PRISM: Obama wypowiedział się na temat inwigilacji internautów przez NSA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oficjalnie wypowiedział się na temat doniesień o rzekomej inwigilacji internautów przez amerykański rząd oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego NSA. Obiecał on większą przejrzystość w działaniach służb.

Olbrzymia afera związana z prywatnością wybuchła już jakiś czas temu, po tym jak obecnie ukrywający się przez amerykańskim rządem w Rosji pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa, Edward Snowden, udostępnił Guardianowi informacje na temat tajnego programu NSA o nazwie PRISM. Wedle jego informacji i krótkiej prezentacji, rząd USA miał mieć nieskrępowany dostęp do danych użytkowników posiadających konta u największych firm technologicznych świata.

Oliwy do ognia dodało udostępnienie informacji o innym programie, XKeyscore, który miał mieć rzekomo możliwość podsłuchu w czasie rzeczywistym niemal dowolnej osoby na ziemi korzystającej z sieci. Centra i serwery mają obsługujące system mają znajdować się na terenie całego świata, w tym Europy. Prezydent USA postanowił odnieść się do tych zarzutów. Obiecał przejrzystość w przyszłych działaniach rządu, ale broni też programów, które dostarczają istotnych danych wywiadowczych oraz są warte zachowania.

Zobacz również:

  • Co wyjawi raport Pentagonu o UFO?

Prezydent Obama obiecał, że zostaną podjęte odpowiednie kroki, aby zachować równowagę między chronieniem prywatności, a chronieniem interesów mieszkańców USA. Jego administracja ma współpracować z kongresem nad reformą sekcji 215 dokumentu Patriot Act, która była wykorzystywana do pozyskiwania dużej ilości metadanych od operatora komórkowego Verizon. Oprócz tego grupa niezależnych ekspertów ma przyjrzeć się działaniom NSA i opublikować swój raport na ich temat do końca tego roku.