PKP i UMTS

Polskie Koleje Państwowe zaoferowały firmom, które chcą ubiegać się o koncesję na UMTS, możliwość wykorzystania dostępnej infrastruktury kolejowej.

Dyrekcja Teleinformatyki Kolejowej PKP ogłosiła chęć udostępnienia własnej infrastruktury (gruntu, zasilania i sieci światłowodowej) firmom, które będą starać się o koncesję na telefonię UMTS. Na łamach dziennika "Rzeczpospolita" ukazała się oferta Polskich Kolei Państwowych, skierowana do tych inwestorów, którzy pragną wziąć udział w przetargu na koncesję UMTS, a nie dysponują jeszcze zapleczem technicznym. Kolej mogłaby np. dzierżawić grunty, sprzedawać energię oraz przepływność w swojej sieci teleinformatycznej. Zdaniem PKP, jest to znakomita oferta dla firm, które chciałyby szybko zbudować sieć UMTS, tak by móc konkurować z obecnymi już na polskim rynku operatorami.

PKP ma odpowiednią infrastrukturę praktycznie na terenie całego kraju, a należąca do firmy szkieletowa sieć światłowodowa jest wciąż rozbudowywana. Atutem kolei jest fakt, że baza techniczna znajduje się na gruntach należących do PKP, przedsiębiorstwo to posiada też tzw. prawo drogi.

Oferta kolei na pewno jest atrakcyjna dla firm, które chcą wygrać wyścig z czasem i konkurencją. Zdaniem dyrektora Jacka Bukowskiego, ewentualny inwestor mógłby nie tylko wykorzystać lokalizacje na maszty telekomunikacyjne, ale również niezależne źródła zasilania energią elektryczną, jakie posiada PKP.


Zobacz również