PDA pecet do kieszeni

Używasz PDA tylko jako książki adresowej? Jakież to nudne. Korzystając z właściwych programów, zamienisz swój przenośny komputerek w maszynę do surfowania w Internecie, centrum multimedialnej rozrywki lub niezastąpionego przewodnika podczas podróży.


Używasz PDA tylko jako książki adresowej? Jakież to nudne. Korzystając z właściwych programów, zamienisz swój przenośny komputerek w maszynę do surfowania w Internecie, centrum multimedialnej rozrywki lub niezastąpionego przewodnika podczas podróży.

PDA to wiele korzyści. Przykładowo, dzięki niemu już nigdy nie dostaniesz mandatu. Może również posłużyć podczas licytowania na aukcjach na Allegro. Uważasz, że to niemożliwe, przecież PDA może służyć tylko jako książka adresowa i terminarz? Jednak możliwe, ale potrzebujesz do tego odpowiednich narzędzi. Dlatego przedstawiamy zebraną przez nas kolekcję i jeśli było to możliwe, umieściliśmy program na płycie.

Internet

Bez większych problemów wykorzystasz PDA do buszowania po Internecie. Wiele urządzeń ma już wbudowane odpowiednie wyposażenie. PDA z reguły ma zintegrowany moduł Blue-tooth lub WiFi, które umożliwiają bezprzewodową komunikację z Internetem za pośrednictwem punku dostępowego. Jeśli twój PDA nie ma wbudowanego modułu do bezprzewodowej komunikacji, możesz dokupić do niego odpowiednią kartę SD lub CompactFlash, które kosztują od 300 do 500 zł.

Oczywiście PDA musi mieć odpowiednie wejście do podłączenia karty. Akcesoria do PDA znajdziesz m.in. na stronachhttp://www.gris.pl ihttp://www.amm-komputer.com.pl3 .

Wytropić WiFi

PDA pecet do kieszeni

AgileMessenger obsługuje kilka protokołów natychmiastowej komunikacji.

Najwygodniej podłączysz się do Internetu bezprzewodowo. W tym celu musisz znaleźć punkt dostępowy podłączony do Sieci, np. hotspot pracujący w technologii WiFi. Informacje o przebywaniu w zasięgu hotspota uzyskasz m.in. dzięki specjalnym programom.

Jednym z nich jest angielskojęzyczny WiFiForum 0.3.3 (http://www.wifi-forum.org ), odszukujący punkty dostępowe. Gdy natrafi na któryś, poda jego nazwę, SSID i poinformuje, czy jest włączone szyfrowanie. Jeśli PDA ma wbudowany odbiornik GPS, program WiFiForum 0.3.3 poda nawet dokładną lokalizację - długość i szerokość geograficzną. Te informacje zostaną zebrane w formacie CSV i mogą być zapisane w pliku tekstowym. Możesz je następnie zaimportować do programu nawigacyjnego lub odszukać widok tego miejsca na stroniehttp://www.gpsvisualizer.com .

Podobne możliwości oferuje angielskojęzyczny bezpłatny Ministumbler 0.4.0 (http://www.stumbler.net3 ), ale obsługuje tylko niektóre chipsety WiFi - ich lista jest w dołączonym pliku tekstowym. Z kolei shareware'owy Celab Net Monitor 2.10 (http://www.windowscenet.de ) potrafi nie tylko odnaleźć punkt dostępowy, ale również zmierzyć przepustowość i siłę sygnału. Jeśli pojawią się problemy z nawiązaniem połączenia, użyj narzędzia Ping dołączonego do programu. Celab Net Monitor obsługuje się, korzystając z ikony na pasku zadań.

W Internecie wśród tysięcy przydatnych programów do PDA, które tylko czekają, żebyś je odkrył, są też całkiem bezużyteczne, choć ciekawe. Pocket Virtuagirl na przykład umożliwia oglądanie mniej lub bardziej rozebranych dziewczyn tańczących na ekranie. Jest też coś dla fanów Star Treka - program Tricorder symuluje w PDA urządzenie o tej samej nazwie, pochodzące z serialu.

