PSX - nie tego oczekiwaliśmy?

W kilka dni po ogłoszeniu terminu wprowadzenia na rynek multimedialnego "kombajnu" PSX koncern Sony podał jego pełną specyfikację. Okazało się, że urządzenie pozbawione jest niektórych, anonsowanych wcześniej przez przedstawicieli firmy, funkcji - nie odtwarza zawartości nośników DVD+RW, plików MP3, nie potrafi także wyświetlać plików graficznych zapisanych w formatach TIFF i GIF.

PSX - nie tego oczekiwaliśmy?

Sony PSX

Premierę PSX - czyli urządzenia będącego połączeniem cyfrowego magnetowidu, odtwarzacza i nagrywarki DVD oraz konsoli PlayStation2 - koncern Sony zapowiedział na 13 grudnia (informowaliśmy o tym w piątek:http://www.idg.pl/news/61467.html ). Dziś przedstawiciele firmy poinformowali, że urządzenie nie będzie potrafiło odtwarzać danych i filmów zapisanych na nośnikach DVD+RW, nie będzie także radziło sobie z danymi (np. filmami czy zdjęciami) zapisanymi na krążkach CD-R (obsługiwane będą tylko płyty CD-R Audio), a także z plikami graficznymi w formatach TIFF i GIF. Dodatkowo, okazało się, że proces kopiowania danych z wbudowanego twardego dysku na płyty DVD odbywa się znacznie wolniej niż zapowiadano. Nabywcy PSX nie będą również mogli korzystać z udostępnianej przez Sony usługi PlayStation BB (internetowy system multiplayer).

"Z tych funkcji zrezygnowaliśmy z dwóch powodów" - tłumaczy Taro Takamine, rzecznik Sony Tokyo. "Po pierwsze, chcieliśmy, aby PSX był łatwiejszy w obsłudze; po drugie - okazało się, że niektórych funkcjonalności nie zdążymy odpowiednio dopracować przed wyznaczonym na połowę grudnia terminem premiery - zamiast opóźniać wprowadzenie urządzenia na rynek, woleliśmy zrezygnować z dodatkowych funkcji".

Takamine zapowiedział jednak od razu, że co najmniej dwie z owych funkcjonalności (tzn. obsługę formatu DVD+RW oraz możliwość korzystania z PlayStation BB) wprowadzi darmowe uaktualnienie do firmware'u PSX. Nie wiadomo na razie, kiedy zostanie ono udostępnione, jednak rzecznik koncernu mówi, że nastąpi to wkrótce po premierze urządzenia.

Od 13 grudnia w japońskich sklepach dostępne będą dwa modele PSX - DESR-5000 (wyposażony w dysk o pojemności 160 GB) oraz DESR-7000 (dysponujący dyskiem 250-GB). Ten pierwszy kosztować będzie ok. 730 USD, zaś drugi - ok. 910 USD. Kontroler do gier to dodatkowy wydatek rzędu 30 USD. Nie wiadomo na razie, kiedy urządzenie dostępne będzie w Europie.