PCI Express 2.0 - spełnione oczekiwania

Oczywiście R600 ma potrzebować właśnie 300 watów, jeśli więc producent karty użyje najnowszego chipu ATI i postanowi przy okazji wyposażyć ją w 512 MB pamięci, zewnętrzne źródło zasilania będzie niezbędne.

Po drugie: nowością w wersji 2.0 jest opcja dynamicznej zmiany przepustowości. Kiedy więc karta graficzna będzie wykorzystywana przede wszystkim do rysowania pulpitu i przezroczystych okienek, może zażądać obniżenia szybkości łącza, co pozwala na automatyczne obniżenie poboru mocy. W komputerach stacjonarnych nie jest to może nic nadzwyczajnego, natomiast bardzo przydaje się podczas konstruowania notebooków.

Wewnątrz i na zewnątrz

PCIe to nie tylko wnętrze komputera. Magistrala - identycznie jak wspominany wcześniej HyperTransport - pozwala też na wyciągnięcie sprzętu na zewnątrz obudowy komputera. To, co jest nie do pomyślenia z łączami równoległymi pracującymi z wysoką przepustowością - patrz np. PATA i ograczenie długości kabla do ok. 0,5 m - świetnie sprawdza się w połączeniami szeregowymi.

PCI Express 2.0 pozwala na konstruowanie zewnętrznych kart graficznych a nawet spinanie ze sobą chipsetów płyty głównej za pomocą przewodu o długości do 10 m.

I co teraz?

Po tych wszystkich rewelacjach niejeden użytkownik z pewnością zastanowił się, czy aby nie ma sensu odczekanie z zakupem nowszej karty graficznej. Odpowiedź wcale nie jest łatwa. Jeśli bowiem potrzebujesz wydajnego GPU już dziś i masz płytę główną wyposażoną w gniazdo PCIe, PCI Express 2.0 nie zrobi ci wielkiej różnicy.

Przepustowości podczas wykorzystania różnych magistral

Przepustowości podczas wykorzystania różnych magistral

Natomiast posiadacze starszych systemów powinni wstrzymać się z zakupami. VIA w drugim kwartale chce pokazać chipset obsługujący najnowszą wersję specyfikacji - złośliwcy twierdzą, że VIA wiele pokazuje, a niewiele robi - Intel deklaruje dostępność płyt ze swoimi układami na przełomie 2007 i 2008 roku. Można się zatem spodziewać, iż w przyszłe święta dostępne będą nowsze karty graficzne wykorzystujące wszystkie możliwości PCIe 2.0.

Co najważniejsze: migracja między PCIe 1.1 i 2.0 nie powinna być tak bolesna jak w przypadku przejścia z AGP na PCIe. Urządzenia PCIe 1.1 będą bowiem pracowały w gnieździe 2.0, możliwe zatem będzie wymienienie najpierw płyty głównej, a dopiero później karty graficznej. Natomiast przy przejściu z AGP użytkownik zmuszany był do jednoczesnego kupowania płyty, karty, procesora, a nierzadko również pamięci.