PDF za free

Przedstawiamy kilka wybranych przez nas programów do tworzenia, edycji i czytania plików w formacie PDF. Przy wyborze kierowaliśmy się głównie kryterium cenowym - aplikacje są darmowe lub częściowo darmowe. Prezentujemy najlepsze, naszym zdaniem, programy, które umożliwią np. domowym twórcom stron WWW wzbogacenie witryn dokumentami elektronicznymi. Przyznaliśmy również wyróżnienie dla polskiego programu. Zapraszamy do lektury i pobierania plików z naszego serwisu.

Format PDF (Portable Document Format) wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością wśród użytkowników Internetu. Żaden inny standard do przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych nie jest tak uniwersalny i tak powszechnie dostępny. O ile czytniki, a wśród nich sztandarowy Acrobat Reader, są darmowe, to z narzędziami do tworzenia takich dokumentów istnieje problem. Firma Adobe (twórca formatu PDF) sprzedaje swoje rozwiązania za takie pieniądze, że programy są poza zasięgiem domowego użytkownika. Inne firmy sprzedają swoje produkty po konkurencyjnych cenach, ale wciąż nie jest to rozwiązanie dla domowego użytkownika, który najchętniej pobiera aplikacje bezpłatne.

Aby dodać na swojej stronie internetowej plan zajęć, poradnik, czy inny dokument, nie trzeba wpędzać się w jakiekolwiek koszty. Na rynku dostępne są darmowe programy, które często posiadają mniej funkcji, ale świetnie się spisują w prostych zadaniach. Oto one:

PDFill Form Filler

Konkurencyjny cenowo wobec Adobe Acrobat Professional program do kompleksowego zarządzania plikami PDF. Dzięki niemu użytkownik ma możliwość dodawania elementów do już istniejących projektów, ich edytowania, wstawienia sformatowanego tekstu, pól tekstowych, obrazków, czy adresów URL.

Plik może być zapisany na dysku lokalnym, aby później można było go wysłać pocztą elektroniczną. Wypełnianie może zostać przerwane i wznowione później. Aplikacja oferuje funkcję sprawdzania pisowni i inteligentne pozycjonowanie.

Największą zaletą pakietu jest obecność dwóch darmowych narzędzi.

PDF Writer pozwoli na konwersję każdego dokumentu, dającego się wydrukować, na format PDF. Wystarczy wybrać w preferencjach drukowania wirtualne urządzenie PDFill PDF Writer. Dokument zostanie przekonwertowany, a plik wynikowy znajdzie się w domyślnym katalogu. Dzięki funkcjom zaawansowanym można zmienić rozmiar papieru, orientację, kolor, rozdzielczość, właściwości obrazków.

PDF Tools to zestaw narzędzi, które są odpowiedzialne za poszczególne czynności:

- Merge umożliwia scalenie kilku plików;

- Extract or split wyodrębnia wybrane strony do osobnego pliku;

- Encrypt or Decrypt zabezpiecza plik przed drukowaniem,, kopiowaniem, edycją, wypełnianiem, podpisywaniem lub scaleniem. Obsługuje 40/128 bitowe szyfrowanie.

- Rotate obraca strony o 90, 180 i 270 stopni;

- Reformat zmienia układ na stronach (można dodać więcej kolumn, wierszy, itp.);

Ponadto można dodawać do dokumentu znaki wodne (zarówno tekst, jak i obrazki), konwertować grafiki do innych formatów lub bezpośrednio do pliku PDF.

Do działania konieczna jest obecność w systemie darmowego GhostScript, który w razie potrzeby zostanie automatycznie zainstalowany (konieczny dostęp do Internetu).

Pełna wersja programu kosztuje 9,99 USD. Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.

Foxit PDF Reader

Niemal każdy przeżywał koszmar ładowania oryginalnego Adobe Readera, gdy trzeba przeczytać jakiś dokument w formacie Portable Dokument Format. Na ogół cała paleta rozmaitych komponentów Adobe Readera nie jest potrzebna, a to właśnie one spowalniają uruchamianie tego programu.

