PC jutra

Dwadzieścia produktów, trendów i technologii, które zmienią komputery w roku 2002 i następnych latach.

Dwadzieścia produktów, trendów i technologii, które zmienią komputery w roku 2002 i następnych latach.

Rozgrzane gospodarki schładzają się, a sieciowe imperia padają, lecz technologia wciąż idzie naprzód z prędkością światła. Cyfrowe narzędzia nie tylko stają się mniejsze, szybsze i tańsze, ale też wkraczają w każdy fragment życia. Nosimy je w kieszeni, zastawiamy nimi biurka.

Wybraliśmy 20 trendów i technologii, które będą miały największy wpływ na informatykę w zastosowaniach biznesowych oraz domowych. Zasięgnęliśmy opinii analityków rynkowych, technologów, ekspertów oraz naszych redaktorów, by wskazać produkty mające wkrótce zmienić Twój sposób pracy, a nawet życia.

Nic dziwnego, że wiele z tych innowacji, które pojawiły się w Internecie, znalazło zastosowanie w urządzeniach przenośnych. Inne nowości zapewnią dalszy wzrost wydajności Twego peceta, zostawiając oprogramowanie jeszcze bardziej w tyle. Większość z nich pojawi się na scenie w ciągu najbliższych dwóch lat.

Oczywiście, droga do "cyfrowego raju" zaśmiecona jest resztkami nietrafionych produktów (pamiętacie o internetowych przystawkach?). Wskazaliśmy więc wyboje, na które natrafi każda z technologii przyszłości. Wszystkie trendy oceniliśmy w skali od 1 do 10; im większa nota, tym większy wpływ danej technologii na użytkowników.

Zdziwisz się, co jest przed nami. Przyszłość wysoko rozwiniętej technologii nigdy nie wyglądała jaśniej.

400 giga i tuman pyłu

Twarde dyski AFC

Nośniki sprzężone antyferromagnetycznie, nowy sposób pokrywania talerzy w twardych dyskach. Spryskując dysk pierwiastkiem rutenu, figlarnie nazywanym przez IBM "czarodziejskim pyłem" (pixie dust), producenci napędów mogą upakować więcej danych na każdym talerzu.

Obecnie większość twardych dysków mieści około 20 gigabitów na cal kwadratowy; dyski AFC dojdą do pięciokrotnie większej pojemności, co oznacza, że dysk 400 GB niedługo będzie kosztował tyle, ile dzisiejsze modele 80 GB. "Pixie dust" i inne technologie archiwizacji o wysokiej gęstości już są w użyciu, ale napędy nie osiągną 400 GB przed rokiem 2003. Gdzie tkwi haczyk? Tak jak prędkości CPU, dzisiejsze pojemności dysków już przewyższają potrzeby większości użytkowników. Miernik wpływu: 8.

To PIM, to telefon, to superpalmtop

Palmtop 1 GHz

Procesory palmtopów działające z szybkością od 250 MHz do 1 GHz będą potrzebowały takiej mocy do obsługi komórkowego transferu z dużą prędkością, Bluetooth i innych technologii bezprzewodowych, które wkrótce staną się standardem w urządzeniach naręcznych. Podróżujący w interesach mogą użyć tej mocy do uzyskania dostępu do firmowej bazy danych i aktualizacji przechowywanych tam informacji za pomocą miniarkusza kalkulacyjnego. Pozostali użytkownicy mogą wykorzystać potencjał urządzenia do pobierania plików MP3 i odtwarzania krótkich filmów. Połącz te bardzo szybkie układy z niedrogą pamięcią masową, a kieszonkowe towarzystwo powinno się stać wystarczająco wydajne, by poradzić sobie z wprowadzaniem danych i poleceń w języku mówionym naturalnym - koniec z zabawą w rozpoznawanie pisma ręcznego. Urządzenia naręczne 250 do 400 MHz spodziewane są w pierwszej połowie 2002. Gdzie tkwi haczyk? Nie oczekuj długowieczności baterii. Być może trzeba też będzie nosić rękawicę kuchenną - te układy wytwarzają mnóstwo ciepła. Miernik wpływu: 5.

