PS5 – gdzie i kiedy będzie można kupić konsolę? Kompletna lista sklepów [05.05.2021]

Wciąż poszukujecie PlayStation 5? Sprawdźcie zatem, w których sklepach i kiedy dostaniecie konsolę Sony.


Zdaniem Sony, PlayStation 5 bije wszelkie rekordy sprzedaży. Niestety, wciąż nie poznaliśmy dokładnych danych, dlatego też nie wiemy na ile są to fakty, a na ile czcze przechwałki producenta. Ponoć o sukcesie PS5 mają świadczyć problemy z dostępnością sprzętu, pomimo tego, że Sony przygotowało na jego premierę rekordową liczbę egzemplarzy (choć znowu – nie mamy pojęcia ile dokładnie). Jeśli należycie do osób, które również miały chrapkę na PS5 i staliście się mimowolnymi „ofiarami” sukcesu konsoli, to mamy dla was dobre wieści. Sony cały czas intensywnie pracuje nad zwiększeniem produkcji konsoli i ułatwieniem jej dostępności. Choć na zdobycie sprzętu jeszcze w tym roku szanse macie znikome, to śmiało możemy założyć, że w styczniu sytuacja zacznie się normować, a już w lutym/marcu, każdy chętny będzie mógł nabyć swój wymarzony egzemplarz PS5.

Chcąc pomóc wam w zakupach, przygotowaliśmy dla was listę polskich i zagranicznych sklepów, w których możecie wypatrywać obecności PS5. Wpis będzie stale aktualizowany, więc możecie liczyć na „najświeższe” informacje.

PS5 – dostępność w polskich sklepach (Aktualizacja 05.05.2021)

Konsola Sony PlayStation 5

Konsola Sony PlayStation 5

Niestety, ale obecnie większość polskich sklepów nie posiada na stanie konsoli PlayStation 5. Warto jednak stale je monitorować, bowiem w wielu z nich regularnie pojawiają się nowe dostawy.

RTV Euro AGD

W RTV Euro AGD konsola PlayStation 5 jest tymczasowo niedostępna. Sklep opublikował jednak oficjalną wiadomość, w której informuje, że kolejna dostawa konsol PS5 jest już potwierdzona i dotrze ona do końca stycznia. Niestety, mało prawdopodobne jest, aby trafiła ona do "otwartej sprzedaży". W pierwszej kolejności nowy sprzęt będzie oferowany osobom, których zamówienia na konsole zostały poprzednio anulowane. Następnie, obsługa sklepu będzie kontaktować się z klientami, którzy zapisali się do newslettera. Jeśli ze styczniowej dostawy PS5 zostaną jakieś egzemplarze, to wówczas trafią one do "otwartej sprzedaży".

Aktualizacja 12.03.2021

Przedstawiciele sieci sklepów RTV Euro AGD potwierdzili już, że w marcu pojawi się kolejna duża dostawa konsol PS5. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, pierwszeństwo otrzymają osoby, które zapisały się do newslettera na oficjalnej stronie sklepu. Jak ujawniono, obejmuje kolejność zapisów. Wciąż zatem możecie jeszcze dołączyć do listy oczekujących. Warto jednak pamiętać, że jedna osoba może zakupić tylko jedną konsolę.

Aktualizacja 20.04.2021

Sieć RTV Euro AGD kontynuuje swoją politykę i zarówno w kwietniu jak i prawdopodobnie maju, konsole PS5 będą w pierwszej kolejności trafiać do klientów, którzy zapisali się do newslettera na oficjalnej stronie sklepu. Jeśli z danej dostawy pozostaną wolne egzemplarze, to najprawdopodobniej trafią one do "wolnej sprzedaży".

Media Expert

W Media Expert konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna. Jak jednak zapewnił nas rzecznik ME - Choć na tę chwilę urządzeń nie ma w sprzedaży, to sklep cały czas intensywnie pracuje nad ich dostępnością. Warto śledzić konta Media Expert w mediach społecznościowych, bowiem to właśnie tam, na bieżąco, są publikowane nowe informacje na temat PS5 i nie tylko.

