PCI Express od VIA - czy kiedyś doczekamy się obiecanych chipsetów?

VIA przez ostatnie lata wyrobiła sobie opinię firmy, która ma problemy z dostarczeniem na rynek chipsetów o odpowiednim stopniu nowoczesności, które pojawią się na płytach głównych w czasie gdy użytkownicy ich oczekują. Ostatnim udanym posunięciem tajwańskiego producenta były przygotowane na czas chipsety dla procesorów AMD 64. Teraz firma zapowiada wprowadzenie do oferty na początku przyszłego roku, chipsetów dla 64-bitowych procesorów AMD, które mają obsługiwać szynę PCI Express. Modele PT880, których opracowanie VIA szumnie ogłaszała już ponad...pół roku temu być może w końcu ujrzymy nie tylko "na papierze".

Na stronach VIA Arena pojawiły się zdjęcia prototypowej płyty głównej wyposażonej w chipset PT880. Płyta jest o tyle ciekawa, że zawiera zarówno gniazda PCI Express x16 jak i AGP 8x. Układ ten ma współpracować z procesorami Intela serii P4, a obsługa pamięci DDR i DDR2 ma się odbywać w trybie dwukanałowym. VIA planuje dać użytkownikom możliwość jednoczesnej instalacji na płycie kart graficznych z dwoma rodzajami interfejsu.

VIA zapowiadała także opracowanie chipsetu K8T890 PRO, który przeznaczony byłby dla układów AMD 64 i obsługiwał karty graficzne pracujące w trybie SLI. Niestety wciąż nie wiadomo, kiedy chipset pojawi się w rzeczywistości, a nie tylko w dokumentach informacyjnych.


Zobacz również