Iskrzące się ekrany

Organiczne diody LED

Jest to zamiennik technologii ekranów LCD. Diody OLED opierają się na materiałach organicznych, emitujących światło, więc nie wymagają podświetlenia. Dzięki temu są tańsze w produkcji i mniej energochłonne niż LCD. Są oczywistym wyborem do urządzeń przenośnych, w których kluczową kwestię stanowi czas pracy baterii. Ekrany OLED są też cieńsze od LCD, zaś technologia może być wykorzystywana w materiałach elastycznych takich jak plastik. Wyobraź sobie ekran komputera, który się rozwija i zwija niczym okienna roleta. Trzeba na to dwóch do trzech lat w przypadku palmtopów i telefonów komórkowych, pięć do dziesięciu w ekranach laptopów i komputerów stacjonarnych. Gdzie tkwi haczyk? Technologia jest za młoda. Jakość koloru może stanowić problem. Zbudowanie ekranu z aktywną matrycą OLED, w której każdy piksel sterowany jest dwoma tranzystorami (a to dwukrotnie więcej niż w przypadku standardowego LCD w notebooku), zmniejsza przewagę pod względem kosztów i poboru mocy. Miernik wpływu: 5.

Wiadomość jest nośnikiem

Komunikacja błyskawiczna następnej generacji

Komunikacja błyskawiczna może i zaczęła swój żywot jako zabawka dla nastolatków, ale uważana jest za narzędzie masowej komunikacji XXI wieku. Microsoft uczynił z niej kluczowy składnik Windows XP Ń oprócz przesyłania prostych komunikatów tekstowych Windows Messenger pozwala na wymianę plików, prowadzenie konferencji audio lub wideo oraz współpracę nad dokumentami poprzez Sieć. Dla użytkowników w firmach dużą zaletą takiej aplikacji jest to, że gdy widzą w Internecie kolegę, mogą rozpocząć z nim konferencję albo od razu przejść do wspólnej pracy - bez ustaleń telefonicznych czy przez e-mail. AOL (właściciel ICQ) pracuje z firmami Sun i Lotus nad standardami, które umożliwią wymianę informacji między ich produktami do komunikacji błyskawicznej. Pozostali testują sposoby wykorzystania komunikatorów do e-handlu oraz dostarczania sieciowej muzyki i gier. Windows Messenger już jest, a jego konkurenci z pewnością wkrótce dadzą odpowiedź. Gdzie tkwi haczyk? Narzędzia AOL i Microsoftu wciąż nie mogą się ze sobą komunikować.

Zaś w miejscu pracy komunikatory mogą zastąpić przeglądanie Internetu - jako sposób na marnowanie czasu. Miernik wpływu: 7.

Bezproblemowo bezprzewodowo

Sieci bezprzewodowe uzyskują wzrost szybkości do 54 Mb/s dzięki takim produktom jak Intel Pro/Wireless 5000, jeden z pierwszych koncentratorów sieciowych 802.11a.

Sieci bezprzewodowe uzyskują wzrost szybkości do 54 Mb/s dzięki takim produktom jak Intel Pro/Wireless 5000, jeden z pierwszych koncentratorów sieciowych 802.11a.

Sieci 802.11

To bezprzewodowy protokół sieciowy dużej szybkości. W biurze i domu sieci bezprzewodowe pozwolą na swobodną wędrówkę, zachowując ciągłe połączenie z Internetem przy pełnej szybkości. Dzięki sieci domowej 802.11b użytkownicy mogą przeglądać Internet, ściągać pliki i drukować dokumenty z lub palmtopa bez użycia kabli. W USA i wielu krajach Europy urządzenia 802.11b instalowane są w hotelach, na lotniskach i kawiarniach. W firmach natomiast bardziej przydaje się standard 802.11a, dający pięć razy większy transfer - do 54 Mb/s. Sieci bezprzewodowe 802.11b i 802.11a już są; masowe upowszechnienie nastąpi w 2002 roku. Gdzie tkwi haczyk? Szybkość spada wraz z oddalaniem się od punktu dostępowego LAN, 802.11a nie jest zgodny z 802.11b i na razie jest stosowany wyłącznie w USA, a sieci bezprzewodowe mogą być mniej bezpieczne. Miernik wpływu: 7.