PS4 Pro vs Xbox One X - którą konsolę wybrać?

PlayStation 4 Pro jest już na rynku i można tę konsolę kupić w każdym momencie. Na horyzoncie mamy jednak jeszcze Xbox One X (zwaną także Xbox One Scorpio), głównego konkurenta konsoli Sony PS4 Pro. Czy warto zaoszczędzić gotówkę i wstrzymać się z zakupem konsoli do premiery urządzenia Microsoftu czy też można już teraz kupować PS4 Pro?


(Materiał aktualizowany na bieżąco)

PlayStation 4 Pro firmy Sony jest obecnie najpopularniejszą i najmocniejszą konsolą na rynku. Jej dominująca pozycja może jednak w końcu zostać zagrożona - Microsoft zapowiedział, że jeszcze w 2017 roku wprowadzi do sprzedaży Xbox One X, wcześniej nazywaną roboczo Xbox One Scorpio.

Niektórzy gracze mogą już teraz wiedzieć, że planują posiadanie obu konsol, ale dla nas to za wiele szczęścia. Więc jeśli szukasz konkretnego i jednego sprzętu do gier, powstaje podstawowe pytanie - kupować PS4 Pro czy czekać do premiery Xbox One X (Scorpio)?

Trudno jest o konkretne porównanie PlayStation 4 Pro vs Xbox One Scorpio, ponieważ pierwsza konsola jest już na rynku, a druga dopiero znajduje się w fazie zapowiedzi. Pomimo to, pokusiliśmy się o zebranie wszystkich informacji na temat Xbox One Scorpio i doradzenie w tej trudnej decyzji.

PS4 Pro vs Xbox One X - cena i dostępność

Konsola PS4 Pro pojawiła się w sprzedaży w 2016 roku, a wydanie 1TB można teraz kupić za około 1500 zł. To jest tylko o 20% więcej niż domyślny model PS4 (a.k.a. PS4 Slim), co czyni go rozsądną propozycją.

Xbox One X nie jest jeszcze dostępny, ale ma zostać wydany w USA, Wielkiej Brytanii a także Polsce w dniu 7 listopada 2017 roku. Gdy trafi do sklepów, będzie kosztować 499 dolarów - o około 300 zł więcej więcej niż PS4 Pro (399 dolarów). Szczerze to byliśmy zaskoczeni gdyby Sony nie ogłosiło w momencie premiery Xbox One X obniżki cen.

PS4 Pro vs Xbox One X: specyfikacja i cechy

Microsoft zapowiada Xbox One X jako „najbardziej zaawansowaną konsolę w historii”. W porównaniu PS4 Pro vs Xbox One X główna specyfikacja konsoli wygląda bardzo konkurencyjnie:

  • Wiadomo już, że sercem Xbox One X będzie dedykowany ośmiordzeniowy procesor AMD (dwa czterordzeniowe moduły wyposażone w 4 MB pamięci cache L2; zegar rdzeni 2,3 GHz). To odrobinę lepszy wynik od Sony PS4 Pro, które ma także ośmiordzeniowy CPU, ale z zegarem 2,1GHz.
  • Wraz z mocnym CPU pojawi się także potężny układ graficzny GPU oferujący 40 CU (compute units), taktowany 1172 MHz. Ta sama wartość w PS4 Pro to GPU oferujące 36 CU z taktowaniem 911MHz.
  • Trzecim motorem napędowym Xbox One X będzie 12 GB pamięci GDDR5 (6,8 GHz, przepustowość 326 GB/, szyna o szerokości 384-bit) (Sony PS4 Pro ma 8 GB o przepustowości 218GB/s).

By zobrazować powyższe dane w praktyce - Xbox One X powinien być zdolny do uruchamiania gier przy 60 klatkach na sekundę w natywnej rozdzielczości 4K (a przynajmniej taki jest cel). Natomiast PS4 Pro oferuje "jedynie" skalowane rozmiary 4K i zazwyczaj nie oferuje tej jakości płynnie 60fps. Dopóki nie dostaniemy rąk do Xbox One X, aby ją przetestować, trudno jest dokładnie określić, jak wyglądają specyfikacje w praktyce. Na papierze wygląda to jednak solidnie.