Rozmowy telefoniczne przez Internet i chat

PDA pecet do kieszeni

Po podłączeniu do Internetu możesz odbierać stacje radiowe z ulubioną muzyką.

Nie tylko Smartphone, lecz również PDA można używać jako zamiennika telefonu komórkowego. Posłuży do tego telefonia internetowa, czyli VoIP (Voice over IP), z której możesz korzystać bezprzewodowo. Niezwykle popularny wśród użytkowników pecetów bezpłatny Skype (http://www.skype.com ) do prowadzenia rozmów VoIP jest również przeznaczony do urządzeń PDA z systemem Windows Mobile 2003. Korzystanie z telefonii internetowej ma sens tylko w wypadku najnowszych PDA, z odpowiednio szybkim procesorem. Do prowadzenia rozmów użyj mikrofonu i wbudowanego głośnika lub podłącz wyposażony w moduł Bluetooth zestaw słuchawkowy z mikrofonem. Na koniec utwórz nowe konto w programie Skype lub zaloguj się na swoje dotychczasowe konto. Opcja Search for Skype Users umożliwi wyszukanie informacji o użytkownikach programu. Przyciskiem Add To Contacts dodasz wybranych użytkowników do listy kontaktów. Listy kontaktów nie da się przenieść z peceta do PDA - musisz ją utworzyć od początku. Rozmowę z innym użytkownikiem nawiążesz, klikając jego nazwę prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję Call lub zaznaczając kontakt i naciskając przycisk Call. Płatne połączenia z numerami telefonów poza siecią Skype (Skype-Out) nawiążesz, wpisując numer w pole Dial. Telefonując, możesz korzystać z dodatkowych funkcji, np. wyciszania mikrofonu.

Do prowadzenia tekstowych pogawędek użyj instalowanego wraz z Windows programu MSN Messenger. Jeśli kupiłeś Pocket PC przed październikiem 2003, musisz zainstalować aktualizację, aby móc korzystać z tej usługi (znajdziesz ją pod adresemhttp://www.microsoft.com/windowsmobile/downloads/msnmessenger/pocketpc.mspx ). Producent popularnego komunikatora ICQ także oferuje jego bezpłatną wersję do PDA.

PDA pecet do kieszeni

Oprogramowanie Windows Media Encoder umożliwia nadawanie transmisji strumieniowej przez sieć lokalną do PDA - nawet z jakością CD.

Jeśli chcesz być niezależny od jednego rodzaju sieci, skorzystaj z bezpłatnego komunikatora AgileMessenger, obsługującego protokoły AOL, ICQ, MSN i Yahoo. Program można zainstalować również w urządzeniach typu palm i Smartphone - będzie obsługiwał nawet funkcję Push to Talk (PTT). Jest to forma komunikacji dostępna w telefonach komórkowych i smartphone'ach. Wykorzystuje GPRS (General Pocket Radio Service) do połączenia dwóch mobilnych urządzeń, które będą stale gotowe do odbioru danych. W ten sposób, podobnie jak w walkie-talkie, wystarczy przycisnąć przycisk i rozmawiać z drugą osobą. Głos będzie przekazywany, jak w VoIP, jako pakiety danych. PTT nie obsługuje pełnego dupleksu - jeśli jedna osoba mówi, druga musi być w tym czasie cicho.

Jeśli twój znajomy z chatu jest w pobliżu, możesz z nim wymieniać wiadomości łączem Bluetooth. W tym celu w obu urządzeniach musi być zainstalowany bezpłatny program Proximity Mail 1.44 (http://www.inventop.com ) i oba muszą się wzajemnie rozpoznać (Discoverable Mode).

Rozrywka

PDA pecet do kieszeni

Program PocketDivXEncoder dopasuje rozdzielczość filmu do możliwości wyświetlacza w PDA.

