PGNiG ostrzega przed fałszywymi SMS-ami

"Informujemy, że w związku zadłużeniem na kwotę 12,45zł na najbliższy dzień roboczy zleciliśmy odłączenie gazu." - taką wiadomość otrzymują klienci PGNiG. Należy jednak zachować spokój i potraktować tę informację jako SPAM.

Źródło: pl.freepik.com

Oszuści podszywający się pod Grupę PGNiG wysyłają niebezpieczne i fałszywe wiadomości SMS-owe, które rozsyłane są w celu wyłudzenia pieniędzy od klientów - sugerują potrzebę uregulowania rzekomych należności. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo po raz kolejny przestrzega, aby wiadomości potraktować jako oszustwo i przede wszystkim nie udzielać na nie odpowiedzi. Najlepiej pozbyć się wiadomości ze skrzynki odbiorczej. SMS-y wysyłane są różnych numerów telefonów, a ich przykładowa treść brzmi:

PGNIG: Informujemy, że w związku zadłużeniem na kwotę 12,45zł na najbliższy dzień roboczy zleciliśmy odłączenie gazu.

Grupa PGNiG podjęła już działania, które mają na celu uniemożliwić rozsyłanie fałszywej korespondencji. Obecnie została wstrzymana wysyłka SMS-ów w zakresie windykacji ze strony PGNiG Obrót Detaliczny, które prawdopodobnie były fałszywe.

Jak rozpoznać fałszywy e-mail?

W ostatnim czasie, do klientów PGNiG wysyłane były również fałszywe wiadomości e-mail. Można je rozpoznać przede wszystkim po podejrzanym adresie e-mail, z którego dostarczona zostaje wiadomość o temacie "Informacja o zaległości" z adresu skrzynki nadawczej "[email protected]" - nie jest ona kanałem komunikacji używanym przez GK PGNiG.

Wszystkie oficjalne adresy mailowe Spółki są oparte na domenie pgnig.pl.

Poniżej przykładowy wygląd fałszywej wiadomości:

PGNiG ostrzega przed fałszywymi SMS-ami

Należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie zmiany w adresie e-mail, które mogą oznaczać fałszerstwo. Jak podkreśla PGNiG:

Podejrzaną korespondencję prosimy potraktować jako SPAM i oszustwo, w żadnym wypadku nie udzielać na nią odpowiedzi, nie aktywować załączonych linków, ani nie otwierać załączników. Wiadomość najlepiej usunąć ze skrzynki odbiorczej oraz „kosza” (elementów usuniętych) poczty elektronicznej!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: