Paint.NET 3.5.8 - zaskakująco duże możliwości edycji grafiki

Jeżeli nie wystarcza ci systemowy edytor grafiki ale nie chcesz przebijać się przez gąszcz skomplikowanych narzędzi Photoshopa lub mało intuicyjnych funkcji GIMPa, zainstaluj Paint.NET. Wprawdzie nie dorównuje on jeszcze funkcjonalnością najlepszym, ale jest na dobrej drodze do tego celu.

Werdykt PC Worlda

Paint.NET 3.5.8

Paint.NET yo program dla początkującego i średniozaawansowanego użytkownika. Prostota obsługi i przyzwoite możliwości czynią z niego jedno z lepszych tego typu narzędzi na rynku.

Zalety:

  • prosta obsługa
  • zaawansowane możliwości
  • bezpłatny

Wady:

  • brak polskiej wersji językowej
  • mało rozbudowana funkcjonalność warstw i selekcji
  • brak funkcji menu kontekstowego

Do pobrania:

Polecamy:

Więcej informacji:

Zobacz także:

Paint.NET 3.5.8 to program do obróbki grafiki rastrowej. Oferuje mnóstwo funkcji, które można znaleźć jedynie w zaawansowanych i rozbudowanych narzędziach. Jest prosty w obsłudze, wydajny i szybki. Działa błyskawicznie nie tylko na rozbudowanych komputerach stacjonarnych ale także na oszczędnych urządzeniach przenośnych.

Paint.NET był początkowo studenckim projektem, który miał na celu stworzenie narzędzia zastępującego obecny w Windows program Paint. Stał się jednak w krótkim czasie rozbudowanym edytorem oferującym funkcje dostępne tylko w profesjonalnych aplikacjach graficznych. Tworząc go, stawiano od początku na wygodę obsługi i szybkość działania. Rozkład menu i poszczególnych funkcji został zaprojektowany w ten sposób, by użytkownik intuicyjnie wiedział, gdzie szukać potrzebnych narzędzi.

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do rysowania - darmowe i płatne
  • 10 alternatyw dla Photoshopa

System zakładek z poglądem poszczególnych grafik ułatwia jednoczesną obróbkę kilku różnych plików. Głęboka integracja z systemem pozwala korzystać z funkcji Aero Glass oferowanych przez Windows 7. Nieoczekiwany jest za to brak obsługi menu kontekstowego. Użytkownik korzystający z systemu Windows przyzwyczajony jest używać różnych funkcji dostępnych w podręcznym menu wyświetlanym po kliknięciu prawym przyciskiem myszy.

Paint.NET obsługuje warstwy, co wyróżnia go spośród wielu innych prostych narzędzi dostępnych na rynku. Pozwala używać w nich przezroczystości i ma wbudowanych wiele możliwości łączenia z innymi warstwami. Oferowanych jest kilkanaście różnych sposobów. Niewygodne jest za to deformowanie obrazów i tworzenie perspektyw, które wymaga korzystania z dialogowego okna właściwości warstwy. W pracy pomaga nielimitowana historia wprowadzanych zmian. Wystarczy kliknąć na liście wykonanych operacji odpowiednią pozycję, by przywrócić plik do danego stanu.

Paint.NET zaskakuje rozbudowanymi możliwościami edycyjnymi. Pozwala używać tak zwanych autokształtów, umieszczać na rysunku linie proste i różnego rodzaju krzywe, łącznie ze sklejanymi i Beziera. Oferuje zaawansowane funkcje tworzenia gradientów, kilka narzędzi selekcyjnych czy edytor tekstu. Zaawansowana jest obsługa koloru i możliwości jego modyfikacji. W Paint.NET 3.5.8 znalazły się opcje modyfikacji krzywych, poziomów, łatwo modyfikować kontrast, nasycenie i jasność barw. Zmiany przeprowadzisz ręcznie bądź automatycznie. Kilkadziesiąt efektów sprawi, że twoje pracę będą niepowtarzalne. Wśród narzędzi znalazły się także te podstawowe, używane przez każdego fotografa-amatora. Za ich pomocą można wyostrzać bądź zmiękczać zdjęcia, usuwać błędy, redukować efekt czerwonych oczu.

Mimo kilku wad związanych głównie z brakiem obsługi menu kontekstowego oraz nieintuicyjnym wykorzystaniem niektórych funkcji, Paint.NET powinien znaleźć się w każdym komputerze. To prosty w obsłudze i szybki program. Niektóre narzędzia dostępne tylko w profesjonalnych aplikacjach powodują, że potrafi on zdecydowanie więcej niż systemowy Paint. Nie zaprząta przy tym korzystającej z niego osoby natłokiem informacji czy opcji konfiguracyjnych.

Paint.NET nie ma polskiej wersji językowej. Z nowości w wariancie Paint.NET 3.5.8 pojawiły się głównie poprawki błędów, jakie znalazły się we wcześniejszych publikacjach. Autor skupił się za usprawnieniu funkcjonowania i niezawodności zapisu. Usunięto błąd powodujący zawieszanie się programu podczas próby umieszczenia pliku w katalogu, który został przeniesiony bądź przemianowany. Aktualnie wyświetlany jest komunikat informujący o błędzie. Podobnie z zapisem dokumentów oznaczonych atrybutem tylko do odczytu - zamiast zawieszenia użytkownik zobaczy stosowny komunikat. Przywrócono także możliwość zapisu plików na serwer Sharepoint.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: