PC zamiast stróża

Na rynku pojawiły się urządzenia, które umożliwiają monitoring wnętrza domu za pośrednictwem komputera połączonego z kamerą internetową.

Na rynku pojawiły się urządzenia, które umożliwiają monitoring wnętrza domu za pośrednictwem komputera połączonego z kamerą internetową. Wiadomość ta nie byłaby nowością, gdyby nie atrakcyjna cena zestawu dedykowanego domowej ochronie. Dotychczas tego typu systemy były bardzo kosztowne - najprostszy system monitorujący to wydatek rzędu 5 tys. USD. Teraz zaś dom można podglądać (np. na biurowym komputerze) wydając jedynie 150 USD.

Takie rozwiązanie zaproponowała firma Xanboo, w której ofercie znalazł się Internet Home Management System. Zestaw zawiera kamerę, detektory ruchu i dźwięku, podłączane do komputera (przez port USB), urządzenie koordynujące pracę tych elementów oraz odpowiednie oprogramowanie. Zestaw ten można dowolnie rozbudowywać o kolejne kamery i sensory, co jednak wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Aby skorzystać z zestawu, należy wykupić konto na serwerze Xanboo (opłata wynosi 10 USD miesięcznie). Dzięki temu za pośrednictwem jakiegokolwiek urządzenia podłączonego do Internetu możliwe jest sprawdzanie, co dzieje się w domu pod naszą nieobecność. W najbliższym czasie firma planuje udostępnienie swoim klientom możliwości kontroli nad urządzeniami klimatyzacyjnymi.