PS4 z grami od Sony do 2023 roku? Dobre wieści dla posiadaczy starszych konsol

Jak długo Sony zamierza wydawać ekskluzywne gry na PlayStation 4? My już wiemy.

ps4

PlayStation 4 (fot. Sony)

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku decydenci Sony powtarzali jak mantrę jedno zdanie: "wierzymy w generacje konsol". W duży uproszczeniu oznaczało to, że kończy się oficjalne wsparcie dla PlayStation 4, a wszystkie nowy gry wewnętrznych zespołów producenta trafiać będą tylko na PS5. Bardzo szybko okazało się jednak, że wiara ta została zachwiana przez pandemię i sytuację na globalnym rynku podzespołów. Japoński producent został również zaskoczony przez agresywną (i skuteczną) taktykę Microsoftu – w szczególności sukcesu Xbox Game Pass i takich funkcji jak choćby Xbox Game Boost.

Wystarczyło kilka miesięcy, a Sony już oficjalnie poinformowało, że kolejne odsłony wielkich i popularnych marek jak: God of War, Horizon czy Gran Turismo trafią zarówno na PS4, jak i PlayStation 5. Skąd tak nagła zmiana decyzji japońskiego producenta? Odpowiedź jest prosta – niedobór konsol PS5 i nieustająca popularność urządzeń starszej generacji.

Zobacz również:

  • Darmowe gry na PC, PlayStation oraz Xbox. Sprawdź najnowsze okazje [24.09.2021]
  • Gry z PS4, w które musisz zagrać na PS5
  • The Last of Us Fractions - kiedy informacje o trybie sieciowym?

Choć najnowsza konsola producenta sprzedaje się znakomicie, to trafiła ona dopiero do nieco ponad 10 milionów graczy. Dla porównania PS4 sprzedało się już w 115 milionach egzemplarzy. Jak twierdzi doświadczony analityk branżowy – Michael Patcher, nikt przy zdrowych zmysłach nie zrezygnuje z takie bazy użytkowników.

Sony po prostu nie ma wyboru i chcąc sprzedać odpowiednią liczbę swoich największych hitów, musi dostarczyć je na jak największą liczbę platform. Zdaniem Patchera, japoński producent będzie jeszcze przez około dwa lata w pełni wspierał PS4.

Nie mogą zignorować PS4, dopóki nie będą mieli wystarczająco dużo PS5, by sprzedać tyle sztuk, że będą w stanie zarobić na grze. Chcesz sprzedać około 3 milionów sztuk, aby osiągnąć próg rentowności, a jeśli nie sprzedasz więcej niż 7-8 milionów lub 10 milionów PlayStation 5, po prostu nie możesz tego zrobić.

Jeśli chcą sprzedać 20 mln sztuk (gier – przyp. red.), to muszą je wydać na stare i nowe konsole. Prawdę mówiąc, myślę, że będą wspierać PS4 do 2023 roku. Dziesięć lat. Uważam, że prawdopodobnie zobaczycie więcej tytułów ekskluzywnych (dla PS5 – przyp. red.) w 2022 roku, a prawdopodobnie już wszystkie (gry tworzone przez Sony – przyp. red.) będą ekskluzywne (dla PS5 – przyp. red.) w 2023 roku - Michael Patcher.

Posiadacze PS4 nie muszę się zatem obawiać o brak gier na wyłączność do 2023 roku.

Zobacz również: Kultowe gry za darmo na GOG.com. Sprawdź, co w ofercie