PSSD - sejf na Twoje bezcenne pliki

Foto: Samsung/H Tur

Bezpieczeństwo plików jest w obecnych czasach bardzo gorącym tematem. Nie ryzykuj ich utraty lub kradzieży - ufaj tylko sobie... i przenośnym dyskom SSD Samsunga.

Twoje pliki w chmurze - ryzyko zawsze istnieje

Zdjęcia, skany oraz cyfrowe wersje ważnych dokumentów - tego rodzaju pliki musimy chronić szczególnie mocno. O ile zdjęcia to przede wszystkim wartość sentymentalna, o tyle w tych drugich znajdują się informacje, które po trafieniu w nieodpowiednie ręce mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie na różne sposoby - dotyczy to m.in. kradzieży środków oraz różnego rodzaju oszustw. W obu przypadkach utrata takich plików to niepowetowana strata. Użytkownicy komputerów i smartfonów doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego od wielu lat popularnością cieszą się dyski chmurowe oraz różnego rodzaju narzędzia do tworzenia kopii zapasowych i przechowywania ich w sieci.

Choć rozwiązania te mają wiele zalet, nie są perfekcyjne. Przede wszystkim, aby z nich skorzystać, musisz mieć dostęp do internetu, a nie zawsze jest to możliwe. Samo bezpieczeństwo przechowywanych danych stoi zazwyczaj na bardzo wysokim poziomie, jednak od czasu do czasu zdarzają się włamania lub wycieki, poprzez które osoby niepowołane mogą zyskać dostęp do Twoich plików. Nie musi to być kradzież z serwerów, na których są przechowywane. Częściej słyszymy o kradzieżach danych logowania. Przestępca, który wejdzie w ich posiadanie, może je wykorzystać, aby zalogować się do usługi jako Ty i ma wówczas dostęp do wszystkich skrzętnie zgromadzonych przez Ciebie plików. Może wówczas zrobić z nimi wszystko - włącznie z ich złośliwym usunięciem z sieciowego dysku.

Rzadziej zdarza się, aby dostawca usług chmurowych ucierpiał fizycznie. Ostatni taki przypadek miał miejsce w marcu br., kiedy w Strasburgu spłonęła serwerownia należąca do OVH. Można jednak zauważyć, że firmom działającym w chmurze przytrafiają się różnego rodzaju awarie i usterki, przez które pliki użytkowników narażone są na bezpowrotne zniszczenie. Choć dostawcy robią wszystko, aby ich usługi działały perfekcyjnie, przysłowiowa "złośliwość rzeczy martwych" może sprawić, że dostęp do twoich plików będzie niemożliwy lub mocno utrudniony.

No i w końcu rzecz ostatnia, czyli koszty. Dostawcy usług chmurowych nie pracują charytatywnie i choć udostępniają pewną ilość miejsca na dysku za darmo, szybko odkryjesz, że na Twoje potrzeby to nie wystarcza. Co wówczas musisz zrobić? Oczywiście zapisać się do płatnej subskrypcji i regularnie uiszczać opłaty. Zazwyczaj są one małe, ale gdy podliczysz cały rok, suma wzrośnie. Potem zaś, jeśli planujesz używać usługi przez kilka lat, jej koszt może okaać się dość wysoki. No i oczywiście nigdy nie masz pewności, czy dostawca usługi nie zdecyduje się na podniesienie ceny.

Dysk PSSD - Twój własny skarbiec

Istnieje jedno niezawodne rozwiązanie, które pozwoli Ci uniknąć zagrożeń wymienionych w poprzednim akapicie. Jest nim przenośny dysk SSD, czyli PSSD. Mimo rosnącej popularności rozwiązań chmurowych fizyczny dysk przenośny to nadal bardzo bezpieczny i wygodny sposób na przechowywanie danych. Dlaczego? Otóż - płacisz za niego tylko raz. Ponieważ nie jest połączony z internetem, nie ma szansy na to, aby ktoś włamał się do niego w sposób zdalny, Ty natomiast możesz podpiąć swój dysk do dowolnego urządzenia i już masz dostęp do wszystkich swoich plików. Każda osoba korzystająca z własnego dysku SSD jest niezależna od usługodawców, awarii na łączach czy innych czynników zewnętrznych.

PSSD - sejf na Twoje bezcenne pliki

Schemat budowy T7. Foto: Samsung

Jakieś niedogodności? Jedyna to taka, że musisz mieć dysk pod ręką. Jednak biorąc pod uwagę, że przenośne dyski SSD firmy Samsung są lekkie jak piórko, nie poczujesz ich ciężaru w plecaku czy torebce. Nieprzypadkowo wspominam o dyskach tego producenta. W jego ofercie znajdują się bowiem cztery warte polecenia modele. Każdy z nich cechuje się innymi zaletami:

  • T5 - dysk SSD o kompaktowych rozmiarach, umożliwiający transfer danych z szybkością do 540 MB/s; pamięć chroni odporna na uderzenia, metalowa obudowa, a dla bezpieczeństwa w przypadku kradzieży dysku lub jego zagubienia można posłużyć się funkcją szyfrowania danych. Wykorzystywany jest do tego klucz AES 256-bit;
  • T7 i T7 Touch - urządzenia­ łączą kompaktową konstrukcję z bardzo wysokimi prędkościami - do 1500 Mb/s w odczycie i do 1000 MB/s w zapisie - w oparciu o standard USB 3.2 drugiej generacji. Co odróżnia je od T5, to wyposażenie modelu T7 Touch we wbudowany czytnik linii papilarnych oraz zastosowanie w obu dyskach technologii Dynamic Thermal Guard - odpowiada za utrzymanie optymalnej temperatury pracy dysku oraz znacznie wpływa na stabilność transferu danych;
  • X5 - dysk PSSD korzystający ze złącza Thunderbolt 3. Umożliwia mu to osiągnięcie prędkości odczytu danych aż do 2800MB/s! Solidna obudowa, technologia Dynamic Thermal Guard oraz 256-bitowe szyfrowanie danych AES to kluczowe cechy, odpowiadające za bezpieczeństwo zapisywanych na dysku danych.
PSSD - sejf na Twoje bezcenne pliki

X5. Foto: Samsung

Dysk Samsung dopasowany do Twoich potrzeb

Producent zdaje sobie sprawę z tego, że każdy użytkownik ma różne potrzeby - oraz gust. Dlatego poszczególne dyski różnią się nie tylko pojemnością, ale także kolorystyką i designem. O ile w przypadku serii T jest on klasyczny, o tyle przy X5 zastosowano opływowe kształty, przywodzące na myśl bolid wyścigowy, a co za tym idzie - szybkość. Wspomniane dyski SSD możesz nabyć w następujących wersjach:

  • T5 - pojemność 500 GB, 1 TB, 2 TB, kolory: niebieski dla wersji 500 GB, czarny dla 1 i 2 TB;
  • T7 - pojemność 500 GB, 1 TB, 2 TB, kolory: niebieski, szary, czerwony;
  • T7 Touch - 500 GB, 1 TB i 2 TB; kolory: szary oraz czarny

Tak szeroki wybór pozwala Ci na nabycie dysku, który najlepiej odpowiadać będzie Twoim potrzebom. A co najważniejsze - Samsung oferuje je wszystkie w przystępnych cenach, dzięki czemu możesz stworzyć swój osobisty sejf bez ponoszenia większych kosztów. Zobacz już dzisiaj, który z dysków PSSD firmy Samsung najbardziej Ci odpowiada i zamów go - im szybciej zaczniesz solidnie chronić swoje pliki, tym lepiej dla Ciebie!