PUBG: data premiery, wymagania, status serwerów

PlayerUnknown's Battlegrounds to fenomen – gra jest jedną z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się tytułów na Steam… A jeszcze nie miała oficjalnej premiery! O co chodzi z PUBG?


Myślisz, że umiesz dobrze grać w FPSy? PlayerUnknown's Battlegrounds (PUBG) będzie prawdziwym testem na przetrwanie – i to dosłownie bo zabawa w PUBG polega na pokonaniu pozostałych 100 przeciwników, którzy trafili na tę samą bezludną wyspę co Ty.

PlayerUnknown's Battlegrounds jest do tej pory jedną z najlepiej sprzedających się gier w 2017 na Steam. Grę możesz już teraz pobrać na PC. Użytkownicy konsol Xbox One i PS4 będą musieli jeszcze czekać. Warto bo nad tytułem pracuje m.in. Brendan Greene, pionier gatunku i twórca trybu Battle Royale w serii ARMA oraz "King of the Kill" w grze H1Z1.

PlayerUnknown's Battlegrounds: data premiery

To dość zabawne, ale nie ma jeszcze oficjalnej daty wydania gry PlayerUnknown's Battlegrounds. Można jednak zagrać na komputerze za pośrednictwem Steam Early Access, co oznacza, że możesz grać, gdy gra się rozwija, ze wszystkimi tego konsekwencjami jak bugi i zerwania połączeń.

Pomimo to, PlayerUnknown's Battlegrounds (PUBG) został wydany przez Early Access w dniu 23 marca 2017 roku i sprzedał się w ponad czterech milionach egzemplarzy. Koszt pobierania z gier Steam i Green Man Gaming wynosi 26,99 funtów / 29,99 dolarów. Gra jeszcze w tym roku trafi też na PS4 i Xbox One.

Microsoft ogłosił na Gamescom 2017, że opublikuje grę jako exclusive dla nowego Xbox One w tym roku, ale nadal uważamy, że PUBG niedługo później trafi także na PS4.

Deweloperzy zarzekają się, że w czwartym kwartale 2017 roku gra w końcu ujrzy swoją wersję „finalną”, choć trudno określić czym będzie ona różniła się od wersji dostępnej już teraz – w końcu bugi łatane są w miarę na bieżąco.

PUBG: o co w ogóle chodzi?

PlayerUnknown's Battlegrounds to gra wieloosobowa, w której gracze rywalizują w trybie wszyscy-na-wszystkich.

Gra rozpoczyna się w ten sposób, że zostajesz zrzucony na wyspę na spadochronie… A tej musisz już radzić sobie sam, tzn. znaleźć broń i materiały, aby pozostać przy życiu rywalizując z innymi. Aby było trudniej – przesteń rozgrywki (wyspa) ograniczona jest dodakowo specjalnym polem siłowym, które co pewien czas się zwęża – nie można więc przebywać cały czas w jednym miejscu, a na koniec trzeba już walczyć z pozostałymi przy życiu na bardzo małej powierzchni.

Gra zawiera różne rodzaje broni, takie jak broń biała, łuki czy w końcu pistolety, strzelby, broń snajperską i wiele innych. Istnieją również inne przedmioty jak hełmy czy pancerze oraz pojazdy, w tym np. łódź motorowa.

PUBG: data premiery, wymagania, status serwerów

PUBG działa na silniku Unreal Engine 4 – i choć gra wygląda bardzo ładnie to dość irytującym faktem jest, że najlepiej jest grać… Na najniższych możliwych ustawieniach. Dzięki temu łatwiej zobaczyć wystający daleko w trawie hełm/piksel i trafić kogoś zanim zobaczy Ciebie. Z tego powodu oglądając potyczki w PUBG na Twitch raczej trudno spotkać streamera, który osiąga sensowne wyniki ciesząc się jednocześnie ładną grafiką. Być może zostanie to odrobinę zmienione w finalnej wersji.

PUBG: status serwerów

Podobnie jak w przypadku innych usług online, czas przestojów serwera może powodować problemy z łącznością na całym świecie. Biorąc pod uwagę, że PUBG jest wciąż testowane przez deweloperów, zdarza się to dość często.

Aby sprawdzić, czy PlayerUnknown's Battlegrounds działa, najlepiej zerknąć na strony zewnętrznych partnerów takie jak Down Detector. Witryny takie jak ta pokazują status serwerów na bieżąco.

Możesz też sprawdzić konto Twittera PUBG, ponieważ dość często programiści informują za pomocą tego serwisu społecznościowego, że dokonują istotnych zmian.

PUBG: wymagania

Aby rozpocząć zabawę w PUBG potrzebne są minimum:

• Intel Core i3-4340 3.6 GHz

• 6 GB RAM

• Karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7850 2GB lub lepsza

• 30 GB HDD

• Windows 7/8.1/10 64-bit

• DirectX 11

• Połączenie internetowe szerokopasmowe