PC z 42" wyświetlaczem

Na rynek trafiły właśnie cztery nowe linie komputerów, wyposażonych w Windows XP Media Center Edition - nową, multimedialną edycję systemu Windows XP. Ciekawostką jest oferta koncernu Gateway, w której znalazł się zestaw komputerowy, wyposażony w 42-calowy monitor plazmowy.

Komputery wyposażone w multimedialny system poza Gateway'em zaprezentowały również firmy: Alienware, ABS Computer Technologies oraz Cyberpower. Do tej pory takie urządzenia miał w swojej ofercie jedynie koncern HP. Nowe funkcje wprowadzone w XP Media Center to m.in.: możliwość sterowania komputerem za pomocą pilota, uproszczony mechanizm odtwarzania muzyki, filmów oraz nagrywania programu telewizyjnego.

Większość zaprezentowanych komputerów to urządzenia bardzo podobne - we wszystkich zastosowano procesory Intel Pentium 4 (od 2 GHz do 2,53), od 256 do 512 MB pamięci DDR SDRAM, układy graficzne NVidia GeForce4 MX440G (jedynie Cyberpower zdecydował się na Geforce-4 Ti4200), dyski o pojemności co najmniej 60 GB oraz napędy DVD i CD-RW (lub napęd typu combo). W zależności od wersji, komputery oferowane są z monitorami CRT lub wyświetlaczami LCD. Wszystkie wyposażone są w piloty oraz przystosowane do potrzeb Windows XP Media Center klawiatury - mają one dodatkowe przyciski, pozwalające na szybki dostęp do wybranych aplikacji i poleceń (np. przycisk uruchamiający nagrywanie oglądanego programu telewizyjnego).

PC z 42" wyświetlaczem

Na tle konkurentów zdecydowanie wyróżniają się dwie firmy - Alienware, która zdecydowała się na sprzedawanie komputera o wyjątkowo małej, niestandardowej obudowie. Urządzenie nosi nazwę Navigator; zdaniem przedstawicieli Alienware, będzie ono świetnie pasowało nawet do najbardziej eleganckiego wnętrza. Ceny zestawu zaczynają się od 1700 USD.

PC z 42" wyświetlaczem

Zdecydowanie godna uwagi jest również propozycja Gateway'a - w ofercie firmy znalazł się zestaw komputerowy wyposażony w monitor plazmowy o przekątnej 42". "Plazma" wyświetla obraz w rozdzielczości natywnej 852 x 480 pikseli (z progresywnym skanowaniem), jasność wynosi 570 cd/m2, zaś kontrast - 600:1. Niestety za "peceta" z takim wyświetlaczem trzeba zapłacić co najmniej 4 tys. USD.