PS3 będzie tańsza

Tajwańscy producenci elektroniki informują, że Sony może obniżyć aż o 100 dolarów koszty produkcji konsoli PlayStation 3. Wszystko dzięki temu, że spadły ceny niebieskich laserów. A taki właśnie laser wykorzystywany jest w napędzie Blu-ray. To właśnie dołączenie tego napędu przyczyniło się do wysokiej ceny PS3 i kłopotów z podażą konsoli.

Sony jest obecnie w o tyle dobrej sytuacji, że obniżkę kosztów ogłosiła Sony Shiroishi Semiconductor, która w całości należy do Sony. Firma zwiększyła produkcję niebiesko-fioletowych diod do 1,7 miliona miesięcznie oraz ogłosiła, że od września bieżącego roku zacznie oferować diody o mocy 240 miliwatów.

Decyzje te pozwolą w efekcie na obniżenie nawet o 100 dolarów ceny diody.

Nie wiadomo, czy Sony obniży w związku z tym cenę PS3. Trzeba pamiętać, że na każdej konsoli firma traci sporo pieniędzy, więc obniżenie kosztów produkcji pozwoliłoby zmniejszyć straty. Z drugiej jednak strony wysoka cena jest główną przyczyną, dla której PlayStation 3 przegrywa obecnie rywalizację z Xboksem 360 i Wii. Jej obniżenie mogłoby przyczynić się do zwiększenia zainteresowania konsolą Sony.