PS5 Pro - data premiery, cena, specyfikacja, wygląd. Sprawdź, co już wiemy [12.01.2022]

Sprawdź, co wiemy na temat następcy PlayStation 5 – PS5 Pro.

fot. Concept Creator / LetsGoDigital

Choć wielu graczy nie zdążyło jeszcze nabyć najnowszej konsoli Sony - PlayStation 5, to w kuluarach branżowych coraz częściej wspomina się o kolejnych urządzeniach japońskiego producenta. Nie będzie dla nikogo wielkim zaskoczeniem, że chodzi o PlayStation 5 Slim i PS5 Pro. Tym razem postanowiliśmy zebrać wszystkie informacje na temat potężniejszego wariantu z rodziny konsol dziewiątej generacji od Sony.

PS5 Pro – specyfikacja i możliwości

Dostępne na rynku PlayStation 5 należy do grona najpotężniejszych konsol na rynku. Specyfikacja urządzenia prezentuje się następująco:

 • CPU: 8-rdzeniowy, 3,5 GHz (zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura Zen 2
 • GPU: 10,28 TFLOPS, 36 CUs (2,23 GHz, zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura RDNA 2
 • Pamięć operacyjna: 16 GB GDDR6/256-bit
 • Przepustowość pamięci: 448 GB/s
 • Pamięć wewnętrzna: dysk SSD o pojemności 825 GB
 • Przepustowość I/O (wejście/wyjście): 5.5 GB/s (surowa), 8-9 GB/s (skompresowana)
 • Możliwość rozszerzenia pamięci: dysk SSD (NVMe)
 • Pamięć zewnętrzna: wsparcie dla dysków HDD poprzez USB
 • Dysk optyczny: 4K UHD Blu-Ray

PlayStation 5 Pro będzie oczywiście dysponować lepszymi podzespołami, o ile dokładnie lepszymi? Redakcja kanału Moore's Law is Dead, twierdzi, że dotarła do informacji, według których PS5 Pro zaoferuje większy przeskok technologiczny względem PS5 niż miało to miejsce w przypadku PS4 i PS4 Pro. Co to oznacza dla nas? PlayStation 4 dysponowało 8GB pamięci GDDR5 i układem o mocy 1,84 teraflopa (TFLOPS). PS4 Pro było mocniejsze o około 2,3 raza, co przekłada się na moc obliczeniową na poziomie 4,2 TFLOPS, przy jednoczesnym zachowaniu takiej samej ilości pamięci RAM. Jeśli zatem założymy, że przeskok pomiędzy PS5 i PS5 Pro będzie tylko nieznacznie większy (np. 2,5 raza), to będziemy mogli liczyć na GPU o mocy ponad 25 TFLOPS! Obecnie, aż trudno wyobrazić sobie, co z takim sprzętem mogli by zrobić twórcy gier.

Zobacz również:

 • PS5 Slim - data premiery, cena, specyfikacja [06.01.2021]
 • Darmowe gry na PC, PlayStation oraz Xbox. Sprawdź najnowsze okazje [20.01.2022]

Wydajność w grach

Obecne PlayStation 5 radzi sobie z wyświetlaniem gier w jakości 4K i 60 klatkach na sekundę, choć nie zawsze jest to natywne 4K. Wybrane produkcje możemy uruchomić również w 120 kl/s, ale musimy liczyć się z tym, że wówczas maksymalna rozdzielczość wyniesie 1920 x 1080 pikseli (FullHD). Na co mogłaby pozwolić dodatkowa moc PS5 Pro? Rozgrywka w natywnym 4K i 60 klatkach na sekundę stałaby się standardem dla każdej produkcji. Możliwe również, że coraz więcej gier uruchomilibyśmy w jakości 4K i 120 kl/s. Znacznie częściej pojawiałby się również pełne wsparcie dla technologii ray tracing. Co jednak z rozdzielczością 8K?

ps5 pro

PlayStation 5 Pro (fot. Concept Creator / LetsGoDigital)

Teoretycznie już teraz PS5 jest w stanie obsłużyć rozdzielczość 8K, a to m.in. dzięki HDMI 2.1. Niestety, pomimo stosownego napisu na pudełku z konsolą, zabawa w takiej jakości jest obecnie niemożliwa. Sony bowiem programowo blokuje możliwość korzystania z 8K. Nie można mieć jednak do japońskiego producenta żalu, bowiem obecnie niewiele gier jest dostępnych w takiej rozdzielczości. W zasadzie dopiero w październiku 2021 roku zadebiutowała pierwsza gra na PlayStation 5, która została opracowana w jakości 8K i przy 60 klatkach na sekundę. The Touryst, bo o niej mowa, to niezależna gra akcji od studia Shin'en Multimedia.

