PQI prezentuje HDD o pojemności 64 GB

PQI zaprezentowało HDD o pojemności 64 GB; gdyby był to dysk mechaniczny, wpadłby do kategorii "nic nadzwyczajnego". Biorąc jednak pod uwagę, że zbudowano go wyłącznie w oparciu o pamięci flash, olbrzymia pojemność robi piorunujące wrażenie!

W marcu bieżącego roku Samsung wprowadził na rynek dysk twardy "Flash SSD" o pojemności 32 GB. Było to pierwsze urządzenie pamięci masowej oferujące takie możliwości za ok. 1000-1500 euro, czyli kilkukrotnie taniej niż oferujące podobną funkcjonalność dyski innych niszowych producentów (patrz też artykuł: "Mamy przełom! Jest już flashowy HDD do laptopów!").

PQI postanowiło wyprzedzić półprzewodnikowego giganta i najpierw zaprezentowało HDD o pojemności 32 GB, a teraz, niecałe trzy miesiące później, urządzenia, na których da się przechować aż 64 GB danych.

Nowe modele przeznaczone są do montowania w notebookach i miniaturowych komputerach PC - istnieją zarówno wersje wykorzystujące SATA, jak i PATA. Brak jakichkolwiek mechanicznych części czyni je idealnymi podczas pracy w trudnych warunkach albo gdy istnieje niebezpieczeństwo znacznych przeciążeń.

Na rynku dyski pojawią się w sierpniu br. Ich cen na razie nie podano.