Pages 2

Upłynął już rok od prezentacji pierwszej wersji programu Pages, nadszedł więc czas na wprowadzenie zmian i ulepszeń. Tak jak poprzednio, Pages 2 tworzy wraz z programem do prezentacji Keynote 3 pakiet o nazwie iWork '06. Szkoda tylko, że zabrakło oczekiwanego arkusza kalkulacyjnego, dzięki któremu pakiet mógłby zastąpić Microsoft Office.


Upłynął już rok od prezentacji pierwszej wersji programu Pages, nadszedł więc czas na wprowadzenie zmian i ulepszeń. Tak jak poprzednio, Pages 2 tworzy wraz z programem do prezentacji Keynote 3 pakiet o nazwie iWork '06. Szkoda tylko, że zabrakło oczekiwanego arkusza kalkulacyjnego, dzięki któremu pakiet mógłby zastąpić Microsoft Office.

Pages 2 to doskonała aplikacja do przetwarzania tekstu, która służy także jako proste narzędzie DTP. Za jego pomocą można tworzyć zarówno proste dokumenty, jak i atrakcyjne graficznie broszury i plakaty, korzystając przy tym z wszystkich plików multimedialnych iLife - od zdjęć poprzez filmy aż po muzykę. Pages 2 w połączeniu z Keynote 3 to świetny pakiet, który pod wieloma względami może zastąpić przestały program AppleWorks. Brakuje jedynie arkusza kalkulacyjnego, ale być może Apple wprowadzi go w kolejnej edycji.

Zmiany i ulepszenia

Pierwsza wersja programu Pages cechowała się pewnymi niedogodnościami, które ograniczały jego użyteczność. Największą wadą był sposób zarządzania stronami, gdyż nie istniała prosta metoda zmiany kolejności lub usuwania stron dokumentu. Obecnie wprowadzono przeglądarkę miniatur, która jest dostępna bezpośrednio z paska narzędzi. Za jej pomocą można przenosić i usuwać strony, a także błyskawicznie przechodzić między różnymi stronami dokumentu.

Usunięto także inne niedociągnięcia wersji 1. Dokumenty zawierające obrazy z cieniami zachowują te cienie w czasie eksportu do plików PDF i wyświetlania w programie Adobe Acrobat. Poprawiono funkcję importowania plików EPS (Encapsulated PostScript), a przeglądarka Media Browser, która wcześniej była ograniczona tylko do plików multimedialnych iLife, teraz pozwala przeglądać inne pliki na dysku twardym.

W czasie testów zauważyłem jednak pewien problem z plikami RAW z aparatu fotograficznego. Choć można wyświetlać je poprawnie w Preview, stają się zbyt rozmyte w programie Pages i na wydrukach. Apple pracuje już nad rozwiązaniem tego błędu.

W programie Pages 2 zadebiutowała funkcja Mail Merge, która umożliwia scalanie danych z systemowej książki adresowej z dokumentami Pages. Możliwe jest na przykład automatyczne wprowadzanie informacji osobistych z wizytówek. Połączenie funkcji Mail Merge z programem Address Book nie działa jednak najlepiej, jeśli nazwiska używane do korespondencji masowej nie zgadzają się z nazwiskami w osobistej książce adresowej.

Interesujące nowości

Pages umożliwia zaznaczanie tekstu i obrazów, a następnie dodawanie do nich komentarzy. Zostają one zachowane podczas eksportu dokumentów do programu Microsoft Word. Próba wykonania odwrotnej czynności powodowała jednak utratę identyfikatorów i daty komentarzy.

W oknie dokumentu pojawił się nowy pasek Search, który (podobnie jak w Preview) wyświetla w panelu bocznym wszystkie wystąpienia szukanego słowa lub frazy. Możliwe jest nawet tworzenie własnych skrótów dla często używanych fraz. Użytkownik może na przykład zdefiniować skrót zws, który zostanie przez program Pages rozwinięty do postaci pozdrowienia "Z wyrazami szacunku".

Pojawiły się nowe narzędzia graficzne, takie jak opcja odbicia dla obrazów. Jej użycie sprawia wrażenie, że obrazy zostały umieszczone na bardzo refleksyjnej powierzchni. Efekt jest szczególnie atrakcyjny w przypadku ciemnych teł. W Pages debiutuje także panel Image Adjustment (znany już z iPhoto), za pomocą którego można zmieniać ustawienia obrazu, takie jak jasność, kontrast i nasycenie. Z kolei wykresy mogą być wyświetlane w trzech wymiarach, ale narzędzia do manipulacji nimi nie są zbyt wygodne w użyciu.

Nowe narzędzie do tworzenia tabel umożliwia wykonywanie prostych obliczeń (podobną możliwość wprowadzono także w programie do prezentacji Keynone). Dostępnych jest sześć funkcji: suma, średnia, minimum, maksimum, liczba i iloczyn. Po ich użyciu program Pages automatycznie oblicza wynik na podstawie wybranych komórek. Z pewnością jest to przydatna funkcja, ale w dalszym ciągu uważam, że w pakiecie iWork powinien znaleźć się "zwykły" arkusz kalkulacyjny.

Kupić, nie kupić

Program Pages 2 został znacznie rozbudowany w stosunku do oryginalnej wersji, zapewniając doskonałe funkcje obróbki i przetwarzania tekstu. Długo oczekiwaną nowością jest wygodne narzędzie do zarządzania stronami. Program z pewnością sprawdzi się w wielu zastosowaniach osobistych, edukacyjnych i biznesowych, które wymagają tworzenia atrakcyjnie wyglądających dokumentów. Uwaga - program jest już dostępny w wersji Universal Binary.

Pages 2

Za: Doskonałe narzędzie do zarządzania stronami, wygodne wyszukiwanie słów i fraz, proste narzędzia do obliczeń w tabelach, wykresy 3D, korespondencja seryjna.

Przeciw: Problemy z plikami RAW, niewygodna obsługa wykresów 3D, ograniczone funkcje obliczeń w tabelach, drobne problemy przy połączeniu z systemową książką adresową.

Producent: Apple

Kontakt: www.apple.com.pl

Cena: 339 zł (część pakietu iWork '06)