PEKAO S.A. - duża akcja, wielka wpadka

W ramach dużej akcji poszukiwania nowych pracowników bank Pekao S.A. gromadził dane osób ubiegających się o staże i praktyki zawodowe. Niestety, serwer, na którym składowano życiorysy i listy motywacyjne był dostępny publicznie, dlatego z firmy wypłynęło ponad 2800 plików zawierających szczegółowe dane kandydatów.

Życiorysy (CV) i listy motywacyjne zbierane były od kwietnia bieżącego roku, a przechowywano je w plikach pod adresemhttp://www.zainwestujwprzyszlosc.pl/files/0/ . Obecnie strona jest już zamknięta, ale kopie plików w dalszym ciągu można podejrzeć korzystając z wyszukiwarki Google. Wystarczy przeszukać witrynę pod kątem określonych imion.

W dokumentach zawarte są szczegółowe informacje i zdjęcia kandydatów, którzy ubiegali się o staże, praktyki zawodowe albo posady w banku Pekao S.A. Przeglądając pliki trudno nie zauważyć, że są to osoby raczej młode, które właśnie rozpoczynają życie zawodowe, głównie studenci uczelni ekonomicznych i informatycznych.

Informacja o problemie została podana przez blogera Glucio, a następnie umieszczona na serwisie Wykop.pl. Niektórzy z komentujących uważają, że postępowanie blogera było nieodpowiedzialne, powinien bowiem powiadomić bank - wiadomo już jednak, że sprawa trafi w ręce policji.

Dodatkowe informacje: "Wtopa banku pekao s.a."