PSP - europejska premiera dopiero we wrześniu

Firma Sony Computer Entertainment Europe poinformowała o oficjalnej dacie premiery przenośnej konsoli PSP w Europie. Zapowiadana wcześniej na koniec marca br. premiera PSP odbędzie się ostatecznie 1 września 2005 roku.

PlayStation Portable pojawiła się już w Japonii i na kontynencie amerykańskim. W obu przypadkach premiera PSP okazała się ogromnym sukcesem dla korporacji. Na podobny sukces Sony liczy zapewne również w Europie, gdzie, podobnie jak w USA, PSP będzie dostępna w jednym zestawie z akcesoriami i multimedialnymi dodatkami.

Konsola PlayStation Portable (PSP)

Konsola PlayStation Portable (PSP)

Zestaw "PSP Value Pack" został wyceniony na 249 Euro (179 GBP) i będzie zawierał m.in. konsolę PSP z etui, Memory Stick Duo 32 MB, zestaw baterii, słuchawki z pilotem, zasilacz, uchwyt umożliwiający przyczepienie konsoli do nadgarstka, szmatkę do czyszczenia urządzenia oraz dysk z materiałami multimedialnymi zawierający fragmenty filmów wideo, muzykę i filmowe dema gier. W pakiecie dostępnym w USA, wszyscy nabywcy otrzymali także dysk UMD z filmem "Spider Man 2". Niestety Europejczycy będą nieco pokrzywdzeni, gdyż film będzie dostępny za darmo tylko dla tych, którzy kupią konsolę wkrótce po premierze gry. To jednak nie wszystko - by otrzymać film wszyscy szczęśliwi posiadacze PSP będą musieli również zarejestrować swoje urządzenia na oficjalnej stronie PSP, po czym złożyć na niego zamówienie.

Konsola PlayStation Portable (PSP)

Konsola PlayStation Portable (PSP)

Konsola PSP została wyposażona w szerokoekranowy wyświetlacz TFT LCD o rozmiarach 16:9 i rozdzielczości 480 x 272 pixeli w pełnym kolorze (16.77 millionów barw). Ekran został umieszczony na środku czarnej obudowy o wymiarach 170mm x 74mm x 23mm, zaś cała konsola waży 260g. Nowe dziecko Sony jest również wyposażone w podstawowe funkcje odtwarzacza multimedialnego - wbudowane głośniki stereo, wyjście słuchawkowe oraz możliwość regulacji jasności obrazu i wyboru pomiędzy kilkoma trybami dźwięku.

Konsola PlayStation Portable (PSP)

Konsola PlayStation Portable (PSP)

PSP posiada także złącze USB 2.0 oraz obsługuje bezprzewodowy protokół 802.11b (Wi-Fi), dzięki czemu użytkownicy będą mogli zdalnie 'łączyć się' z rozmaitymi urządzeniami w domu lub sieciami zewnętrznymi. Dzięki temu użytkownicy konsoli będą mogli też rozgrywać pojedynki w trybie multiplayer, zarówno za pośrednictwem Internetu, jak i sieci bezprzewodowych. Ponadto w trybie "Ad Hoc Mode", PlayStation Portable może bezpośrednio połączyć się nawet z szesnastoma innymi urządzeniami tego typu znajdującymi się w jej zasięgu. PSP pozwala również na pobieranie danych i oprogramowania poprzez port USB lub sieci bezprzewodowe, które możemy zapisywać na Memory Stick PRO Duo.

PlayStation Portable będzie również wyposażona w czytnik UMD (Universal Media Disc) - małych (60 mm) dysków o pojemności do 1,8 GB, na których będą wydawane gry i filmy przeznaczone na PSP. Bezpieczeństwo i ochronę przed nielegalnym kopiowaniem oprogramowania mają zapewnić unikalne ID nadawane każdemu egzemplarzowi konsoli oraz 128-bitowe klucze szyfrujące dla zasobów dystrybuowanych na dyskach UMD.

Szczegółowa specyfikacja techniczna:

Nazwa produktu: PlayStation Portable (PSP)

Kolor: Black

Rozmiary: ok. 170 mm (Wys) x 74 mm (Szer) x 23 mm (Gł)

Waga : ok. 260 g (łącznie z baterią)

Procesor: PSP CPU, taktowany 333MHz

Pamięć podstawowa: 32MB

Wbudowana pamięć DRAM: 4MB

Wyświetlacz: szerokoekranowy - 4,3" 16:9 TFT LCD, o rozdzielczości 480 x 272 pixeli (16.77 mln kolorów)

Wbudowane głośniki stereo

IEEE 802.11b (Wi-Fi)

USB 2.0)

Memory Stick PRO Duo

IrDA

IR Remote (SIRCS)

Napęd: UMD Drive

Specyfikacja dysków UMD:

Rozmiary: 65 mm x 64 mm x 4,2 mm

Waga: 10g

Pojemność maksymalna: 1,8 GB

Kodowanie: AES 128-bit

UMD Audio (kodeki: ATRAC3plus, PCM, (MPEG4 AVC))

UMD Wideo (kodeki: MPEG4 AVC, ATRAC3plus

Caption PNG)