Aktualizacja 18.01.2021

Przedstawiciele Media Expert potwierdzili na Twiterze, że od 21 stycznia będzie realizowana wysyłka PlayStation 5 w wersji z napędem Blu-ray. Co więcej, ujawniono również, że już od kilku dni do klientów są rozsyłane wersje konsoli All-Digital, czyli te umożliwiające jedynie zakup gier z cyfrowego sklepu - PS Store. Ile dokładnie egzemplarzy otrzymał sklep? Tego niestety nie wiemy. Warto tu podkreślić, że w pierwszej kolejności realizowane są zamówienia, które zostały złożone już w listopadzie i grudniu. Nie wiemy zatem, czy Media Expert będzie posiadać wystarczającą liczbę konsol, aby po udostępnić PS5 w "otwartej sprzedaży".

Ogłoszenie przedstawicieli sklepu może być jednak dobrym zwiastunem na najbliższą przyszłość. Potwierdzają się bowiem wcześniejsze informacje o nowej dostawie PS5 w drugiej połowie stycznia. Możemy śmiało założyć, że niebawem kolejne polskiej (i nie tylko) sklepy będą informować o dostępności konsoli. Biorąc jednak pod uwagę zainteresowanie nią, trzeba liczyć się z tym, że ze sklepowych półek zniknie błyskawicznie.

Aktualizacja 05.05.2021

Wciąż "polujecie" na PS5? Jeśli tak, to mamy dla was dobrą wiadomość. W sieci sklepów Media Expert regularnie pojawiają się nowe zestawy z konsolą.

Choć większość graczy wolałaby, aby polskie sklepy udostepniały samą konsolę, to niesety na rynku debiutuje głównie zestawy z grami i akcesoriami. Najlepszym tego przykładem jest dzisiejsza oferta Media Expert, w której skład, oprócz PS5 z napędem Blu-ray, wchodziły również: dodatkowy kontroler DualSense (idealny do kooperacji z bliskimi) oraz gry Demon’s Souls Remake i MediEvil. Całość wyceniono na 2999 złotych.

Media Markt

W Media Markt konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna. Ostatni raz PlayStation 5 było dostępne w sklepie dnia 19 marca 2021.

Aktualizacja 09.04.2021

Konsola PlayStation 5 jest ponownie dostępna w sieci sklepów Media Markt:

Morele

W Morele konsola jest PS5 jest tymczasowo dostępna. Niestety, ceny urządzenia mocno odbiegają od rekomendowanych cen producenta.

NeoNet

W NeoNet konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna. Ostatni raz PlayStation 5 było dostępne w sklepie dnia 19 marca 2021.

Aktualizacja 22.02.2021

Sieć sklepów NeoNet przyjęła ciekawą strategię sprzedaży PS5 i niemal w każdym tygodniu oferuje zestaw dla fanów konsoli. Liczba dostępnych egzemplarzy jest oczywiście mocno ograniczona i z reguły już po kilkunastu minutach od pojawienia się oferty, cały nakład zostaje wyprzedany.

Aktualizacja 26.02.2021

Konsola PlayStation 5 jest ponownie dostępna w sieci sklepów NeoNet i to w kilku atrakcyjnych zestawach:

Aktualizacja 09.04.2021

Konsola Sony PlayStation 5 ponownie pojawiła się w sieci sklepów NeoNet. Tym razem do wyboru macie dwa rozbudowane zestawy:

Neo24.pl

W Neo24.pl konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna.

Electro

W Electro konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna.

Komputronik

W Komputronik konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna.

X-KOM

W X-KOM konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna.

Aktualizacja 29.01.2021

Choć konsola PS5 wciąż jest niedostępna w sieci sklepów X-kom, to być może już niebawem coś w tej kwestii się zmieni. W odpowiedzi na nasze zapytanie, przedstawiciele sklepu stwierdzili: "Niestety tutaj jesteśmy w 100 procentach uzależnieniu od producenta. Cały czas naciskamy na Sony, chcemy przecież jak najszybciej dostarczyć konsole naszym klientom. Na ten moment otrzymaliśmy odpowiedź, że kolejne informacje na temat dostępności PS5 pojawią się dzisiaj". Zatem podobnie jak w przypadku innych sklepów, warto śledzić nie tylko główną stronę, ale również konta w media społecznościowych X-komu, możliwe, że już niebawem otrzymamy konkrety na temat dostępności PlayStation 5.

