśmy o wydaniu wersji 1.0 systemu DesktopBSD. Ostatnie dni kwietnia przyniosły zaś wiadomość o ukazaniu się wersji 1.0 PC-BSD, systemu o bardzo podobnych założeniach. Ma on łączyć prostotę instalacji i użytkowania z bezpieczeństwem, jakie zapewnia FreeBSD, jeden z otwartych systemów uniksowych. Podobnie jak DesktopBSD, PC-BSD oferuje przyjazny, graficzny instalator oraz zintegrowane środowisko graficzne oparte na KDE 3.5.2.

Instalacja pakietu PBI

Instalacja pakietu PBI

Oprócz podobieństw są też jednak i różnice. O ile DesktopBSD skupił się na dostarczeniu interfejsu graficznego dla systemu portów, to PC-BSD obok tychże portów zaoferował własny format pakietów binarnych PBI, które instalować można niemal tak samo jak programy w Windows. Tradycyjnie systemy uniksowe rozrzucają zawartość swoich pakietów binarnych po całym drzewie katalogowym, zawartość pakietów PBI przechowywana jest jednak w całości w jednym katalogu - ma to oczywiste zalety, ale ma również wady. Takie pakiety muszą być bowiem dodatkowo wyposażane w niezbędne im biblioteki, co zwiększa ich objętość. Zaawansowani użytkownicy mogą jednak oczywiście korzystać ze znanego im z FreeBSD systemu portów. Wśród innych udogodnień w PC-BSD znaleźć można m.in. jego własne programy służące do zarządzania urządzeniami sieciowymi, aktualizacjami systemu i użytkownikami.

PC-BSD oparty jest na FreeBSD w wersji 6.0-p7 i jest z nim w pełni zgodny. Potrafi porozumiewać się w ponad 50 językach, w tym także po polsku. Obraz płyty instalacyjnej pobrać można z serwerów projektu a także z sieci BitTorrent. Do poprawnego działania system potrzebuje procesora co najmniej Pentium 2, 128 MB pamięci RAM, 4GB wolnej przestrzeni na dysku, a także karty sieciowej.

Strona projektu: PCBSD.com.