PS5 Slim - data premiery, cena, specyfikacja [Aktualizacja]

PS5 Slim - kiedy zostanie wydane? Jak będzie wyglądać? Przedstawiamy wam wszystkie informacje oraz plotki na temat konsoli.


PS5 jest z nami już od niemal czterech miesięcy. Najnowsza konsola podbija listy sprzedaży i obecnie jest niezwykle trudno dostępna. Gracze z całego świata wręcz rzucają się na każdą kolejną dostawę urządzenia. PlayStation 5 zdążyło nam już również pokazać swój potencjał, szczególnie w takich produkcjach jak: Demon's Souls Remake, Marvel's Spider-Man: Miles Morales czy Assassin's Creed Valhalla. Nawet tak znakomity sprzęt, ma jednak pewne wady. Gracze najczęściej narzekają na rozmiary konsoli, które potrafią przyprawić o zawrót głowy.

PlayStation 5

PlayStation 5

PS5, leżąc poziomo, ma 390 mm szerokości, 104 mm wysokości i 260 mm głębokości. Waga urządzenia wynosi dokładnie 4,5 kg. Wymiary PS5 Digital Edition są niemal identyczne, cyfrowa konsola jest mniejsza o jedyne 12 mm i waży 3,9 kg. Dla porównania, (wcale niemałe) PS4 Pro mierzy: 295 mm szerokości, 55 mm wysokości i 327 mm głębokości. Sprawia to, że PlayStation 5 jest zdecydowanie największą konsolą w historii Sony.

Nic zatem dziwnego, że już teraz spekuluje się, iż japoński producent planuje wydanie nowej wersji konsoli – PS5 Slim. Przypuszczenia ta nie są bezpodstawne, jak uczy nas historia, debiut PlayStation 5 w wersji Slim wydaje się pewny. Wciąż pozostają jednak pytania: ile wyniesie cena PS5 Slim? Jak prezentować się będzie konsola? Co nam zaoferuje?

PS5 Slim - data premiery

Firma Sony przyzwyczaiła nas już do tego, że kilka lat po premierze konsol w każdej kolejnej generacji, przygotowuje nowy, „odchudzony” model – Slim.

Tak było choćby w przypadku PlayStation 3, które zadebiutowało w Japonii w 2006 roku, a już trzy lata później otrzymało wersję Slim. Co więcej, PS3 doczekało się jeszcze jednego odświeżenia w postaci modelu „Super Slim”, który zadebiutował jesienią 2012 roku.

Przedstawiciel Sony w ósmej generacji konsol – PlayStation 4, również doczekał się modelu „Slim”. Podobnie jak miało to miejsce w przeszłości, debiut „odchudzonego” wariantu odbył się trzy lata po premierze podstawowego PS4 – w 2016 roku.

W obydwu przypadkach zmniejszeniu uległy nie tylko gabaryty konsol czy ich waga, ale również pobór prądu oraz rozmiary podzespołów.

PS5 Slim - data premiery, cena, specyfikacja [Aktualizacja]

Jeśli japoński producent będzie chciał dotrzymać tradycji, to możemy się spodziewać, że PS5 Slim trafi do nas w 2023 roku. Należy jednak brać pod uwagę, że pandemia COVID-19 i problemy z dostępnością podzespołów mogą spowodować, że tym razem Sony zdecyduje się na późniejsze wydanie nowego sprzętu.

PS5 Slim - wygląd

Jak będzie się prezentować nowa wersja PlayStation 5? Cóż, możemy być pewni, że zmniejszeniu ulegną gabaryty konsoli. Miejmy jednak nadzieję, że nie wpłynie to negatywnie na funkcjonowanie samego sprzętu. Tu warto przypomnieć, że przedstawiciele Sony niejednokrotnie podkreślali, iż celowo zdecydowano się na tak dużą obudowę PS5. Zapewnia ona bowiem lepszą cyrkulację powietrza, a tym samym lepsze chłodzenie urządzenia i jego cichszą pracę.

PS5 Slim - data premiery, cena, specyfikacja [Aktualizacja]

Jak prezentować się może PS5 Slim pokazują nam rendery i materiał wideo przygotowany przez serwis LetsGoDigital, we współpracy z Jermaine'em Smitem (znanym również jako „Concept Creator”).