Mall.pl

W Mall.pl konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna.

Avans

W Avans konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna.

Ultima.pl

W Ultima.pl konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna.

Empik

W Empik konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna.

Amazon.pl

W Amazon.pl konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna. Warto jednak podkreślić, że PlayStation 5 (najczęściej w zestawach z grami i akcesoriami) pojawia się w Amazon.pl z dużą regularnością. Warto zatem regularnie obserwować ofertę sklepu.

Allegro (oficjalny sklep)

W oficjalnym sklepie Allegro konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna.

Aktualizacja 12.04.2021

W oficjalnym sklepie Allegro konsola PS5 będzie dostępna w dwóch zestawach 12 kwietnia (poniedziałek) o godzinie 12:00.

Allegro (serwis aukcyjny)

Serwis aukcyjny Allegro to obecnie jedynie miejsce gdzie można nabyć PlayStation 5. Jednak odradzamy wam zakup wymarzonego sprzętu w ten sposób. Nie zważając już na horrendalne kwoty jakie trzeba zapłacić za sprzęt (ceny konsol są mocno zawyżone i sięgają nawet 5 tysięcy złotych), to kupując u takich "sprytnych" sprzedawców, dodatkowo wspieracie tego typu praktyki. Czy są one nielegalne? Jeszcze nie. Czy są nieetyczne? Z całą pewnością tak. Brytyjski parlament już zaczął pracować nad odpowiednią modernizacją prawa, która ukróci tego rodzaju działania. Wielce prawdopodobne, że wkrótce i inne państwa pójdą śladem Wielkiej Brytanii i uniemożliwią wykupywanie trudno dostępnego towaru, a następnie odsprzedawaniu go za wartość znacznie przekraczającą sugerowaną przez producenta cenę.

Jeśli jednak nie możecie się już powstrzymać, to wszystkie oferty związane z PS5 na serwisie aukcyjnym Allegro znajdziecie tutaj.

PS5 – dostępność w Europie (Aktualizacja 05.05.2021)

Konsola Sony PlayStation 5 wraz z akcesoriami

Konsola Sony PlayStation 5 wraz z akcesoriami

PS5 możecie również zamówić w zagranicznych sklepach, np. w Amazonie. Warto przy tym pamiętać, że każdy europejski oddział firmy dysponuje oddzielną pulą konsol, więc warto zaglądać na strony dedykowane poszczególnym krajom/regionom. Alternatywnie możecie spróbować swoich sił również w brytyjskich sklepach, które z reguły uchodzą za najlepiej wyposażone i z pewnością mogą liczyć na pierwszeństwo w dostawach.

Amazon.it

W Amazon.it konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna.

Amazon.co.uk

W Amazon.co.uk konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna. Sprzedawca po raz ostatni otrzymał zapasy PS5 w marcu 2021 roku, jednak potwierdzono już, że kolejne egzemplarze konsoli trafią do sprzedaży niebawem.

Aktualizacja 15.02.2021

Nowa dostawa konsol powinna pojawić się w Amazon.co.uk już w dniach 15-20 luty.

Aktualizacja 22.02.2021

Przewiduje się, że kolejna dostawa do sklepu trafi w ostatnich dniach lutego.

Amazon.es

W Amazon.es konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna.

Amazon.de

W Amazon.de konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna.

Game.co.uk

W Game.co.uk konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna. Sprzedawca po raz ostatni otrzymał zapasy PlayStation 5 w marcu 2021 roku.

Aktualizacja 15.02.2021

Nowa dostawa konsol powinna pojawić się w Game.co.uk już w dniach 15-20 luty.

Aktualizacja 22.02.2021

Przewiduje się, że kolejna dostawa do sklepu trafi w tygodniu zaczynającym się 22 lutego.

ShopTo.net

W ShopTo.net konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna.

Currys.co.uk

W Currys.co.uk konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna. Sprzedawca po raz ostatni otrzymał zapasy PlayStation 5 w marcu 2021 roku

Aktualizacja 15.02.2021

Nowa dostawa konsol powinna pojawić się w Game.co.uk już w dniach 15-20 luty.

Aktualizacja 22.02.2021

Przewiduje się, że kolejna dostawa do sklepu trafi w ostatnich dniach lutego.

Aktualizacja 03.03.2021

Przewiduje się, że kolejna dostawa do sklepu trafi już na początku marca.

GameStop

W Europejskim oddziale GameStop konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna. Przedstawiciele sklepu potwierdzili jednak, że w dniu 21.01.2021 trafią do "otwartej sprzedaży" kolejne egzemplarze PlayStation 5. Ich liczba ma być jednak mocno ograniczona, więc warto regularnie zaglądać na stronę sklepu.

Smyths Toys

W Smyths Toys konsola PS5 jest tymczasowo niedostępna. Sprzedawca po raz ostatni otrzymał zapasy PlayStation 5 w lutym 2021 roku. Sklep potwierdził jednak, że kolejna dostawa trafi do nich już w marcu. Warto zatem zapisać się do newslettera.

Aktualizacja 22.02.2021

Przewiduje się, że kolejna dostawa do sklepu trafi w marcu.

Aktualizacja 28.12.2020

Jeśli nie udało się wam zdobyć PlayStation 5 w okresie świątecznym, to niestety nie macie już co liczyć kupno nowego sprzętu (chyba, że z drugiej ręki). Według najnowszych informacji, Sony szykuje kolejną (sporą) dostawę PlayStation 5 na druga połowę stycznia. Choć większość polskich sklepów wciąż milczy na ten temat, to coraz więcej sprzedawców z USA rozsyła do klientów informacje o dostępności konsoli właśnie pod koniec stycznia. Co więcej, do wielkiej premiery konsoli szykują się również oficjalne oddziały japońskiego producenta w Indiach (tam PS5 jeszcze nie zdąrzyło zadebiutować). Na początku nowego roku Sony ma oficjalnie wyznaczyć datę debiutu PlayStation 5 w Indiach, która według licznych źródeł odbędzie się pod koniec stycznia 2021. Wszystko wskazuje na to, iż Sony faktycznie zwiększyło produkcję konsol i już za kilka tygodni kolejna ich partia powinna trafić do sklepów.

Aktualizacja 21.01.2021

Choć PlayStation 5 wciąż jest niezwykle trudno dostępne, to pojawiło się "światełko w tunelu". Zarówno polskie, jak i zagraniczne sklepy zaczęły rozsyłać wiadomości o nowych dostawach, potwierdziły to już m.in. takie sieci jak: RTV Euro AGD, Media Expert, brytyjski Currys oraz GameStop, a także Amazon. W większości przypadków liczba egzemplarzy konsoli wciąż jest mocno ograniczona, więc jeśli zależy wam na zdobyciu PS5 musicie regularnie śledzić strony sklepów i ich aktywność w mediach społecznościowych. Warto również zapisać się do newslettera związanego z PlayStation 5 u konkretnych sprzedawców.

Aktualizacja 29.01.2021

W ostatnich dniach konsola PlayStation 5 ponownie była dostępna w niektórych polskich, jak i zagranicznych sklepach. Z reguły jednak wystarczyło kilkanaście minut, aby cały dostępny nakład został wyprzedany. Nowe egzemplarze zawitały m.in. do Media Markt, NeoNet czy RTV Euro AGD. Jeśli wciąż nie udało się wam zdobyć wymarzonego egzemplarza PS5, to nie mamy dla was dobrych wieści. Jak ujawniła niedawno Lisa Su - CEO firmy AMD, czyli głównego dostawcy podzespołów do konsol dziewiątej generacji, problemy z dostępnością konsol (zarówno PS5, jak i Xbox Series X) mogą się utrzymać do drugiego półrocza bieżącego roku. Jej zdaniem, spowodowane jest zatorowaniem się produkcji komponentów na całym świecie. Najprościej rzecz ujmując, producenci nie byli przygotowani na tak duży popyt konsol, gier i komputerów osobistych dedykowanych gamingowi.

