PIT przez Internet już bez podpisu elektronicznego

Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał nowelizację ordynacji podatkowej, która umożliwi ministrowi finansów wydanie rozporządzenia znoszącego konieczność potwierdzania PIT-u za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Stosowny zmiany powinny wejść w życie jeszcze w tym miesiącu. Dzięki temu każdy chętny będzie mógł rozliczyć się za 2008 rok przez Internet.

Nowelizacja ordynacji podatkowej zniesie wymóg potwierdzania PIT-u za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Zapis ten był wymieniany jako główna przyczyna niewielkiej popularności elektronicznych rozliczeń z fiskusem.

Dzięki wprowadzonym zmianom jeszcze w tym roku każdy obywatel będzie mógł rozliczać PIT przez Internet. Wiadomo jednocześnie, że jak na razie do urzędu skarbowego będzie można wysłać jedynie PIT-37 z ulgowymi załącznikami PIT/O, PIT/D i PIT-2K. W kolejnych latach Ministerstwo Finansów rozszerzy tę listę. Stosowna aplikacja pojawi się na stronie e-deklaracje.gov.pl.

To jednak nie wszystko. Nowelizacja zniesie również konieczność zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze składania deklaracji podatkowej przez Internet. Podatnik będzie jedynie jednorazowo składał naczelnikowi US pełnomocnictwo do przesyłania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Podatnik rozliczający się z fiskusem przez Internet zostanie również zwolniony z opłaty skarbowej, którą dotychczas musiał uiszczać.

Ustawa wchodzi w życie w dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wprowadzenie zmian wymaga wydania przez ministra finansów odpowiedniego rozporządzenia. Brak vacatio legis umożliwi podatnikom złożenie PIT-ów jeszcze za rok 2008.

Zobacz również:

Pity 2008 - darmowe rozliczenie z fiskusem

Czy tylko PIT-37 będzie bez e-podpisu?