PDA jest twoim stałym towarzyszem, dlaczego więc nie miałoby dostarczać rozrywki w pociągu czy podczas przerw w pracy? Poprzednie generacje potrafiły emitować tylko proste sygnały systemowe, nowe modele mogą służyć jako odtwarzacz MP3 czy minitelewizor, przenośna maszyna do grania lub czytnik elektronicznych książek.

Odbiór internetowego radia

Jeśli chcesz znaleźć stację radiową w swoim guście, poszukaj w Internecie, np. na stroniehttp://www.shoutcast.com znajdziesz setki internetowych rozgłośni. Jako odbiornik posłuży PDA, oczywiście podłączony do Internetu. Potrzebny będzie jeszcze odpowiedni program, np. bezpłatny GSPlayer 2.22 (http://hp.vector.co.jp/aut-hors/VA032810 ). Rozpakuj go i skopiuj wszystkie pliki do Pocket PC. Tam uruchom za pomocą rysika odpowiedni do swojego procesora (ARM lub Mips) plik CAB - (wskazówki dotyczące instalacji programów zamieszczamy w ramkach). Przejdź do Tool | Options | Preferences, zaznacz Load Previous Playlist i Resume. Następnie przejdź do karty Assocations i zaznacz opcję Check all. Teraz połącz PDA z Internetem i otwórz stronęhttp://www.shoutcast.com , skorzystaj z opcji Tune in i wybierz odpowiadającą ci radiostację. Odpowiedz twierdząco na pytanie, czy pobrać pliki ze specjalną listą odtwarzania. W tym samym oknie zaznacz opcję otwarcia pliku po zakończeniu pobierania. Wtedy rozpocznie się odbieranie transmisji radiowej - do sterowania odtwarzaniem służą odpowiednie przyciski w programie GSPlayer.

GPS

Dzięki systemowi globalnego lokalizowania (Global Positioning System) możesz ustalać swoje położenie w dowolnym miejscu kuli ziemskiej. Wymagany jest do tego specjalny odbiornik GPS, analizujący sygnały co najmniej czterech z 24 satelitów, które krążą wokół ziemi na wysokości ok. 20 000 kilometrów. Dokładność lokalizowania odbiornika GPS wynosi od 5 do 10 metrów.

Transmisja strumieniowa

Pobierając klipy audio lub wideo w trybie strumieniowym, nie musisz czekać z odtwarzaniem, aż palmtop wczyta do pamięci cały plik. Serwer transmisji strumieniowej przesyła dane stopniowo do odtwarzacza, czyli klienta takiej transmisji. Jeśli dane nie dotrą wystarczająco szybko do odtwarzacza (na przykład w sieci WLAN z powodu marnej jakości sygnału) lub klient nie będzie mógł niezwłocznie przetworzyć nadchodzących pakietów, odtwarzanie zostanie wstrzymane lub przerwane.

Dla poliglotów

Użytkownicy, którzy władają niemieckim i nie chcą zadowolić się drobną czcionką na miniaturowym ekranie, mogą sięgnąć po słuchowiska w Internecie. Wiele bezpłatnych tytułów jest dostępnych m.in. w witrynachhttp://www.b-klasse.com/dcvd/index.html, http://www.schottenparadies.de/kostenlos/hoerbuecher.htm , www.shortbooks.de ihttp://www.literaturcafe.de . Słuchowiska (przeważnie MP3) wczytuje się za pomocą instalatora. Jeśli pominie plik, nie jest on zapisany w standardowym formacie MP3. Aby go odtworzyć, wybierz opcję wszystkich plików (*.*).

PalmLinux

Z napływających do nas informacji wywnioskować można, że PalmSource, firma wydzielona z Palma i zajmująca się oprogramowaniem, usilnie pracuje nad linuksową wersją systemu Palm OS. W tym celu porzuciła tymczasowo inne projekty i dodatkowo kupiła firmę zajmującą się aplikacjami Linuksa.