Pozostaje wam zatem regularne wypatrywanie konsoli w sklepach online. Zdaniem Sony, kolejna dostawa sprzętu powinna trafić do sprzedaży już w lutym.

Aktualizacja 15.02.2021

Kolejna dostawa PlayStation 5 nadchodzi! Jak donos PS5StockUK, już w tym tygodniu do największych brytyjskich sklepów z elektroniką i grami zawita nowa dostawa PS5. Czy możemy dać wiarę tym wieściom? Jak najbardziej, PS5StockUK już wielokrotnie udowadniało w ostatnich miesiącach, że ma dostęp do sprawdzonych źródeł i z niemal ze stu procentową skutecznością typowało kolejne dostawy PS5 do sklepów. Co istotne, informacje te pokrywają się ze wcześniejszymi zapewnieniami Sony. Przedstawiciele firmy niejednokrotnie podkreślali, że już kolejne egzemplarzye PlayStation 5 trafią na rynek właśnie w drugiej połowie lutego.

Musicie być zatem czujni i wypatrywać pojawiających się ofert. Jeśli jednak wolicie zakupy w polskich sklepach, to również mamy dla was dobre wieści. Wielce prawdopodobne, że w nadchodzących dniach również na terenie polski pojawi się nowa dostawa PS5. Rynek Brytyjski to jeden z największych w Europie. Nic zatem dziwnego, że jako pierwszy otrzymuje dostawy PlayStation 5. Z całą pewnością jednak Sony przygotowało również nowe urządzenia z myślą o pozostałych krajach, w tym Polsce.

Aktualizacja 03.03.2021

W drugiej połowie lutego PS5 było częstym gościem zarówno polskich, jak i zagranicznych sklepów. Nie oznacz to jednak, że problemy z dostępnością konsoli już minęły, wręcz przeciwnie. Chcąc stać się posiadaczem PlayStation 5 wciąż mamy do wybory zaledwie dwie opcje - czujne wypatrywanie i walkę o każdy egzemplarz, który trafia do sklepów bądź zakup urządzenia po znacznie zawyżonej cenie na internetowych aukcjach.

Sony robi co może, aby sprostać wymaganiom rynku, ale nie zależy to tylko od japońskiego producenta. Twórcy podzespołów wciąż nie nadążają z produkcją, co automatycznie przekłada się na mniejszą liczbę urządzeń końcowych. Ostatnio w tym temacie działał nawet prezydent USA - Joe Biden, który podpisał rozporządzenie wykonawcze mające na celu rozwiązanie problemu globalnego niedoboru półprzewodników - powszechnie znanych jako "chipy" - który dotknął wiele branż.

Z ostatnio opublikowanych informacji wiemy także, że kolejna dostawa konsol nowej generacji trafi do nas już w marcu.

Aktualizacja 12.03.2021

Choć sytuacja związana z dostępności PS5 wciąż jest daleka od idealnej, to coraz częściej rzeczona konsola pojawia się zarówno w polskich, jak i zagranicznych sklepach. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie najnowsze urządzenie Sony miało na stałe zagościć na sklepowych półkach. Ostatnie komentarze, zarówno ze strony włodarzy japońskiego producenta, jak i innych firm, które cierpią z powodu braku na rynku odpowiedniej liczby półprzewodników i podzespołów, unormowania sytuacji możemy spodziewać się najwcześniej w drugiej połowie 2021 roku. Oznacza to, że jeszcze przynajmniej przez kilka miesięcy wszyscy chętni na kupno PS5 muszą liczyć na łut szczęścia i dobry refleks.

Niektóre zagraniczne sklepy, chcąc walczyć z nieuczciwymi kupującymi, którzy np. wykorzystują boty, postanowiły użyć dość niekonwencjonalnych metod. Brytyjski Currys zorganizował np. loterię. Wszyscy chętni na zakup PS5 mogą zarejestrować się w „PS5 Priority Pass”. Następnie włodarze sklepu wybiorą losowo szczęśliwców, którzy otrzymają unikalny kod umożliwiający im nabycie PS5. Kod pozostanie ważny przez 72 godziny. Niestety, odbiór sprzętu możliwy będzie jedynie w lokalnych sklepach Currys. Miejmy, jednak nadzieję, że w przyszłości podobne inicjatywy obejma również osoby spoza Wielkiej Brytanii.

