Pac Man w Księdze Rekordów Guinnessa

Pewnie każdy ze starszych graczy pamięta Pac Mana, bohatera - kulkę, przedzierającego się przez labirynt wypełniony kropkami i uciekającego przed duszkami (w tych rolach Inky, Pinky, Blinky i Clyde - pierwsi bohaterowie gry posiadający tożsamość). Gra prawdopodobnie zostanie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, jako numer 1. wśród gier arcade wszechczasów.

Oryginalny Pac Man z 1980 roku...

Oryginalny Pac Man z 1980 roku...

Firma Namco zaprezentowała grę w 1980 roku - niedawno Pac Man obchodził swoje dwudzieste piąte urodziny. Przez zaledwie osiem lat od daty premiery firma sprzedała prawie trzysta tysięcy automatów do gry w Pac Mana. Swego czasu zarobił on ponad 100 milionów USD w jednym tylko kwartale. Gra stała się inspiracją do utworu "Pac Man Fever", który w 1982 roku wspiął się na dziewiąte miejsce na amerykańskiej liście przebojów. Sympatyczny bohater gry, wzorowany na kształcie pizzy, pojawiał się między innymi w grach planszowych, kartach, czy też produktach żywnościowych. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych firma Twin Galaxies, zajmująca się śledzeniem rekordów wśród gier wideo, oszacowała, że w XX wieku, w Pac Mana zagrano ponad 10 miliardów razy! Podobno po wprowadzeniu gry na rynek japoński, stała się ona tak popularna, że zaczęło brakować monet 1 jen, bo tyle kosztowała gra na automacie.

Pac Man 25 lat później.

Pac Man 25 lat później.

Legenda jednak żyje dalej.W 1999 roku światło dzienne ujrzała kontynuacja "Pac Man World", trzy lata później pojewiła się jej druga część, a w bieżącym roku spodziewana jest trzecia. Dwie pierwsze sprzedały się w ponad milionie egzemplarzy. Namco zapowiedziało na ten rok cztery gry nawiązujące tematyką do Pac Mana, a w niedalekiej przyszłości planowana jest wersja na konsolę Sony PSP.

Ostatnio Pac Man został uznany za numer 1 w świecie gier arcade i najprawdopodobniej uzyska wpis w Księdze Rokordów Guinnessa, jako najpopularniejsza gra arcade.

Strona domowa producenta


Zobacz również