PS3 może ratować życie

Pewnie każdy kiedyś słyszał o popularnym projekcie [email protected], który łącząc tysiące zwykłych komputerów użytkowników podłączonych do internetu pomagał w poszukiwaniach pozaziemskich cywilizacji. Jeden z podobnych projektów - [email protected] - tworzy właśnie klienta, który będzie pracował... ni mniej, ni więcej tylko na nowej konsoli Sony PS3.

Projekt [email protected] działa na podobnej zasadzie, co SETI, lecz jego cel jest bardziej przyziemny. Chodzi tu mianowicie o badanie strukturę białek, które mają kluczowe znaczenie przy badaniach prowadzonych nad chorobami takimi jak niektóre odmiany raka, czy choroba Alzheimera. Autorzy projektu chcą teraz wykorzystać możliwości obliczeniowe mającej się niedługo pojawić na rynku nowej konsoli Sony PS3. Dzięki zastosowanemu w niej procesorowi Cell, naukowcy mają nadzieję uzyskać wydajność, która do tej pory była domeną superkomputerów. Najprawdopodobniej będzie to rząd 100 gigaflopów na pojedynczą maszynę, co przy połączeniu dziesięciu tysięcy konsol daje rząd petaflopa!

PS3 może ratować życie

Klient [email protected] dla PS3

Dzięki oprogramowaniu Sony, projekt ma nadzieję zyskać sporo dodatkowej mocy obliczeniowej. Klient przeznaczony na PS3 ma być wyposażony także w zaawansowane techniki wizualizacji. Podczas gdy Cell będzie się zajmował głównymi obliczeniami, to podsystem graficzny - RSX - w czasie rzeczywistym będzie pokazywał badaną właśnie molekułę. Oczywiście przy pomocy kontrolera będzie można oglądać ją z każdej strony w przestrzeni 3D.

Więcej informacji