Polskie sklepy pozostają póki co przy standardowej sprzedaży. Co więcej, większość z nich nie zapowiada już kolejnych dostaw. Sprzęt po prostu pojawia się w sklepie, a następnie, najczęściej po kilkunastu minutach, już z niego znika. Dla niektórych użytkowników problemem jest również sposób sprzedaży konsoli, która w rodzimych placówkach. PlayStation 5 najczęściej pojawia się w różnego rodzaju zestawach (z grami bądź akcesoriami), co automatycznie podnosi całkowity koszt zakupu konsoli. Na przykład, 10 marca w NeoNet dostępny był zestaw, w którego skład wchodziła konsola PS5 wraz z grami: The Last of Us Part II, Demon's Soul Remake oraz Marvel's Spider-Man Miles Morales. Całość wyceniono na 2982 złote. Przypomnijmy, że producent ustalił cenę samej konsoli na poziomie 2300 złotych (wersja z napędem Blu-ray). Nie każdy jednak jest gotów wydać kilkaset złotych więcej na gry, które np. go nie interesują bądź akcesoria, z których nie będzie korzystał.

Niestety, to póki co jedyny sposób, aby nabyć PS5. Na pocieszenie pozostaje nam wiadomość od Sony, w której japoński producent zapewnia, że robi co może, aby dostarczyć jak najwięcej konsol na rynek, w jak najkrótszym czasie.

Aktualizacja 19.03.2021

Ostatni tydzień był wyjątkowo łaskawy dla osób poszukujących PlayStation 5. Konsola regularnie pojawiała się w polskich sklepach, m.in. w Amazon.pl, Media Markt i NeoNet. Jeśli wciąż nie udało wam się zdobyć własnego egzemplarza, to radzimy wam wypatrywać ofert właśnie w tych sklepach. W ostatnich tygodniach, to one najczęściej w Polsce udostępniały sprzęt japońskiego producenta w atrakcyjnych zestawach z grami.

Aktualizacja 01.04.2021

Niestety, ale nic nie wskazuje na to, aby konsole PlayStation 5 miały w najbliższym czasie na stałe "wylądować" na sklepowych półkach. Sony wciąż stara się dostarczyć jak największą liczbę urządzeń na rynek, ale wciąż szalejąca pandemia koronawirusa skutecznie utrudnia działania japońskiemu producentowi. Na pocieszenie pozostaje nam fakt, że polski rynek pomału zaczyna wykazywać pierwsze symptomy nasycenia. Choć nowe egzemplarza znikają ze sklepów błyskawicznie, to można zauważyć, że zainteresowani mają obecnie znacznie więcej czasu na reakcję niż jeszcze na początku roku. Coraz częściej zdarza się, że niektóre oferty związane z PlayStation 5 "wiszą" w sieci nawet kilkadziesiąt minut, a w skrajnych przypadkach kilka godzin. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż trzeba być czujnym i polować na wybrany przez siebie zestaw (kupienie samej konsoli jest obecnie praktycznie niemożliwe).

Sklepy, które najczęściej udostępniają konsolę PS5 (najczęściej w zestawach z grami i akcesoriami) to obecnie: Amazon.pl, Media Markt, Media Expert oraz NeoNet. Pozostałe sieci albo przyjmują zamówienia w innej formie, albo już od dłuższego czasu w ogóle nie mieli na stanie najnowszych konsol Sony.

Aktualizacja 06.04.2021

Niestety nie mamy najlepszych wieści dla osób, które wciąż poszukują konsol nowej generacji - PS5 i Xbox Series X. Jak wynika z najnowszych informacji, problemy z dostępnością urządzeń mogą się utrzymać do połowy 2022 roku!

Choć mogłoby się wydawać, że coraz łatwiej jest dostać konsolę PS5 w sklepach, to w rzeczywistości problemy z produkcją urządzeń wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Po prostu spora część graczy nabyła już sprzęt, stąd też złudzenie, że konsol jest więcej. Brakującym ogniwem w procesie produkcji konsol są półprzewodniki, najwięksi producenci na świecie już kilka miesięcy temu ogłaszali, że nienadążają z tworzeniem podzespołów.

