PC Tools: Windows 2000 jest bezpieczniejszy niż Vista!

Przedstawiciele firmy PC Tools wydali dość zaskakujące oświadczenie. Ogłosili mianowicie, że Windows 2000 jest systemem bezpieczniejszym niż Vista - nie poddaje się bowiem zbyt szybko złośliwemu oprogramowaniu.

Prezes PC Tools, Simon Clausen, oznajmił, że Vista jest bardziej narażona na ataki niż Windows 2000 oraz o zaledwie 37 procent bezpieczniejsza niż Windows XP. Swe oświadczenie poparł danymi zgromadzonymi dzięki użytkownikom aplikacji PC Tools.

Na każdy tysiąc komputerów, Vista "przepuszczała" jakoby 639 zagrożeń (ang. threat). Co z Windows 2000? Otóż ten system "wpuścił" tylko 586 zagrożeń. Jeszcze lepszy okazał się Windows Server 2003, który pozwalał działać zaledwie 478 zagrożeniom.

Na drugim końcu skali znalazł się Windows XP, który na 1000 maszyn umożliwiał atak aż 1021 razy. Wnioski? Vista wcale nie jest bezpieczniejsza od Windows 2000, a Windows XP to koszmar specjalisty od zabezpieczeń.

Kłamstwa, wierutne kłamstwa i statystyki

Niestety, rewelacje PC Tools trudno traktować poważnie. Nie wyjaśniono, na czym polegało "przepuszczanie" (ale można się domyślać, że chodziło o dopuszczenie do systemu szkodliwego oprogramowania). Nie podano też, czy atakował zawsze ten sam złośliwy software, czy może statystyki dotyczą różnych rodzajów zagrożeń. Nie wspomniano wreszcie, czy systemy były w pełni załatane i czy działał na nich aktualny antywirus.

Warto zajrzeć: "Company claims Windows Vista less secure than Windows 2000" (w języku angielskim)