PCI Express przyjęte z entuzjazmem

Producenci sprzętu komputerowego z dużym zadowoleniem przyjęli wprowadzenie na rynek interfejsu PCI Express, który zastąpi docelowo PCI oraz AGP. Pełną parą ruszyła produkcja płyt głównych wyposażonych w chipsety Intela oraz kart graficznych ATI i NVIDII.

Zarówno ATI jak i NVIDIA od dawna przygotowały swe układy graficzne pod kątem współpracy z interfejsem PCI Express. Obie firmy przyjęły dwa różne kierunki działania. Procesory graficzne NVIDII mające pracować z nowym interfejsem muszą się z nim komunikować przez zastosowanie specjalnego mostka HSI. To sprawia, że transfer danych ograniczony jest właściwie do możliwości jakie oferowało AGP 8x. Z kolei ATI zdecydowało się na produkcję układów graficznych specjalnie przygotowanych z myślą o PCI Express 16x, które mają w pełni wykorzystywać możliwości drzemiące w tym standardzie. Co prawda NVIDIA usiłuje oczernić ATI, twierdząc, że firma ta oszukuje rynek i wbudowała podobny mostek do HSI w sam procesor graficzny, jednak ATI odrzuca te oskarżenia utrzymując, że informacje podawane przez konkurencję nie są prawdziwe.

Producenci kart graficznych nie bacząc na spory dostawców procesorów wprowadzają masowo na rynek karty bazujące na układach Radeon X300, X600 oraz X800. Z kolei procesory NVIDII, które znajdują się na kartach graficznych to: GeForce PCX 5300, PCX 5750, PCX 5900 oraz GeForce 6800 GT i 6800 Ultra.

Jeszcze tego lata w ofercie pojawią się karty graficzne wyposażone w interfejs PCI Express z układami S3, XGI oraz 3Dlabs.

Wszystkie te nowości współpracują z płytami głównymi wyposażonymi w chipsety Intel 915P oraz 925X. Oprócz obsługi szyny PCI Express oferują one wsparcie dla standardu pamięci DDR2 oraz procesorów Intel P4 z podstawką LGA775.