Okazuje się, że znakomitym programem zastępczym jest Foxit PDF Reader, który startuje kilka razy szybciej, wczytuje wiele plików jednocześnie, akceptuje bez kłopotu polskie litery, udostępnia wyszukiwanie, respektuje wbudowane odsyłacze internetowe, pozwala kopiować tekst, wyświetla listę stron do szybkiej nawigacji. Jednym słowem, w typowych zastosowaniach zapewnia całą niezbędną funkcjonalność.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.

Qprinter 1.0.0.11

QPrinter to prosty w obsłudze program, który umożliwia przygotowanie dokumentów PDF z dowolnej aplikacji Windows. Program instaluje w systemie dodatkową, wirtualną drukarkę, której wykorzystanie przez użytkownika spowoduje utworzenie dokumentu PDF. Aplikacja radzi sobie znakomicie z polskimi znakami, grafikami oraz tabelami z dokumentów tesktowych i arkuszy kalkulacyjnych.

Po "wydrukowaniu" pliku Qprinter umożliwia wybranie celu, do jakiego dokument ma służyć, i na tej podstawie dostosowuje jakość wyjściowego pliku. Dokument PDF można zapisać na dysku lokalnym, bądź też na serwerze Qprint (gdzie można zamówić jego drukowanie).

Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.

PDF ReDirect

Program tworzy pliki PDF z poziomu każdej aplikacji. Do głównych opcji programu należy zapisywanie gotowych dokumentów na dyskach lokalnych lub sieciowych oraz szyfrowanie plików PDF za pomocą klucza 40-bitowego. Wersja profesjonalna tego programu posiada znacznie więcej funkcji: obsługa FTP, wysyłanie pocztą elektroniczną, szyfrowanie kluczem 128-bitowym, optymalizacja jakości i wielkości pliku, podgląd przed zapisem, scalanie plików. Wersja PRO kosztuje 24,99 USD i jest dostępna na stronie producenta. Po zainstalowaniu działa przez 90 dni.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.

Tomahawk PDF+

Darmowy program, dający użytkownikowi możliwość stworzenia pliku w formacie PDF na swoim komputerze. Narzędzie może być użyte również jako zaawansowany edytor plików rtf, txt, tmd i innych. Aplikacja posiada polską wersję językową. W najnowszej wersji dodano możliwość importu tekstu i grafik z plików PDF.

Do głównych funkcji należą:

- wybranie obrazka jako tła dokumentu (kilka opcji wyświetlania);

- wypunktowanie i numerowanie (w tym wielopoziomowe) oraz używanie grafik jako 'znaków punktujących';

- możliwość wyboru koloru dla każdego elementu;

- import i eksport do innych plików;

- sprawdzanie pisowni i wyszukiwanie wyrazów bliskoznacznych;

- znajdowanie i zamiana tekstu;

- obsługa hiperłączy;

- 'drag-and-drop' również w przypadku takich elementów jak pliki i obrazy;

- nie wymaga instalacji pakietu Acrobat na komputerze;

- wypakowanie i import tekstu oraz obrazków z plików PDF.

Do programu można pobrać polski słownik.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.

PDF4Free

Darmowy program do tworzenia, zapisywania i konwertowania dokumentów PDF. Narzędzie instaluje się w systemie jako urządzenie drukujące, więc użytkownik chcąc stworzyć dokument PDF będzie go musiał "wydrukować" na tej wirtualnej drukarce. Dzięki PDF4Free można tworzyć dokumenty z działającymi hiperłączami o rozdzielczości do 2540x2540 dpi (w druku) wraz z zapisanymi informacjami o formacie, zagnieżdżonymi fontami, itp. Program jest darmowy dla użytkowników prywatnych, jednak do dokumentów stworzonych przez PDF4Free zostanie dołączony niewielki napis z nazwą programu.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.

Szybszy Acrobat Reader

Ile to razy chcąc szybko otworzyć jakiś mały dokument, zapisany w formacie PDF musieliście czekać całą wieczność, aż Adobe Reader uruchomi się, wczytując wcześniej wszystkie pluginy? Jest sposób, aby to zmienić - wystarczy skorzystać z programu Adobe Reader SpeedUp. Zobacz artykuł Szybsze akrobacje z PDFem.


Zobacz również