PCMark 8 - kompleksowy benchmark dla komputera, laptopa i tabletu

PCMark to aplikacja, za pomocą której można dokonać kompleksowego testu wydajności podzespołów komputera, laptopa oraz tabletu. Właśnie ukazało się jej nowe wydanie.

Program działa w sześciu trybach. Home przeznaczony jest dla użytkowników domowych i pozwala na sprawdzenie nie tylko mocy przerobowych poszczególnych elementów urządzenia, ale także jego wydajności podczas przeglądania sieci, grania w gry, edycji zdjęć czy wideo czatów. Creative test - tutaj testowane jest zachowanie elementów podczas operacji na multimediach, np. w trakcie renderowania klipów wideo, a także podczas szyfrowania dużych plików, wypakowywania wielkich archiwów, itp. Test o nazwie Work sprawdza działania komputera pod kątem pracy biurowej, a więc tworzenia dokumentów, przesyłania danych e-mailem, tworzenia prezentacji, itp.

PCMark 8 - kompleksowy benchmark dla komputera, laptopa i tabletu

Storage to test wydajności urządzeń do gromadzenia danych, jak dyski HDD, SSD czy hybrydowe. Applications bada z kolei szybkość działania aplikacji. Ostatni z dostępnych to Battery life testing, pozwalający na określenie stanu baterii urządzenia przenośnego. Wyniki każdego testu pokazywane są w tabelce. Istnieją trzy wydania tego programu - Free, Professional oraz Advanced. Prezentowana na tej stronie edycja darmowa pozwala na sprawdzenie możliwości aplikacji w testach Home, Creative oraz Work. Nosi numer 2.2.282 i można pobrać ją tutaj.