PCWorld 4/2018 w sprzedaży. Porządki w PC, raport o technologii 4K, Meltdown - analiza

Do nabycia jest już najnowszy numer miesięcznika "PC World". Ponieważ pierwszy dzień wiosny już za nami, proponujemy przeprowadzenie gruntownych, wiosennych porządków w komputerze - nasz poradnik podpowie, jak się za to zabrać. Polecamy także obszerny raport o tym, dokąd zmierza technologia 4K (i czy podzieli los stereoskopii) oraz techniczną analizę rozwiązań w nowoczesnych procesorach, które doprowadziły do pojawienia się podatności Meltdown i Spectre.


Ponieważ okazjonalne odkurzanie sprzętu komputerowego to za mało, aby zapewnić długą, bezawaryjną pracę elektroniki, co jakiś czas trzeba zajrzeć do wnętrza obudowy peceta i zrobić w niej porządek. To samo dotyczy laptopa - zanieczyszczenia nawarstwiające się "pod maską" mogą skutecznie obniżyć wydajność i żywotność sprzętu. W artykule "Wiosenne porządki w pececie" podpowiadamy, jak profesjonalnie zabrać się do oczyszczania komputera stacjonarnego, laptopa i monitora.

Inny duży tekst z wydania, "Dokąd zmierza 4K", poświęcony jest obecnemu stanowi i perspektywom technologii 4K. To trend, który w sektorze technologii obrazu wchodzi w miejsce wymierającej stereoskopii (zwłaszcza po tym, gdy producenci telewizorów zrezygnowali z wytwarzania odbiorników 3D). Czy 4K w przeciwieństwie do 3D ma szanse na przetrwanie - na to pytanie próbujemy znaleźć odpowiedź.

PCWorld 4/2018 w sprzedaży. Porządki w PC, raport o technologii 4K, Meltdown - analiza

Jeszcze nie opadł kurz po zamieszaniu związanym z wykryciem w procesorach Intela i AMD podatności Meltdown i Spectre, a już słyszymy o wykryciu kolejnych luk, tym razem wyłącznie w układach AMD Ryzen i Epyc. O ile na szczegóły techniczne tych ostatnich musimy jeszcze poczekać (sytuacja jest rozwojowa!) to już wiadomo, że pojawienie się podatności Meltdown i Spectre jest konsekwencją określonych wyborów podejmowanych przez konstruktorów procesorów w ciągu ostatnich kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Więcej informacji na ten temat w tekście "Meltdown i Spectre. Jak do tego doszło?"

PCWorld 4/2018. Ponadto w numerze:

  • Udomowiony NAS. Na rynku dostępny jest ogromny wybór serwerów NAS skierowanych do użytkowników indywidualnych. Przetestowaliśmy kilka z nich.
  • Powłoka Windows. 10 rozszerzeń, które warto mieć. Rozszerzenia powłoki zwiększają możliwości systemowego eksploratora plików i ułatwiają pracę z Windows. Opisujemy 10 takich narzędzi.
  • Kopia zapasowa Androida. Opisujemy metody wykonania kopii zapasowej danych ze smartfona i wskazujemy, jakich narzędzi używać, by backup był skuteczny i przebiegał bezproblemowo.
  • Ochrona danych w czasach RODO. 25 maja wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. W jaki sposób technologie IT mogą wspomóc firmy w realizacji wytycznych nakreślonych w RODO?
  • Netflix w małym palcu. Jak stać się mistrzem Netfliksa, korzystając z mniej lub bardziej udokumentowanych funkcji tego serwisu streamingowego?
  • Wi-Fi – standardy przyszłości. Prace nad kolejnymi specyfikacjami standardu łączności Wi-Fi 802.11 idą pełną parą. Opisujemy plany IEEE i stowarzyszenia Wi-Fi Alliance na najbliższe lata.
  • Pierwszy krok do e-biznesu. Opisujemy najlepsze narzędzia, funkcje i usługi hostingu współdzielonego, pomocne internetowym przedsiębiorcom.
  • Firmowy serwer. Co wybrać. Szybkie, sprawne i bezpieczne przetwarzanie informacji, tworzenie kopii zapasowych i uwierzytelnianie pracowników w sieci firmowej – wszystkie te zadania pełni firmowy serwer.

PCWorld 4/2018. Jak kupić?

Wydanie 4/2018 dostępne jest w salonach prasowych, jak również w internetowym kiosku IDG w wersji drukowanej oraz PDF.