PC MAX, czyli pecet od podszewki

Komputery kryją dużo tajemnic. Na tego, kto podejmie trud ich odkrywania, czeka sowita nagroda. Być może, uda mu się wydobyć z peceta większą wydajność lub odkryje w nim nowe możliwości. Korzystając z porad zamieszczonych w artykule, lepiej wykorzystasz zasoby sprzętowe, nie inwestując ani grosza.


Komputery kryją dużo tajemnic. Na tego, kto podejmie trud ich odkrywania, czeka sowita nagroda. Być może, uda mu się wydobyć z peceta większą wydajność lub odkryje w nim nowe możliwości. Korzystając z porad zamieszczonych w artykule, lepiej wykorzystasz zasoby sprzętowe, nie inwestując ani grosza.

Czy wiesz, jak przetaktować Athlona? Albo jak polepszyć chłodzenie

procesora, żeby zwiększyć możliwości przetaktowywania? Powiemy Ci, jak zwiększyć transmisję danych w nagrywarce i jak skonfigurować monitor BNC. Omawiamy sposoby pozbywania się kodu regionalnego w napędzie DVD i testowania pamięci RAM. Opisujemy, jak zwiększyć wydajność twardych dysków, utworzyć domową sieć z dwóch komputerów i korzystać z gier Sony PlayStation na pececie. Dowiesz się, jak znaleźć producenta płyty głównej, szybko przeinstalować Windows 95/98 i przyspieszyć Windows NT4/2000. Tym razem w materiale znalazło się sporo porad, które wymagają dużego doświadczenia. Jeżeli go nie masz, nie próbuj z nich korzystać. Pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność.

1. Bezlitosne przetaktowanie

Czy mimo dobrego radiatora narzekasz na ograniczone możliwości przetaktowywania procesorów w obudowie PPGA (Plastic Pin Grid Array) - Celerona montowanego na podstawce Socket 370 i starego układu Pentium? Przyczyną szybkiego nagrzewania się układu jest to, że procesor nie przylega idealnie do radiatora, gdyż ich ścianki nie są idealnie gładkie. Jeśli należysz do entuzjastów bezwzględnego przetaktowywania, spróbuj wygładzić powierzchnię układu.

Weź pod uwagę, że w wyniku zastosowania poniższej metody może dojść do uszkodzenia procesora i że robisz to na własną odpowiedzialność. Pamiętaj, że wykonując opisane czynności tracisz gwarancję producenta.

Zdejmij procesor z podstawki i połóż go nóżkami do dołu na kawałku pianki antystatycznej (dostępnej w sklepach z akcesoriami komputero-

wymi). Przymocuj układ do pianki taśmą samoprzylepną, lecz nie zaklejaj górnej ścianki obudowy. Następnie ułóż kawałek papieru ściernego (ziarnistość 400) na twardej, idealnie gładkiej powierzchni, na przykład szklanej płytce albo lusterku. Ewentualnie przymocuj ją taśmą klejącą, by dobrze przylegała do płytki. W przeciwnym razie nie będziesz szlifować równomiernie.

Połóż płytkę na stole i zwilż papier niewielką ilością wody. Przyłóż procesor (ścianką, która przylega do radiatora) do papieru i delikatnie szlifuj powierzchnię kolistymi ruchami. Gdy powierzchnia będzie tak gładka, jak to możliwe przy zastosowanym papierze ściernym, zetrzyj ścierką metalowe opiłki. Powtarzaj powyższe czynności z użyciem coraz bardziej drobnoziarnistego papieru, aż wierzch procesora uzyska żądaną gładkość. Po zakończeniu wyczyść starannie szlifowaną powierzchnię procesora - najpierw suchą szmatką, potem szmatką zwilżoną alkoholem. W podobny sposób możesz przygotować radiator. Następnie przymocuj go do procesora, stosując pastę przewodzącą ciepło (dostępna w sklepach z akcesoriami komputerowymi). Warstwa pasty powinna być bardzo cienka. Ponieważ radiator bardzo dobrze przywiera do procesora, zapewnia lepsze schładzanie, więc można się pokusić o większe przetaktowanie układu.

PC MAX, czyli pecet od podszewki

Powierzchnia Celerona jest szorstka. Gdy ją oszlifujesz, polepszysz odprowadzanie ciepła i zwiększysz możliwość przetaktowania.

Nie próbuj stosować opisanej metody do procesorów Athlon i Pentium III. W układach tego typu rdzeń jest umieszczony bezpośrednio przy zewnętrznej ściance, która jest wystarczająco gładka. Nadzwyczajną ostrożność należy zachować przy Celeronach montowanych w gnieździe Slot 1. Wprawdzie wygładzenie powierzchni może się opłacić, lecz istnieje duże niebezpieczeństwo uszkodzenia układu, gdy metalowe opiłki dostaną się do szczeliny między obudową procesora a płytką, powodując krótkie spięcie.

2. Nowy procesor na starej płycie

Właściciele płyt z gniazdem Slot 1 już niebawem mogą mieć kłopoty ze znalezieniem szybszego procesora. Gdy Intel zakończy produkcję układów do gniazda tego typu, Pentium III będzie dostępny tylko w wersji E, przeznaczonej do montowania na podstawce (370 FC-PGA). Jeśli zechcesz zainstalować procesor na płycie, która nie oferuje odpowiedniego gniazda, będziesz musiał skorzystać ze specjalnego konwertera, na przykład z oferty firmy Matsonic (www.matsonic.com.pl , tel. (061) 8272541).

Większość dostępnych konwerterów współpracuje z Celeronem PPGA. Żeby nie kupować kota w worku, zapytaj sprzedawcę, czy w razie niekompatybilności z procesorem możesz wymienić konwerter.

3. Przetaktowywanie Athlona

Procesory Athlon dają się przetaktowywać dość wysoko, choć w niezbyt konwencjonalny sposób (konieczna jest dodatkowa płytka półprzewodnikowa). Przykładowo układ taktowany z częstotliwością 500 MHz po przeróbce osiąga 650 MHz (niekiedy nawet 700 lub 750 MHz). Podczas gdy nowe układy Intela mają stały stosunek częstotliwości, a zwiększenie mocy jest możliwe tylko przez podniesienie częstotliwości zewnętrznej, Athlony pozwalają dobierać wszystkie parametry. Jedyną przeszkodą jest konieczność otwarcia obudowy układu przed przetaktowaniem, a to wiąże się z utratą gwarancji producenta.