Zwiększona wydajność PS5 Pro mogłaby jednak sprawić, że gry w 8K pojawiałby się znacznie częściej. Szczególnie, że do debiutu konsoli dojdzie najprawdopodobniej dopiero za kilka lat. Wówczas nie tylko gier, ale również kompatybilnych telewizorów byłoby znacznie więcej na rynku.

Wygląd i design

Pod względem designu PlayStation 5 Pro nie będzie najprawdopodobniej drastycznie odbiegać od tego, co obecnie oferuje nam sprzęt dziewiątej generacji od Sony. Możemy się zatem spodziewać, że po raz kolejny otrzymamy dość duże urządzenia o nietypowych kształtach. Według materiałów koncepcyjnych stworzonych przez Jermaine'a Smita (znanego również jako Concept Creator) we współpracy z serwisem LetsGoDigital, PS5 Pro oferować nam będzie nieco bardziej opływowe kształty i dwa warianty kolorystyczne na start – czarny i biały. Jak prezentuje się konsola w akcji możecie zobaczyć dokładnie na materiale Concept Creatora.

PlayStation 5 Pro - data premiery

Kiedy możemy spodziewać się premiery ulepszonej wersji PlayStation 5? Informacji na ten temat nie brakuje, choć często są one ze sobą sprzeczne. Najbardziej optymistyczny wariant zakłada, że PS5 Pro trafi do sprzedaży już w 2023 roku, czyli w trzy lata po premierze PS5. Warto przypomnieć, iż dokładnie taki sam przedział czasu dzielił wydanie PlayStation 4 i PS4 Pro. Niestety, w przypadku najnowszej konsoli Sony, taki plan może być niezwykle trudny do zrealizowania.

playstation 5 pro

PlayStation 5 Pro & PS5 Slim (fot. Concept Creator / LetsGoDigital)

Przede wszystkim, szalejąca od początku 2020 roku pandemia COVID-19 w znaczącym stopniu wpłynęła na działania japońskiego producenta i poszczególne jego działy. Co więcej, na rynku od wielu miesięcy brakuje półprzewodników, które wykorzystuje się m.in. przy produkcji konsol. Z tego też powodu wciąż (rok po premierze) tak trudno kupić PlayStation 5. Zdaniem decydentów firm takich jak Nvidia czy AMD, które zajmują się głównie tworzeniem podzespołów - trwające na całym świecie niedobory półprzewodników prawdopodobnie utrzymają się przez cały 2022 rok, co wpłynie na linię dostaw dla konsol nowej generacji. Oznacza to, że wydanie nowej wersji konsoli w 2023 roku może być dla Sony po prostu nieopłacalne. Znacznie bardziej prawdopodobną datą wydania PS5 Pro jest zatem rok 2024.

PS5 Pro - cena

Coraz więcej wskazuje na to, że w przypadku PlayStation 5 Pro japoński producent nie będzie chciał iść na skróty. Nowe urządzenie ma nam zaoferować potężny skok wydajności i niezrównane doznania. Niestety, za to wszystko przyjdzie nam sporo zapłacić. Według dotychczasowych spekulacji, ceny PS5 Pro będą zaczynać się od 600 Euro. Oznacza to, że w Polsce cena konsoli wyniesie około 2800 złotych, a co bardziej prawdopodobne producent ustali je na poziomie 2899 lub 2999 złotych. Warto tu przypomnieć, że w dniu premiery, sugerowana cena PlayStation 5 wynosiła 2299 złotych (za wersję z napędem Blu-ray). Wzrost mocy PS5 Pro równać się będzie zatem również sporej podwyżce ceny.

Ps5 pro

PS5 Slim i PS5 Pro (fot. Concept Creator / LetsGoDigital)

Czy PS5 Pro otrzyma wersję Digital Edition?