PS5 Slim – specyfikacja i możliwości

Jeśli chodzi o samą specyfikację PS5 Slim, to ta nie powinna się znacząco różnić od tego co dziś oferuje nam PS5. Oznacz to, że w dużej mierze prezentować się ona będzie następująco:

  • CPU: 8-rdzeniowy, 3,5 GHz (zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura Zen 2
  • GPU: 10,28 TFLOPS, 36 CUs (2,23 GHz, zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura RDNA 2
  • Pamięć operacyjna: 16 GB GDDR6/256-bit
  • Przepustowość pamięci: 448 GB/s
  • Pamięć wewnętrzna: dysk SSD o pojemności 825 GB
  • Przepustowość I/O (wejście/wyjście): 5.5 GB/s (surowa), 8-9 GB/s (skompresowana)
  • Możliwość rozszerzenia pamięci: dysk SSD (NVMe)
  • Pamięć zewnętrzna: wsparcie dla dysków HDD poprzez USB
  • Dysk optyczny: 4K UHD Blu-Ray

Jak zatem nie trudno się domyślić, PS5 Slim zaoferuje nam takie same wrażenia w grach, jak oryginalny model. Mało prawdopodobne jest, aby Sony zdecydowało się na model sprzedażowy Microsoftu, który już teraz oferuje dwa znacząco różniące się od siebie warianty konsoli dziewiątej generacji – Xbox Series X i Series S.

PS5 Slim - cena

Pora na odpowiedź na najważniejsze pytanie – czy PS5 Slim będzie tańsze w dniu premiery od klasycznego wydania? Śmiało możemy założyć, że tak!

PS5 Slim - data premiery, cena, specyfikacja [Aktualizacja]

Sony zdążyło przyzwyczaić nas już do tego, że wersje „Slim” są zawsze tańsze. Przypomnijmy, w dniu premiery cena PS4 została ustalona na poziomie 399 dolarów. Wydana trzy lata później konsola – PS4 Slim, kosztowała w dniu debiutu już „tylko” 299 dolarów.

Idąc tym tropem możemy założyć, że cena PS5 Slim powinna wynosić około 400 dolarów (czyli tyle, ile obecnie trzeba zapłacić za PS5 Digital Edition).

Podsumowanie

Choć debiut PS5 Slim wydaje się nieunikniony, to wciąż tak naprawdę niewiele wiemy na temat urządzenia. Z pewnością będzie ono mniejsze i tańsze. Czy jednak zaoferuje coś jeszcze, a może PS5 Slim, podobnie jak podstawowy wariant pojawi się w dwóch edycjach?

Możecie być pewni, że gdy tylko pojawią się kolejne informacje na temat kolejnej konsoli Sony, to od razu damy wam znać.

Aktualizacja 17.05.2021 - nowa wersja konsoli już w produkcji

Choć PlayStation 5 jest na rynku nieco ponad pół roku, to według najnowszych informacji, Sony pracuje już nad nową wersją konsoli! Takie wieści dostarczyli nam dziennikarze serwisu DigiTimes. Dotarli oni do źródeł bliskich producentowi, z których wynika, że Japończycy pracuje nad nową wersją konsoli PS5. Co więcej, Jej produkcja rozpocznie się już między drugim a trzecim kwartałem 2022 roku. Możemy się zatem spodziewać, że nowe PS5 pojawi się w sklepach najwcześniej pod koniec 2022 roku.

Na co możemy liczyć w przypadku nowego modelu? Niestety, nie będzie to wyczekiwany "Lite", a jedynie przeprojektowane PlayStation 5. Sony chce wykorzystać nowe procesory AMD wykonane w 6 nm procesie litograficznym zamiast obecnie stosowanym 5 nm, aby zmniejszyć koszty produkcji. Jednocześnie japoński producent ma nadzieję, że łatwiejszy dostęp do nowych podzespołów od AMD sprawi, że wreszcie uda się dostarczyć odpowiednią liczbę konsol na rynek.

Co to oznacza dla sympatyków konsol Sony wyczekujących "odchudzonego" modelu Lite? Cóż, najprawdopodobniej na nową wersję konsoli będziemy musieli poczekać nieco dłużej niż zwykle. PS5 Lite może do nas trafić zatem w okolicach 2023 roku.