Jeśli chodzi o pozostałe elementy sprzętowe, to obie konsole domyślnie są wyposażone w dysk twardy 1 TB. PS4 Pro umożliwia wymianę dysku (np. do dysku SSD lub większego) lub użycie zewnętrznego dysku do rozszerzenia pamięci masowej. Chociaż Xbox One X niemal z pewnością pozwoli na podłączenie zewnętrznego napędu, to nie wiemy jeszcze, czy można będzie uaktualnić wewnętrzny dysk.

Konsola Xbox One X zaoferuje również odtwarzanie treści wideo w jakości 4K Ultra HD Blu-ray (w tym odtwarzacz 4K UHD Blu-Ray dla nośników fizycznych) oraz podczas strumieniowania obrazu, wsparcie dla technologii HDR w grach i filmach wideo oraz dźwięk w standardzie Dolby Atmos. Choć większość osób uznaje pewnie kwestię odtwarzania filmów w Blu-ray za mało istotną, to dla kinomaniaków to może być plus. Sony PS4 Pro nie oferuje takiego rozwiązania.

W temacie programowania Xbox One X zaoferuje narzędzie "PIX Performance Investigator for Xbox", które umożliwi łatwe podniesienie rozdzielczości starszych gier i poprawienie ich jakości. W PS4 Pro wymaga to specjalnego dostosowania przez deweloperów. Ponownie - zobaczymy to w praktyce, ale brzmi dobrze.

Warto dodać, że Xbox One X uzupełni ofertę produktową urządzeń z rodziny Xbox - Xbox One S i Xbox One - a wszystkie gry i akcesoria do wcześniejszych modeli będą kompatybilne z nowym urządzeniem. Tu jedna uwaga: aby na nowej konsoli skorzystać z Kinecta będzie trzeba dokupić za 40 USD specjalną przejściówkę (nie będzie dołączana za darmo przez okres promocyjny jak w Xbox One S).

PS4 Pro vs Xbox One X - VR

Sporo zainteresowania w przypadku obu konsol budzi wirtualna rzeczywistość (VR) – i słusznie bo podniesienie mocy obu konsol sprawi, że także w tym zakresie nastąpi wiele przyjemnych zmian. Sony wystartowało tutaj z własnym PlayStation VR (z wieloma tytułami ekskluzywnymi), a Microsoft postanowił w tym temacie połączyć siły z Oculus Rift (co także jest dobrą decyzją, bo oznaczać będzie pewnie większą kompatybilność zestawu z konsolą oraz pecetami). Jedyną bolączką może być tu cena, bo Oculus Rift kosztuje prawie dwa razy tyle co PlayStation VR.

PS4 Pro vs Xbox One X: gry

Może okazać się, że w temacie wyboru pomiędzy PS4 Pro vs Xbox One X zadecyduje de facto dostępna na obie konsole biblioteka gier (szczególnie gdy pierwszy raz podchodzisz zakupu konsoli).

Jest to kwestia indywidualna, ale warto pamiętać, że klasyki unikatów na PS to Uncharted 4, Bloodborne, Detroit: Beyond Human, Death Stranding czy genialne The Last Of Us, a na Xbox: Halo, Gears of War, Crackdown, ReCore i Forza.

PS4 Pro vs Xbox One X - wniosek

Naszym zdaniem zakupienie PS4 Pro jest w tym momencie dość bezpieczną opcją. Konsola jest prawdopodobnie tańsza niż będzie nowy Xbox w momencie premiery (zwłaszcza gdy zależy ci także na VR) i w dodatku ma bardzo solidną bazę gier. Tak, Scorpio będzie pewnie urządzeniem mocniejszym technicznie, ale większości graczy nie powinno to robić wielkiej różnicy. Z drugiej strony, jeśli cię to wciąż nie przekonuje, a obecnie masz w co grać - poczekaj do premiery Xbox One X, choćby dlatego, że PS4 Pro powinno być wtedy tańsze. Możliwe też, że do premiery Xbox One X pojawi się więcej gier w 4K oraz stanieją telewizory 4K - a to mogłoby być dobrym argumentem za zakupem nowej konsoli Microsoftu (jeśli lubisz graficzne fajerwerki).

AKTUALIZACJA 19.01.2017

W związku z tym, że w komentarzach pod tym artykułem sygnalizowaliście problemy ze znalezieniem PlayStation 4 Pro w sklepach, poprosiliśmy Sony Interactive Entertainment Polska o udzielenie informacji, jak to jest z dostępnością sprzętu.

Aktualnych dostaw PS4 mozesz szukać w skepach:

- Komputronik.pl

- Euro.com.pl

- OleOle.pl