PDA z funkcjami telefonu napędzają rynek

Według najnowszych analiz Gartnera mobilny dostęp do danych ze szczególnym uwzględnieniem bezprzewodowego korzystania z poczty elektronicznej to główny element napędzający popyt na palmtopy. W ubiegłym roku na świecie sprzedano rekordowo dużo urządzeń PDA - 17,7 mln sztuk, co oznaczało wzrost w porównaniu do 2005 r. o 18,4 proc.

Analitycy Gartnera za PDA (palmtop) uznają urządzenie przenośne, ważące mniej niż 0,43 kg i zaprojektowane domyślnie do operacji na danych. Jest to istotne rozróżnienie szczególnie w odniesieniu do smartfonów, których stopień skomplikowania i oferowanych funkcji jest podobny, jednak ich pierwotnym celem jest zapewnienie oraz obsługa połączeń głosowych. PDA mające cechy telefonu, według specjalistów Gartnera, są wyposażone w tę funkcjonalność w drugiej kolejności. Wśród przykładowych palmtopów firma badawcza wymienia m.in. RIM BlackBerry 8707v, HP iPAQ 69xx, Nokia E61 czy Motorola serii Q. Smartfonem zaś są na przykład wielofunkcyjne urządzenia Palm Treo 750v, RIM BlackBerry Pearl, Orange SPV C700, Nokia E60 czy Sony Ericsson P990i.

Specjaliści zgodnie twierdzą, że w coraz większym stopniu rynek PDA kreują palmtopy ze zintegrowaną obsługą telefonii komórkowej i sieci bezprzewodowych. W ubiegłym roku odsetek sprzedanych urządzeń tego typu wynosił 60 proc. (47 proc. w 2005 r.). Prawie połowa wszystkich palmtopów (48 proc.) kupowana jest przez firmy i korporacje.

PDA z funkcjami telefonu napędzają rynek

Sprzedaż urządzeń PDA w 2006 r. (w sztukach)

Liderem wśród producentów PDA pozostaje spółka Research in Motion. W 2006 r. dostarczyła ona na rynek ponad 3,5 mln sztuk palmtopów (BlackBerry 87xx). Wzrost o 10 proc. w stosunku do sytuacji z 2005 r. nie jest jednak znaczący. RIM coraz częściej kieruje swoje moce produkcyjne na dostarczanie większej liczby smartfonów (BlackBerry 81xx). W ubiegłym roku do użytkowników trafiło także mniej PDA takich producentów, jak Palm (obserwowana od dłuższego czasu zmiana kursu na produkcję smartfonów Treo) czy HP (flagowe palmtopy koncernu to przede wszystkim modele serii iPAQ 68xx i 69xx). Sprzedaż PDA zwiększyli natomiast znacznie: Mio Technology i Sharp.

PDA z funkcjami telefonu napędzają rynek

Sprzedaż urządzeń PDA ze względu na system operacyjny (w sztukach)

Biorąc pod uwagę popularność systemów operacyjnych, na których działają palmtopy zdecydowanie przodują kolejne wersje Microsoft Windows Mobile. System ten instalowany jest w ponad połowie wszystkich produkowanych PDA (56,1 proc.), a w w IV kwartale 2006 r. padł rekord sprzedaży urządzeń z tym pakietem oprogramowania zarządzającego (3,5 mln sztuk). W całym poprzednim roku liczba dostaw palmtopów z Windows Mobile zbliżyła się do 10 mln. Na kolejnych miejscach uplasowały się systemy operacyjne Research in Motion i Palm OS. Temu ostatniemu zmieniono niedawno nazwę na Garnet.