PRISM: Agencja NSA podsłuchiwała miliony Polaków

Afera związana z amerykańskim programem PRISM i inwigilacją obywateli przez NSA nie cichnie. Wedle najnowszych informacji podsłuchem przez rząd USA objęci są także Polacy.

Do zatrważających danych na temat skali prowadzonych przez amerykańskie służby działań dotarł niemiecki Der Spiegel. Edward Snowden przekazał tygodnikowi informacje dotyczące programu NSA. W ramach operacji Boundless Informant, która toczyła się od grudnia 2012 do stycznia 2013 roku zbierane były dane na temat nie tylko aktywności internautów, ale także wykonanych rozmów telefonicznych w krajach z całego świata.

Ilość danych rejestrowanych przez NSA, o których wspomina Der Spiegiel w kontekście PRISM, jest przytłaczająca. W naszym kraju dziennie jest to od 2 do 4 milionów rekordów. W samym grudniu zeszłego roku zebrane zostały informacje na temat kilkudziesięciu milionów połączeń telefonicznych.

PRISM: Agencja NSA podsłuchiwała miliony Polaków

Chmura obliczeniowa

Polska nie jest zresztą jedynym krajem, który był podsłuchiwany, a na liście znalazł się także inne państwa z Europy: Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania. W Polsce zbierana jest podobna liczba danych, jak w przypadku Francji i Hiszpanii, a znacznie więcej pochodzi z krajów takich jak Niemcy, o Pakistanie i Iraku nie wspominając.

Amerykanie zaprzeczają, jakoby informacje podane przez Der Spiegiel były prawdziwe, a zbieranie danych we Francji nie były pozyskiwane przez NSA i nie dotyczyły francuskich obywateli. Takie informacje przekazał z kolei Wall Street Journal.

źródło: $zaufanatrzeciastrona.pl