Tym razem do tego grona dołączyła firma Foxconn, która m.in. zaopatruje w półprzewodniki Apple. Young Liu - prezes tajwańskiej korporacji, ujawnił, że jego firma nie będzie w stanie zrealizować co najmniej 10 procent spływających zamówień. Co gorsze, pułap niezrealizowanych zleceń może wzrosnąć. Problemy takiego giganta jak Foxconn idealnie obrazują sytuację na globalnym rynku półprzewodników.

Problemy z dostępnością kluczowych podzespołów odbije się nie tylko na producentach konsol, ale również smartfonów, komputerów czy kart graficznych.

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo nie zobaczymy konsol PS5 spokojnie zalegających na sklepowych półkach, bez względu na to czy fizycznych, czy cyfrowych.

Aktualizacja 12.04.2021

Konsola PlayStation 5 będzie dostępna w oficjalnym sklepie Allegro już dziś w dwóch atrakcyjnych zestawach:

Sprzedaż powyższych zestawów rozpocznie się o godzinie 12:00.

Aktualizacja 20.04.2021

Sytuacja związana z dostępnością PS5 nie wygląda dobrze i mało prawdopodobne, aby miała się poprawić. Choć na polskim rynku regularnie pojawiają się kolejne egzemplarze, to są one dostępne w mocno limitowanych ilościach. Niemal pewne jest już, że nie zobaczymy PlayStation 5 swobodnie leżących na sklepowych półkach do końca 2021 roku, a może nawet dłużej. Jeśli zatem tylko nadarzy się okazja, nie wahajcie się nabyć własnego egzemplarza konsoli.

Gdzie najłatwiej o taką okazję? Sieci sklepów NeoNet, Media Expert, Media Markt, Amazon.pl to obecnie liderzy jeśli chodzi o częstotliwość udostępniania PS5 w naszym kraju. Wbrew pozorom, nowe konsole Sony znacznie łatwiej dostać w Polsce niż poza granicami kraju.

Aktualizacja 29.04.2021

Sony podczas ostatniego sprawozdania finansowego pochwaliło się, że tylko w ostatnim kwartale na rynek trafiło 3,3 miliona konsol PS5, co w sumie daje nam już 7,8 miliona urządzeń, które trafiły do graczy od dnia premiery. Warto podkreślić, że żadna konsola Sony w historii nie osiągnęła takiego wyniku, tak szybko. Choć japoński producent dwoi się i troi, to popyt na konsole nowej generacji jest tak duży, że w obecnych warunkach praktycznie nie ma szans na to, aby mu sprostać.

Hiroki Totoki - dyrektor finansowy Sony, szczerze wyznał, że jego firma nie spodziewa się, iż całkowicie rozwiąże problemy z dostawami PS5 do końca bieżącego roku. Dodał on również, że Sony rozważa obecnie różne rozwiązania, aby poradzić sobie z globalnym niedoborem komponentów sprzętowych, w tym potencjalnie zmieniając projekty sprzętu lub pozyskując dodatkowych dostawców.

Niedobór półprzewodników to jeden czynnik, ale są też inne czynniki, które będą miały wpływ na wielkość produkcji. Tak więc, obecnie chcielibyśmy celować w [pobicie - przyp. red.] sprzedaży z drugiego roku [obecności PS4 na rynku - przyp. red.] na poziomie 14,8 mln. - Hiroki Totoki

Co ciekawe, w podobnym tonie wypowiedziała się Amy Hood - dyrektor finansowy Microsoftu, która ujawniła, że problemy z dostępnością konsol Xbox Series X i Series S utrzymają się jeszcze wiele miesięcy.

Jak zatem doskonale widać, nie mamy co liczyć na spokojny zakup konsol nowej generacji w sklepie. Jeśli zatem chcecie przejść na PS5 bądź Xbox Series X, to nie wahajcie się zainwestować w nowym sprzęt kiedy tylko się on pojawi.

Gdy tylko będziemy wiedzieć coś więcej, możecie spodziewać się aktualizacji.