PC kontra konsole - czy granie na PC to już przeszłość?

Trzej redaktorzy z amerykańskiego serwisu PC World, którzy byli obecni na tegorocznych targach E3, wyrazili swoje opinie w tej sprawie.


PC kontra konsole - czy granie na PC to już przeszłość?

Wiedżmin 2 na PC

Gry na PC wygrywają lepszą grafiką (Alex Wawro z PC World)

Jesteśmy obecnie świadkami początku fali renesansu grania na komputerach, ponieważ konsole obecnej generacji osiągnęły już swoje granice wydajności. Konsola Xbox 360 ma już 6 lat. Grafika pokazanych na E3 gier takich jak Battlefield 3 czy Wiedźmin 2 zdecydowanie bardziej przemawia za PC. Zwłaszcza Wiedźmin to udowodnił - żeby móc grać w tę grę, trzeba mieć naprawdę wydajny sprzęt, którego nie zapewnią nam konsole.

Na E3 okazało się też, że Sony i Microsoft wcale nie spieszą się do nowych konsol, dzięki czemu wydarzeniem targów stał się kontroler Nintendo Wii U, który wprowadza nowy sposób grania w drodze (na to stawiają też przenośne konsole Playstation Vita i 3DS). Gry konsolowe w najbliższych latach nie będą ani większe, ani nie lepsze, ale bardziej wielofunkcyjne. Niedługo będziesz mógł grać w Uncharted w drodze do pracy, gdy dotrzesz do pracy będziesz mógł grać w Cywilizację na Facebooku, a po pracy relaksując się na kanapie, zagrasz w Starfox. Chociaż gry konsolowe będą coraz bardziej popularne, to jednak gry na peceta przetrwają. Chociaż w tym roku było wiele gier multiplatformowych, to wersja na PC zawsze prezentowała się najlepiej. Gry takie jak Mass Effect 3 czy Deus Ex Human Revolution wyglądają znacznie lepiej i gra się na nich dużo wygodniej w porównaniu do wersji konsolowych i ta luka w ciągu najbliższych lat raczej będzie się powiększać.

Zobacz również:

  • W co zagrać na słabym komputerze - najlepsze gry z niskimi wymaganiami
  • Taką wyprzedaż to ja rozumiem. Znakomite gry na PC już od 5 złotych

Konsole są wygodniejsze, ale to PC będzie wyznaczać trendy w grach (Nate Ralph z PC World)

NA E3 mało mówiło się o PC. Nie można zaprzeczyć wygodzie użytkowania jaką, zapewniają konsole. Mają one mniejszą wydajność, ale znacznie łatwiej producentom naprawiać błędy zunifikowanych platform konsolowych niż poprawianie ich na milionach zróżnicowanych pecetów. Ale PC ma swoje szanse - wystarczy spojrzeć na Minecraft, który narodził się na PC stworzony przez nieznane studio osiągnął wieli sukces, a teraz trafia na konsole. PC będzie raczej w najbliższym czasie miejscem, w którym będą rodzić się nowe trendy w grach - dobrym przykładem jest Minecraft.

PC na uboczu, konsole zdobywają świat... (Patrick Miller z PC World)

PC w ostatnim roku pozostawało gdzieś na uboczu wielkiego świata gier. NA E3 przewaga konsol była miażdżąca. I pomimo tego, że większość tytułów trafi na PC, to wygląda na to, że gry na PC są skazane na portowanie gier konsolowych. Na E3 nawet sam Microsoft nie miał czasu na PC. Deus Ex narodził się kiedyś na PC, a dzisiaj Deus Ex 3 jest grą konsolową, która dopiero potem została skonwertowana na PC. Minecraft - niezależna gra powstała na PC - właśnie zmierza na konsole. Twórcy popularnego pecetowego EVE Online zaprezentowali nadchodzącą grę MMORPG pt. Dust 54, która ma być połączona ze światem EVE Online. I co najważniejsze trafi jedynie na konsole PS3.

Dlaczego Microsoft woli konsole niż pecety?

Pozornie zaskakujące jest, że Microsoft jakoś specjalnie nie wspiera rynku gier na PC. Microsoft dzisiaj sam osłabia peceta, z którego przez całe lata ciągnął zyski. Ale.. każdy i tak ma już w domu komputer z Windows, a na konsolach da się o wiele więcej zarobić. Posiadacze Xboksa muszą kupić konsole, pady, headsety, twarde dyski i kary pamięci, a do tego dochodzi jeszcze płatny tryb multiplayer, opłaty za ściągane dodatki. A nawet jak gracze już to wszystko się uzbroją, to za rogiem czeka jeszcze Kinnect.

PC jako platforma do gier wcale nie umarła. Ale nie jest dzisiaj na pierwszym miejscu. To fakt, który należy przyjąć do wiadomości.