Jak już dobrze wiemy, na start dziewiątej generacji konsol Sony zdecydowało się na wydanie dwóch modeli PS5. Są to: PS5 Standard Edition oraz PS5 Digital Edition. Konsole te różnią się tak naprawdę tylko dwoma szczegółami - ceną i obecnością napędu Blu-ray. Osoby, które zdecydowały się na zakup tańszego modelu,w postaci PlayStation 5 Digital Edition, mogą kupować i instalować jedynie gry w cyfrowej dystrybucji. Można się zatem zastanawiać czy w przypadku PS5 Pro Sony będzie chciało powtórzyć ten sam zabieg.

Wydanie praktycznie tej samej konsoli w dwóch wariantach było pewnego rodzaju eksperymentem. Niestety, jak pokazują dotychczasowe dane, dla Sony niezbyt udanym. W sierpniu minionego roku, japoński producent chwalił się rekordową sprzedażą PS5. Co więcej, wówczas dowiedzieliśmy się również, że Sony już zaczyna zarabiać na każdym sprzedanym egzemplarzu urządzenia. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie wydania konsoli z napędem Blu-ray. Sprzedaż tańszego modelu - PlayStation 5 Digital, jest znacznie gorsza i nie wzbudza tak dużego zainteresowania u graczy. Dodatkowo PS5 Digital Edition wciąż nie jest sprzedawane z zyskiem.

Biorąc pod uwagę, że PS5 Pro ma być skierowane do najbardziej wymagających graczy, a więc grupy świadomych i bardzo konkretnych klientów, to mało prawdopodobne jest, aby Sony zdecydowało się na wydanie modelu bez napędu Blu-ray. Śmiało możemy stwierdzić, że przeczyłoby to całej idei stojącej za nowym modelem. To, w połączeniu z fatalną sprzedaż PS5 Digital sprawia, że powstanie PS5 Pro Digital Edition wydaje się być bardzo mało prawdopodobne.

Podsumowanie

PlayStation 5 Pro wydaje się być „pewniakiem”. Eksperyment z PS4 Pro pokazał, że ulepszone konsole w ramach jednej generacji to znakomite rozwiązanie. Niestety, problemy z dostępnością podstawowego modelu PS5, pandemia i niedobór półprzewodników sprawiają, że na debiut modelu z dopiskiem „Pro” przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Aktualizacja 1 - W 2022 i 2023 roku rynek nasyci się konsolami nowej generacji. Przyśpieszona premiera PS5 Slim i PS5 Pro?

Za nami pierwszy rok konsol nowej generacji na rynku. Zarówno PS5, jak i Xbox Series X/S radzą sobie bardzo dobrze, ale nie da się ukryć, że dostępność urządzeń wciąż jest sporym problemem. Ciekawe informacje na temat przyszłości konsol ujawniła nam pani Lisa Su - CEO firmy AMD. Według niej rok 2022 należeć będzie do PlayStation 5 i Xbox Series X/S. Ponoć najgorsze jest już za producentami i wkrótce produkcja układów scalonych i podzespołów pozwoli zarówno Sony, jak i Microsoftowi "zalać" rynek swoimi urządzeniami.

Co istotne, poprawę mamy dostrzec już w najbliższych miesiącach. Oznacza to, że rosną szansę na zakup "gołej" konsoli PS5 w rekomendowanej cenie, bez konieczności wyszukiwania najlepszych zestawów z gram i akcesoriami, które dominują w polskich sklepach. Lisa Su zdradziła również, że już w 2023 roku nowa generacja zanotuje szczytowy wzrost. Co dalej? Cóż, będzie to idealny moment na odświeżenie swojego portfolio.

Wciąż zwiększamy produkcję. Oczekujemy, że rok 2022 będzie kolejnym rokiem silnego wzrostu dla konsol. Jeśli spojrzeć na typowy cykl, to szczytowy okres z reguły przypada tak naprawdę na czwarty rok. I tak można oczekiwać, że to właśnie 2023 będzie rokiem największego wzrostu - Lisa Su, CEO AMD

Na PlayStation 6 jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, jednak PS5 Pro wydaje się być kandydatem idealnym. Sony będzie potrzebować nowego "flagowca", który będzie w stanie podtrzymać szczytową sprzedaż PlayStation 5. Jeśli prognozy pani Lisy Su się sprawdzą, to coraz bardziej prawdopodobna wydaje się premiera nowego modelu PS5 już pod koniec 2023 roku.

To na razie wszystko co wiemy o PS5 Pro. Możecie być jednak pewni, że gdy tylko pojawią się kolejne informacje na temat nowej konsoli Sony, to od razu damy wam znać.