PCI Express - od ATI dla AMD

ATI wprowadza dziś na rynek całą rodzinę zaawansowanych chipsetów serii Radeon Xpress 200, przeznaczonych do obsługi płyt głównych z procesorami AMD. Układy te jako pierwsze komercyjnie dostępne pozwalają użytkownikom platformy AMD na instalację najnowszych kart graficznych wyposażonych w interfejs PCI Express. W wersji Xpress 200 zintegrowany został rdzeń graficzny X300 zgodny z DirectX 9, natomiast model Xpress 200P to układ przeznaczony dla wymagających graczy, posiadających tradycyjne karty graficzne. Płyty z chipsetami Xpress mają być tanie - ATI sugeruje ceny na poziomie ok. 65 USD.

Logo chipsetów serii ATI Radeon Xpress 200

Logo chipsetów serii ATI Radeon Xpress 200

ATI to gracz stosunkowo nowy na rynku chipsetów do płyt głównych. Trzy lata temu firma wprowadziła na rynek pierwsze zintegrowane chipsety Radeon 320 IGP i Radeon 340 IGP, które przeznaczone były do współpracy z procesorami Intela. W kolejnych latach na rynek trafiały produkty o symbolach Radeon 7000 IGP, 9100 IGP oraz 9100 PRO IGP.

W bieżącym roku firma jako pierwsze zaprezentowała układy graficzne, które od początku zostały przygotowane pod kątem pracy z interfejsem PCI Express x16. Nie były to układy AGP z PCI Express łączące się za pomocą specjalnego mostka, jak to miało miejsce w przypadku procesorów NVIDII. Firma od razu postawiła na nową technologię i osiągnęłaby pełen sukces, gdyby nie... brak chipsetów dla platformy AMD, które pozwalały na współpracę z najnowszymi kartami graficznymi PCIe. Platforma Intela miała już swoje chipsety i915 oraz i925, podczas gdy AMD czekało na chipsety przygotowywane przez swoich współpracowników. Pierwsza z chipsetem VIA K8T890 była VIA. Układ ten pozwalał na obsługę kart PCIe. Niedawno swoje najnowsze produkty pokazała także NVIDIA, a seria chipsetów nForce4 zalicza się z pewnością do najnowocześniejszych układów na rynku. Co jednak z tego, skoro w sklepach nie widać płyt głównych wyposażonych w nowe układy.

ATI postanowiło więc nie liczyć na pomoc innych, lecz samodzielnie zagospodarować zaniedbany fragment rynku. Tak oto narodziła się cała rodzina chipsetów Radeon Xpress, które mają znaleźć miejsce zarówno w płytach o bezkompromisowej wydajności, jak i w tanich komputerach biurowych.

Radeon Xpress 200P

Jest to pierwszy chipset ATI pozbawiony zintegrowanego układu graficznego. Przystosowano go do pracy z procesorami AMD K8, a więc układami AMD 64 oraz Sempronami wyposażonymi w podstawkę Socket 754, a w przyszłości także 939. Chipset ten wyposażono w funkcje poszukiwane przez zaawansowanych użytkowników, czyli możliwość zmiany w BIOS parametrów pracy najważniejszych komponentów - takich jak procesor, czy pamięci RAM.

Radeon Xpress 200

Układ podobny do wersji z "P" w nazwie, lecz wyposażony w zintegrowany układ graficzny obsługujący funkcje graficzne DirectX 9. Płyty z tym chipsetem przeznaczone są na rynek masowy, do komputerów osiągalnych dla większości konsumentów.

Oto jak samo ATI plasuje na rynku swoje nowe chipsety:

Klineci indywidualni

Segmenty rynku dla chipsetów Xpress 200 wg. ATI - odbiorcy indywidualni

Segmenty rynku dla chipsetów Xpress 200 wg. ATI - odbiorcy indywidualni

Klineci korporacyjni

Segmenty rynku dla chipsetów Xpress 200 wg. ATI - odbiorcy korporacyjni

Segmenty rynku dla chipsetów Xpress 200 wg. ATI - odbiorcy korporacyjni

Jeśli chodzi o architekturę chipsetu, to posiada on jedno- lub dwukanałowy kontroler pamięci RAM, obsługuje 4 kabały PCI Express 1x (dla kart rozszerzeń typu tunery TV, gigabitowe kontrolery sieciowe, itp), 1 kartę graficzną PCI Express x16, a w wersji ze zintegrowanym układem graficznym dwa monitory jednocześnie (za pośrednictwem cyfrowego i analogowego wyjścia monitorowego). Na wyposażeniu znalazł się ponadto zintegrowany kodek audio zgodny z AC'97, 4-kanałowy kontroler napędów SATA (realizuje także funkcje RAID 0,1), dwukanałowy kontroler PATA, interfejs obsługi standardowych kart PCI oraz 8 portów USB 2.0.

Radeon X300 na pokładzie

Płyta główna MSI wyposażona w chipset ATI Xpress 200

Płyta główna MSI wyposażona w chipset ATI Xpress 200

Jako zintegrowany rdzeń graficzny ATI zastosowało dobrze znany z segmentu tanich kart graficznych procesor X300. Jest on w pełni zgodny z DirectX 9 i obsługuje funkcje cieniowania i przekształcania wierzchołków w wersjach 2.0. Jeśli chodzi o dostępne ustawienia dotyczące poprawy jakości obrazu, to ATI pozwala na 2, 4 lub 6-krotny anti-aliasing. Technologia HyperMemory ma z kolei pozwolić na uzyskanie dobrej wydajności przy korzystaniu przez rdzeń graficzny z zasobów pamięci operacyjnej peceta (rdzeń zarezerwuje na własne potrzeby bufor pamięci o pojemności do 128 MB). ATI twierdzi, że spadek wydajności w stosunku do kart z własną pamięcią nie będzie tu istotny. Szerzej o HyperMemory pisaliśmy w materiale Karty graficzne ATI bez pamięci RAM . Istotne jest również to, że rdzeń graficzny będzie pracował pod kontrolą tych samych, znakomitych sterowników Catalyst wyposażonych w prosty w obsłudze panel sterowania CCC. ATI zakłada, że użytkownik kupujący płytę główną z chipsetem Xpress 200 będzie pracował w rozdzielczości 1024x768, w której procesor graficzny X300 gwarantuje w miarę płynny obraz (ale nie w najnowszych grach 3D).

Architektura chipsetu Radeon X200

Architektura chipsetu Radeon X200

Jak z wydajnością?

Nie przeprowadziliśmy jeszcze własnych testów nowej platformy, jednak z wyników wydajności przeprowadzonych wewnętrznie przez ATI wynika np., że w rozdzielczości 1024x768 i wyłączonych wszystkich funkcjach istotnie wpływających na jakość generowanej grafiki (czyli wygładzanie i filtrowanie tekstur ustawione na 0) procesor generuje ok 13 klatek/s w grze Doom 3 (detale na poziomie medium). Wynik uzyskano na platformie wyposażonej w procesor Athlon 64 4000+ i 1 GB pamięci RAM. Procesor graficzny X300 zintegrowany z opisywanym chipsetem taktowany jest z częstotliwością 333 MHz. Z kolei w FarCry z patchem 1.3 rdzeń graficzny pozwala na uzyskanie ok 26 klatek/s. W benchmarku 3DMark05 uzyskano wynik 611 punktów, w 3DMark03 1786 pkt, a w 3Dmark2001 SE 7358 pkt.

Obsługa wielu monitorów - ATI Xpress 200

Obsługa wielu monitorów - ATI Xpress 200

Cztery monitory na biurku

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku wcześniejszych chipsetów serii IGP, tak i teraz komputer z chipsetem ATI pozwoli na obsługę aż 3 monitorów jednocześnie. Funkcja Surroundview pozwala na pracę zintegrowanego rdzenia graficznego (obsługuje dwa monitory) wraz z dodatkową tradycyjną kartą graficzną ATI, która zapewnia wyświetlanie obrazu na dodatkowych dwóch wyświetlaczach. Taka konfiguracja przydać się może najbardziej wymagającym graczom, a także osobom, które pracują z dużymi dokumentami typu arkusze kalkulacyjne czy edytory tekstów.


Zobacz również