PC kończy 24 lata. Wszystkiego najlepszego!

Można powiedzieć, że komputer osobisty obchodzi dziś urodziny. Dokładnie 24 lata temu, 12 sierpnia 1981 roku, firma IBM zaprezentowała i wprowadziła do masowej produkcji pierwszą maszynę PC. Przez wielu uważane jest to za moment przełomowy, w którym to komputery trafiły "pod strzechy" - do domów, małych firm i instytucji. Zdarzenie to, rzeczywiście zapoczątkowało nową erę informatyzacji społeczeństwa. Już wkrótce pojawiły się tanie klony IBM-a, co w bezpośredni sposób doprowadziło do sytuacji, kiedy komputerów sprzedaje się więcej niż telewizorów i nie sposób wyobrazić sobie bez nich życia.

PC kończy 24 lata. Wszystkiego najlepszego!

IBM PC 5150

Model 5150, bo o nim mowa, wyposażony był w 16-bitowy procesor Intel 8088, o częstotliwości taktowania 4,77 MHz. Na "pokładzie" podstawowej wersji inżynierowie IBM umieścili 16 kB pamięci RAM z możliwością rozbudowy do 640 kB. Maszyna nie miała twardego dysku, wykorzystywała za to wynalezione przez IBM dyskietki 5,25" o pojemności "aż" 180 kb.

Opracowanie systemu operacyjnego zlecone zostało mało znanej firmie Microsoft, należącej do 25-letniego, niedoszłego absolwenta Harvardu, Wiliama III Gatesa. Tak powstał system MS-DOS i jego bliźniaczy brat PC-DOS. IBM PC w chwili wejścia na rynek (w sierpniu 1981 wprowadzono 2000 ezgemplarzy) sprzedawany był w cenie 2880 USD. Do tego, potencjalny klient dopłacić musiał niemal 1500 USD za tekstowy monitor MDA (Mono Display Adaptor).

PC kończy 24 lata. Wszystkiego najlepszego!

Okładka magazynu "Time": PC - maszyną roku

Mimo wysokiej ceny, 5150 sprzedawał się jak świeże bułeczki. Już wkrótce okazało się, że pierwsza seria została wykupiona i IBM rozpoczał produkcję kolejnych edycji 5150 (w tym modele wyposażone w czytniki kaset magnetofonowych). Osiem miesięcy po premierze, w kwietniu 1982 roku, firma miała na koncie 50 000 sprzedanych maszyn. Co więcej, w 1983 roku, pecet został przez magazyn "Time", analogicznie do nagrody "człowieka roku", wybrany "maszyną roku".

Wkrótce też, pojawiły się jego klony. Aby zaoszczędzić czas, IBM wykorzystał w swoim komputerze istniejące już na rynku komponenty. Dzięki temu inni producenci (w tym pierwszy z nich - Compaq) mogli bez problemu tworzyć własne wersje komputerów osobistych w pełni kompatybilnych z architekturą IBMa.

Redakcja PC World Online życzy Pecetom następnych 24 lat. Ty także złóż życzenia swojej maszynie!

Naprawdę pierwszy?

Oczywiście, PC 5150 nie był pierwszym na świecie "podręcznym" komputerem. Już sześć lat wcześniej, firma MITS zaprezentowała ALTAIR 8800 - przez wielu uznawany za pierwszy komputer w obecnym rozumieniu. Także Apple wprowadził dwie maszyny Apple I i Apple II, ten drugi sprzedawany nawet z edytorem tekstu i arkuszem kalkulacyjnym Lotus. To IBM jednak, dzięki wykorzystaniu niemożliwych do opatentowania (bo już wielokrotnie wykorzystywanych w innych maszynach) komponentów, umożliwił produkcję tanich komputerów na masową skalę. Użytkownicy obecnych pecetów jako protoplastę swoich "pupilków" muszą więc uznać właśnie model 5150 firmy IBM.