PS Vita w Polsce - relacja z premiery

Dokładnie od godziny 0:01 konsola PlayStation Vita sprzedawana jest w naszym kraju. Byliśmy na oficjalnej premierze najnowszego "dziecka" Sony. Oto jakie są nasze pierwsze wrażenia.


PlayStation Vita została oficjalnie zaprezentowana w Centrum Handlowym Arkadia w sklepie Sony. Przed sklepem stała kolejka kilkudziesięciu osób, którzy w rękach trzymali transparenty "czekam na PS Vita". Wyglądali co najmniej mało wiarygodnie, bowiem stali z kamiennymi twarzami i nie wyglądali na osoby, które faktycznie oczekują najnowszej konsoli firmy Sony. Całość sprawiała raczej wrażenie chwytu marketingowego i chęci wywołania zainteresowania u osób, które akurat przyszły do sąsiadującego multipleksu kinowego.

PS Vita celebrytów

Na samą galę przybyło kilkudziesięciu dziennikarzy, przedstawiciele firmy i kilka znanych osób. Zaraz przy wejściu można było ujrzeć konsole PS Vita. Konferencja się rozpoczęła. Prowadziła ją Agnieszka Popielewicz, która przekonywała o walorach nowego urządzenia. Jak zaznaczyła, PS Vita spodoba się nawet kobietom, czego ona jest żywym dowodem - bo wcześniej nie miała nic wspólnego z grami, a w te przeznaczone na nowe PS wzbudziły jej zainteresowanie.

Następnie głos zabrał Marcin Ziobrowski Dyrektor Generalny Sony Computer Entertainment Polska. Jego zdaniem PS Vita to rewolucyjne urządzenie, bowiem jest to pierwsza konsola z opcją 3G, tylnym panelem dotykowym i funkcjami społecznościowymi.

Jako główną atrakcję wieczoru zaplanowano z kolei pojedynek dwóch celebrytów Marcina Prokopa i Oliviera Janiaka, którzy mieli stoczyć zacięty bój w Reality Fighters - jeden z tytułów startowych.

Następnie prowadząca wspomniała o kolejce, która ustawiła się przed sklepem, przekonując, że naprawdę warto się spieszyć z kupnem, bowiem pierwsze 50 osób, które zakupi PS Vita otrzyma w prezencie kartę pamięci o pojemności... 4GB. Wywołało to powszechną wesołość na sali. "Więcej mam na pendrivie" - skomentował jeden ze stojących obok mnie.

Inną promocją była ta przeprowadzona we współpracy z siecią Play. Pierwsze 20 osób, które zakupiło konsolę i jednocześnie podpisało umowę z tą siecią otrzymywało w prezencie grę Uncharted: Złota Otchłań - czyli flagowy tytuł startowy na PS Vita. Tyle tytułem wstępu.

PS Vita w praktyce

Kiedy udało mi się już dostać do konsoli, przyszedł czas na szybki przegląd całej konsoli i krótkie zapoznanie się z niektórymi grami. Skupiłem się na grach, których grywalność można ocenić na podstawie kilku minut. Pierwsze co się rzuca w oczy, to prędkość pracy konsoli. Jest ona naprawdę wolna. W dostępnych egzemplarzach nie było możliwości skorzystania z internetu, co uważam za duży minus.

Zacząłem od tytułu Top Darts, czyli popularnych rzutek. Zabawa mało wciągająca. Za drugim razem osiągałem już regularnie rezultaty 100 punktów przy każdej serii rzutów. Pomimo, że mamy możliwości wyboru komentatora, wyglądu planszy, miejsca gdzie toczymy rozgrywkę czy też zasad gry, to zabrakło ustawień dotyczących poziomu trudności. To powoduje, że gra jest naprawdę łatwa i nie ma żadnych trudności w osiąganiu dobrych rezultatów już na samym początku.

Następnie przyszła kolej na Escape Plan, gry której fabuła wydała mi się najciekawsza. Musimy w niej wyprowadzić z labiryntu dwóch bohaterów. Robimy to za pomocą ruchów palcem po ekranie dotykowym. Całość ma dość zabawną grafikę a gra buduje ciekawy klimat. Niestety nie ma możliwości gry w sieci, a liczy się w niej tylko samo wyprowadzenie z labiryntu. Nie jest więc brany pod uwagę czas w jakim nam się to uda ani sposób.

Potem przyszedł czas na sprawdzenie Wipeout 2048. W grze sterujemy rakietą. Jeśli przechylimy konsolę w prawo, to samo wykona nasz pojazd etc. Gra zawiera także różne znaki specjalne i jest raczej wyścigami z przymrużeniem oka. Sposobem sterowania i klimatem przypomina mi to trochę Mario Kart na Nintendo Wii. Z tym, że tutaj nie ma Mario i nie ma gokartów - są za to rakiety i znaki specjalne które rozszerzają funkcjonalności pojazdów.

W tym momencie zbliżał się czas w którym to Prokop z Janiakiem mieli zagrać w Reality Fighters.

Pojedynek

Kiedy wybiła godzina 23 nadszedł czas na "główną atrakcję wieczoru" czyli pojedynek pomiędzy Janiakiem a Prokopem. Całość wypadła tak jak i kontrowersyjna polska reklama PS Vita. Więcej było w tym usilnego silenia się na humor i zabawy w robieniu sobie zdjęć i tworzeniu własnych awatarów (celował w tym szczególnie Janiak). Pojedynek wygrał Janiak, który zwyciężył w decydującej trzeciej rundzie (po dwóch było 1:1). Nagrodą był pocałunek od Popielewicz... I tyle, jeśli chodzi o sam event.

Cena i moja opinia

Cena PS Vita Wi-Fi wynosi 1099 zł. Aby kupić konsolę z 3G należy dołożyć dodatkowe 200 zł. Czy w sytuacji kiedy Xbox 360, kosztuje znacznie mniej jest to cena wygórowana? Uważam, że tak.

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że co innego konsole przenośne a co innego stacjonarne. Ale po pierwsze, ceny konsol przenośnych powinny być konkurencyjne wobec tradycyjnych, a po drugie - czy do coraz bardziej zaawansowanych gier nie służą nam dzisiaj smartfony? Prawdopodobnie firma Sony będzie musiała wkrótce znacznie obniżyć cenę PS Vita, tak jak zrobiło to Nintendo w przypadku 3DS, które okazało się całkowitą klapą. Nie inaczej może być w tym przypadku. Jedyne co można zapisać na plus to relatywnie dobra grafika, tyle że w konsolach przenośnych nie jest ona taka ważna.

Kiedy wychodziłem (była 23:15) pod sklepem nie było już żadnej kolejki. Zniknęła. Sony zdecydowało się sprzedawać konsolę znacznie wcześniej niż początkowo planowało? Jeśli tak, to nie zaobserwowałem kolejnych chętnych na nią. PlayStation Vita skazana jest na porażkę, jeśli stanie się inaczej - osobiście przeproszę na niniejszych łamach.