PS4: wiemy ile kosztuje jej wyprodukowanie. Sony nawet na niej zarabia

Ile kosztuje wyprodukowanie konsoli PS4? Czy Sony na tym zarabia, czy też godzi się ze stratami, jak w przypadku PlayStation 3? Dzisiaj już to wiemy.

Konsola PS4 dostępna jest już na rynkach Ameryki Północnej i wkrótce (dokładnie 29 listopada) trafi także do wybranych europejskich krajów. Dzięki prowadzonej przez Sony polityce komunikacyjnej wiemy już chyba prawie wszystko na jej temat. Tajemnicą do dzisiaj pozostawało jednak, ile japońskiego producenta kosztuje wyprodukowanie najnowszego gadżetu i ile na nim zarabia. Od czego mamy jednak firmę IHS?

Opublikowała ona raport, w którym podaje szacunkowy koszt Bill Of Materials (BOM) odnoszący się do całkowitego wykazu wszystkich elementów potrzebnych do wytworzenia PS4. Wynika z niego, że najdroższym podzespołem jest układ APU AMD, którego koszt został ustalony na poziomie 100 USD.

Zobacz również:

  • Wszystko co wiemy na temat GTA 6: data premiery, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej [Aktualizacja 15.10.2021]

Poniżej tabela przedstawiająca wyliczenia IHS:

PS4: wiemy ile kosztuje jej wyprodukowanie. Sony nawet na niej zarabia

PS4 - Bill Of Materials (BOM)

Jak widzicie, koszt BOM to 372 USD. Po doliczeniu do niego kosztu montażu otrzymujemy 381 USD.

Sony zarabia 18 USD

Powyższe wyliczenia oznaczają, że Sony prawdopodobnie zarabia na każdej konsoli 18 USD. Niby niewiele (np. w porównaniu do smartfonów, czy tabletów), ale warto pamiętać, że w przypadku PlayStation 3 japoński producent dopłacał do każdego egzemplarza. Wówczas dla kosztującego 599 USD urządzenia koszt BOM + montaż został oszacowany przez IHS na 805 USD. Co prawda w 2009 roku został on zmniejszony do 336 USD (patrz tabela), lecz i tak nie pozwoliło to Sony wyjść na plus.

Biorąc pod uwagę, że Sony zamierza do końca marca 2014 roku sprzedać 5 milionów konsol PS4, otrzymujemy zysk w wysokości ok. 90 mln dolarów. Nie jest to imponująca kwota, lecz najważniejsze, że w ogóle jest. Pamiętajmy bowiem, że nie ona jest tutaj najważniejsza, ponieważ japoński producent będzie zarabiał przede wszystkim na usługach i grach.