PHP-Nuke odinstalowanie plików

Niezwykła popularność systemu portalowego PHP-Nuke sprawiła, że w Internecie zaroiło się od mało interesujących stron-potworków. Uruchomienie standardowej wersji PHP-Nuke to za mało, żeby przygotować witrynę z prawdziwego zdarzenia. W naszym warsztacie pokażemy sposoby przekształcenia standardowego PHP-Nuke w niepowtarzalny serwis WWW.


Niezwykła popularność systemu portalowego PHP-Nuke sprawiła, że w Internecie zaroiło się od mało interesujących stron-potworków. Uruchomienie standardowej wersji PHP-Nuke to za mało, żeby przygotować witrynę z prawdziwego zdarzenia. W naszym warsztacie pokażemy sposoby przekształcenia standardowego PHP-Nuke w niepowtarzalny serwis WWW.

W poprzednim odcinku warsztatu poświęconego skryptowi PHP-Nuke przedstawiliśmy instalację i podstawową konfigurację tego systemu portalowego. Obecnie zajmiemy się modyfikacją głównej strony serwisu oraz wzbogaceniem PHP-Nuke o dodatkowe moduły i bloki. W naszym warsztacie opierać się będziemy na PHP-Nuke 7.3 z polską wersją językową.

Tematy graficzne

PHP-Nuke odinstalowanie plików

Typowa strona główna serwisu zbudowanego za pomocą PHP-Nuke. Domyślny styl graficzny został zmieniony, ale wygląd strony wymaga dopracowania.

Zmiana motywu graficznego, zwanego popularnie skórką, to najprostszy sposób na poprawienie wyglądu witryny. Ogromna liczba motywów udostępnionych bezpłatnie w Sieci daje możliwość wyboru stylu dopasowanego do tematyki. Z reguły nie obędzie się bez użycia programu graficznego - nawet najlepszy styl należy dopasować do potrzeb. Większość stylów dostępnych w Sieci przygotowana została do anglojęzycznych stron WWW - będziesz musiał opracować polskie wersje plików graficznych zawierających napisy, np. przycisków, kart itd. Konieczne będzie też przygotowanie logo witryny, które wstawisz w miejsce standardowego logo PHP-Nuke (wystarczy wymienić plik logo.gif, najczęściej znajdujący się w folderze \themes\nazwa_tematu\images\ logo.gif). Gdzie szukać motywów do PHP-Nuke? Polecamy witrynyhttp://www.nukethemes.de ihttp://phpnukethemes.go.pl . Instalacja nowego stylu nie powinna nikomu sprawić kłopotu. Wystarczy skopiować cały folder zawierający styl do PHP-Nuke do folderu \themes na serwerze . Następnie należy wybrać styl w panelu administracyjnym PHP-Nuke, w części Preferencje.

PHP-Nuke odinstalowanie plików

Poprawianie stylu oznacza często edycję pliku z wersją językową i definiowanie nowych stałych.

Pierwsze wyświetlenie witryny z użyciem nowego stylu graficznego nie zawsze nastraja optymistycznie. Jednym z najczęstszych problemów są dziwaczne napisy na przyciskach i odnośnikach, rozpoczynające się od znaku podkreślenia dolnego, np. _DOWNLOADS. Możesz szybko zamienić je na bardziej zrozumiałe. Najpierw otwórz (w edytorze HTML/PHP) plik themes.php, znajdujący się w folderze ze stylem graficznym. Definiuje on wygląd stylu, zawiera zestaw funkcji, za pomocą których wyświetlane są takie elementy, jak nagłówek i stopka witryny, artykuły i bloki. W pliku themes.php bez trudu odnajdziesz tajemnicze napisy pojawiające się na stronie, nie zmieniaj ich jednak! W zdecydowanej większości przypadków (niektórzy autorzy stylów do PHP-Nuke stosują inne podejście) napisy rozpoczynające się od znaku podkreślenia dolnego i pisane wielkimi literami to nazwy stałych, zdefiniowanych w pliku językowym. W pliku themes.php napisy takie pojawiają się wewnątrz instrukcji języka PHP, najczęściej w charakterystycznym obramowaniu, np. "._DOWNLOADS.". Aby elegancko rozwiązać problem, pobierz z serwera i otwórz do edycji plik language/lang-polish.php (zakładamy, że wybrałeś język polski jako domyślny język witryny). Znajdziesz w nim długą listę definicji językowych: wierszy rozpoczynających się od znaków define(". Na końcu tej sekcji dodaj nowe wiersze, np. aby "przetłumaczyć" napis _DOWN-LOADS, dodaj wiersz:

define("_DOWNLOADS", "Pliki");

Oczywiście nie wszystkie napisy dadzą się przetłumaczyć w ten sposób. Jeśli obcojęzyczny tekst pojawia się na elemencie graficznym, to jedynym wyjściem jest edycja odpowiedniego pliku graficznego z folderu themes\nazwa_stylu\images. Także nie wszystkie "zwykłe" napisy należy tłumaczyć za pomocą definicji w pliku językowym - jeśli obcojęzyczne napisy np. w nagłówku strony nie trzymają się konwencji _WIELKIELITERY, najprawdopodobniej nie są definicjami językowymi. W takim przypadku należy je odszukać i zamienić bezpośrednio w pliku themes.php.

Konfiguracja forum

PHP-Nuke odinstalowanie plików

Standardowa instalacja PHP-Nuke 7.3 zawiera wbudowane forum oparte na skrypcie phpBB. Niestety, wyświetlana jest angielska wersja językowa.

PHP-Nuke standardowo wyposażony jest w naprawdę bogaty zestaw modułów. Znajdziesz wśród nich sondaże, zarządzanie bannerami reklamowymi, dział z plikami do pobrania, narzędzia do wysłania newsletterów przez e-mail, katalog odnośników do stron WWW itd. Jednym z ciekawszych modułów, wbudowanych w standardową instalację PHP-Nuke 7.3, jest forum dyskusyjne oparte na skrypcie phpBB.

Konfigurację i zarządzanie takim forum opisywaliśmy już na łamach PC Worlda wielokrotnie.

W tym miejscu nie będziemy się więc zajmować opisem phpBB, pokażemy tylko, jak uruchomić polską wersję językową forum, domyślnie bowiem forum wbudowane w PHPNuke 7.3 uruchamiane jest w wersji angielskiej.

Przejdź do panelu administracyjnego PHP-Nuke (jest dostępny pod adresemhttp://adres_twojej_strony/admin.php ) i kliknij opcję Forums. Z menu w lewej części okna administracji phpBB wybierz General Admin | Configuration. Następnie w polu General Board Settings ustaw Default Language na Polish i kliknij Submit. Jeśli wciąż widzisz angielskie napisy w menu, odśwież stronę w przeglądarce (naciśnij [F5]).

Polska wersja językowa panelu administracyjnego forum została uruchomiona, gdy jednak powrócisz do głównej strony PHP-Nuke i otworzysz moduł forum, ponownie ujrzysz wersję angielską! Niestety integracja PHP-Nuke 7.3 i phpBB nie jest jeszcze idealna... Na szczęście za pomocą prostego triku można ustawić jako domyślną polską wersję forum. Jak to zrobić? Za pomocą klienta FTP otwórz folder modules\Forums\ language. Następnie zmień nazwę folderu lang_english na lang_englishOLD i nazwę pliku lang_english.php na lang_englishOLD.php. Teraz utwórz kopię folderu lang_polish i nazwij ją lang_english. Podobnie utwórz kopię pliku lang_polish.php i nazwij ją lang_ english.php. Dzięki tej mało eleganckiej, ale skutecznej zamianie forum wbudowane w witrynę będzie wyświetlane w polskiej wersji.

Możliwości PHP-Nuke nie kończą wraz ze skonfigurowaniem standardowych modułów. Witrynę opartą na PHP-Nuke można rozbudować z użyciem dodatkowych modułów i bloków, które znajdziesz na wielu stronach .