PS3 trochę słabsze niż zapowiadano?

Nie widomo czemu, ale podsystem graficzny nowej konsoli Sony PS3 nie będzie prawdopodobnie taktowany z zapowiadanymi wcześniej częstotliwościami. Zegar układu RSX będzie o prawie dziesięć procent wolniejszy. Jak się to odbije na wydajności konsoli nie wiadomo, ale należy przypuszczać, że użytkownicy nie powinni specjalnie odczuć tego w grach.

Wcześniej zapowiadane częstotliwości taktowania układu RSX to 550 MHz (rdzeń) i 700 MHz (pamięć). Teraz okazało się, że częstotliwości te będą o 50 MHz niższe, wynosząc odpowiednio 500 i 650 MHz. To prawie dziesięcioprocentowy spadek taktowania zegara! Nie wiadomo, czy odpowiedzialność za to ponosi NVidia - producent układu graficznego konsoli RSX, czy też wina leży po stronie Sony i procesora Cell.

Nowa konsola Sony od dawna wzbudza wiele kontrowersji i dyskusji. Przesuwane terminy premiery, przewidywana wysoka cena konsoli i gier, czy też plotka o tym, że nie będzie można kupować gier używanych na innej konsoli, a produkt działać będzie wyłącznie na jednej docelowej konsoli PS3 kupującego. Wszystko to z jednej strony nie jest pocieszające, ale z drugiej tworzy wokół konsoli szum medialny. Wszystko powinno się wyjaśnić już niedługo, w czasie zbliżających się targów Tokyo Game Show, na których ma się odbyć oficjalna premiera PS3.

Źródło: The Inquirer