PS5 - jaki pad wybrać? Nie tylko DualSense

Jaki jest najlepszy pad do PS5? Czy liczy się tylko DualSense? Odpowiadamy na te, i wiele innych pytań.


Jaki pad do PS5?

Dziewiąta generacja konsol jest już z nami, choć zarówno Sony, jaki Microsoft przygotowały dla nas ciekawe i potężne urządzenia, to japoński producent wydaje się mieć małą przewagę, a jest nią pad do PS5DualSense. Ten, pod wieloma względami rewolucyjny kontroler, jest dedykowany PlayStation 5 (choć możemy z niego korzystać również na PC), ale co, jeśli chcemy skorzystać z innego pada? Czy jest to możliwe na nowej konsoli Sony? Owszem, ale tylko pod pewnymi względami.

Japoński producent zadbał o wsteczną kompatybilność nie tylko pod względem gier, ale również sprzętu. Jeśli zatem posiadacie licencjonowane urządzenia dedykowane PS4, to bez problemu skorzystacie z nich również na PS5. Niestety, wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Jakie one są, przybliżymy przy okazji prezentowania najlepszych padów do PlayStation 5:

Sony DualSense

PS5 - jaki pad wybrać? Nie tylko DualSense

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że oficjalny pad do PlayStation 5 to obecnie najlepszy wybór dla większości graczy. Nowy, ergonomiczny design, wbudowany mikrofon, adaptacyjne spusty (przyciski L2 i R2), które pozwolą twórcom na lepsze przystosowanie ich do konkretnych czynności w grach czy wreszcie technologia haptyczna sprawiają, że w większości gier DualSense sprawdzi się idealnie. Najwięcej z niego „wyciśniemy” w grach tworzonych przez wewnętrzne studia Sony, bowiem to właśnie w nich najmocniej odczujemy oddziaływanie technologii haptycznej, która w kontrolerze PlayStation zastępuje wysłużone już klasyczne wibracje. Wykorzystuje ona zmysł dotyku do jak najlepszego odwzorowania poszczególnych ruchów w cyfrowych światach. Możliwe będzie rozróżnienie czy nasz awatar porusza się akurat po twardej nawierzchni, czy na przykład przedziera się przez grząskie wrzosowisko. DualSense jest domyślnie dołączony do zestawu z konsolą, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyście zakupili go oddzielnie.

Zobacz również:

  • Roz(g)rywka w ferie. Najlepsze oferty dla graczy
  • PS5 – gdzie kupić konsolę? Kompletna lista sklepów z PlayStation 5 [28.01.2022]

Sony DualShock 4

PS5 - jaki pad wybrać? Nie tylko DualSense

Klasyczny DualShock 4 z PlayStation 4 jeszcze do niedawna określany był mianem najlepszego kontrolera w historii Sony. Obecnie, jego miejsce zajął młodszy brat – DualSense, ale nie oznacza to, że o wysłużonym DS-ie musicie zapomnieć. Wręcz przeciwnie, wciąż możecie wykorzystać go do zabawy na najnowszej konsoli Sony. Niestety, jest pewien „haczyk”. Za pomocą DS4 możecie ogrywać wyłącznie gry, działające w ramach wstecznej kompatybilności. Wszystkie tytuły dedykowane PlayStation 5 wymuszają na nas korzystanie z kontrolera DualSense. Jeśli jednak wciąż macie sporą „kupkę wstydu” z poprzedniej generacji, to DualShock 4 nadaje się idealnie do nadrobienia zaległości.

Razer Raiju Ultimate

PS5 - jaki pad wybrać? Nie tylko DualSense

Razer Raiju Ultimate to jeden z najlepszych padów do PlayStation 4 na rynku. Dzięki wstecznej kompatybilności, możecie go również wykorzystać na PlayStation 5. Nie tylko znakomity design, ale również niezwykła funkcjonalność cechuje produkt marki Razer. Raiju Ultimate pozwala nam na niespotykaną dotąd personalizację ustawień kontrolera - od zmiany przypisania przycisków wielofunkcyjnych, po regulację czułości. Co więcej, możemy dokonać również fizycznych zmian pada i np. wymienić gałki czy wybrać D-pad odchylany lub z indywidualnym układem przycisków. Producent zadbał także o możliwość łączności zarówno bezprzewodowej, jak i za pomocą kabla. Wszelkie zmiany w ustawieniach pada dokonujemy za pomocą wygodnej aplikacji na smartfony. Niestety, podobnie jak ma to miejsce w przypadku DualShock 4, Razer Raiju Ultimate możemy wykorzystać na PlayStation 5 wyłącznie do gier z ery PS4. Na pocieszenie pozostaje nam fakt, że pełnię możliwości kontrolera możemy wykorzystać również na PC.

NACON Revolution Unlimited Pro

PS5 - jaki pad wybrać? Nie tylko DualSense

Jeśli należycie do graczy, którzy znacznie bardziej cenią sobie układ gałek i klawiszy znany z kontrolera do konsol Xbox, to rozwiązaniem dla was może być zakup NACON Revolution Unlimited Pro. Ten dedykowany PlayStation 4 pad, łączy w sobie najlepsze cechy kontrolerów od Sony i Microsoftu oraz dodaje coś od siebie. Revolution Unlimited Pro łączy się z wybranym przez nas urządzeniem (PS4, PS5, PC) bezprzewodowo (bluetooth), bądź przewodowo (kabel USB). Producent przygotował dla nas szeroką gamę personalizacji. Od możliwości: ustawienia krzywej reakcji dla każdego drążka, odwrócenia osi Y drążków, zamiany lewego i prawego drążka przez regulację czułości oraz neutralnej strefy każdego spustu, po niezależną regulację intensywności wibracji w lewym i prawym drążku. Co więcej, dzięki dołączonym do zestawu ciężarkom i specjalnemu designowi, nawet wagę kontrolera możemy dostosować do swoich upodobań. NACON Revolution Unlimited Pro możemy wykorzystać do zabawy na PlayStation 5, ale podobnie jak ma to miejsce w przypadku większości zewnętrznych padów – tylko do gier w ramach wstecznej kompatybilności.